تاریخ انتشار: ۱۹ خرد ۱۳۹۵

-با قدرت عکسی را که در آیین جشن تکلیف گرفته به پدر و مادرش نشان می دهد و می گوید : ببینید من به سن تکلیف رسیدم باید روزه بگیرم ، مرا هم برای سحری خوردن بیدار کنید.

‌‌‌‌‌“گذارنیوز” :
این اولین قدم مهرناز عابدی ۹ ساله برای روزه داری است ، رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری ، شروع حضور او به عنوان یک مسلمان در آیینی است که با این که چهره کودکانه اش را زرد می کند و لب هایش را خشک ، حس زیبای بلوغ دینی را به او می چشاند.
بر اساس فرامین دین مبین اسلام، مسلمان موظف به ادای فریضه صیام در ماه مبارک رمضان است و مطلع این عبادت خاص مانند نماز در اولین سال رسیدن به سن تکلیف یعنی ۹ سالگی برای دختران و ۱۵ سالگی برای پسران تعیین شده است.
ستاره عبدالهی نوجوان ۱۳ ساله ای است که برای جلسه قرائت یک جزء قرآن به مسجد آمده ، او می گوید : در سال های اولی که به سن تکلیف رسیده بودم، نتوانستم همه روزهای ماه مبارک رمضان را روزه داری کنم، حتی بعضی روزها را کله گنجشکی روزه می گرفتم.
وی افزود : در دو سال اخیر با استفاده از رژیم های خاص نوجوانان در ماه رمضان می توانم گرسنگی وتشنگی را تحمل کنم و دچار ضعف های شدید نشوم.
مسعود الهی کارشناس تغذیه با تشریح میزان ذخیره کالری در بدن و مدت زمان روزه داری ، گفت : حتی انسان های بالغ هم با هر گونه رژیم و زمان بندی مصرف، نمی توانند بیشتر از ۱۲ ساعت بعد از هضم، کالری جذب شده را برای بازتوانی ذخیره نگه دارند و این طبیعت بدن هست که احساس گرسنگی و تشنگی را پدید بیاورد.
وی افزود : این عملکرد، ارتباط مستقیمی با میزان فعالیت روزانه بدن دارد بنابراین می توان با به حداقل رساندن کارهای غیر ضروری و پرهیز از انجام کارها در فضای روباز و آفتابی، سه ساعت دیگر هم به آستانه تحمل افراد اضافه کرد.
مهم‌ترین نکته‌ای که باید در تغذیه ماه رمضان نوجوانان مدنظر قرار گیرد مصرف سحری است، حذف این وعده مهم به خصوص در این روزهای گرم و بلند ، طول مدت ناشتایی را افزایش می دهد عوارضی نظیر سردرد، افت فشار خون و ضعف شدید را به همراه خواهد داشت.
مرتضی علوی کارشناس تغذیه با بیان این که بسیاری از نوجوانان از بیدار شدن بامداد و خوردن سحری طفره می روند، گفت : برای آنکه بتوانید نوجوان خود را به خوردن سحری ترغیب کنید، تلاش کنید او حداقل هشت ساعت در شبانه‌روز بخوابد، این کار باعث می‌شودکه نوجوان کمبود خواب نداشته باشد و هنگام سحر به راحتی بیدار شود.
وی همچنین تاکید کرد : نوجوانان بهتر است در وعده سحری از خوردن غذاهای سرخ‌شده ، پروتئین های حیوانی و غذاهای شور خودداری کنند تا در زمان روزه داری کمتر دچار تشنگی شوند و در مقابل برای رفع تشنگی های احتمالی در وعده سحر به همراه غذا از سالاد کاهوی بدون سس و سبزی استفاده شود.
علوی به والدین توصیه کرد: از آنجا که نوجوانان در سن رشد به خصوص افزایش طول استخوان ها هستند ، در طول ماه مبارک رمضان مصرف منابع غنی کلسیم نظیر شیر، ماست و کشک باید به عنوان جز جدایی‌ناپذیر رژیم غذایی در نظر گرفته شود.
وی با بیان این که نوجوانان بهتر است زمان بازی و ورزش را به ساعات بعد از افطار موکول کنند، گفت : در مورد نوجوانانی که اشتهای کمی دارند یا کمی ضعیف به نظر می‌رسند، مصرف مغزها نظیر پسته، بادام، فندق و نخودچی پیشنهاد می شود که مادران می توانند این مغزها را با کمی شکر آسیاب کرده و در وعده سحر یا افطار به همراه شیر به فرزندان خود بدهند.
وی تاکید کرد : در مورد نوجوانانی که بیماری یا ضعف شدید دارند بهتر است با مشورت با پزشک متخصص مشورت کرد ودرصورت تایید وی با استفاده از مکمل‌های ویتامین یا املاح برای روزه داری اقدام نمود.
توجه به بهداشت تغذیه روزه داران نوجوان بسیار با اهمیت است اما ملیحه ساجدی کارشناس روان شناسی از دریچه نو به این موضوع نگاه کرده است.
وی اعتقاد دارد : کم توانی جسمی بسیاری از کودکان در طول یک یا دوسال قبل از تکلیف باید جبران بشود و خانواده ها باید از دو رمضان پیش از سن تکلیف، عادت دهی معده و سیستم گوارش به نخوردن و نیاشامیدن را به کودکان خود یاد بدهند، تا مثل جلسه امتحان، فرزندان آنان برای آزمون رمضان سن تکلیف آمادگی داشته باشند، نه اینکه صبر کنند تا سال مکلف شدن فرزندان، به فکر چاره باشند.
یک کارشناس فرهنگی هم با تحلیل رفتارشناسی خانواده ها در ایام خاص دینی و مذهبی نظیر رمضان تاکید می کند : همانطور که عشق و ارادات به امام حسین (ع) با رفتار مطلوب مذهبی پدر و مادرها درماه محرم به صورت نسل به نسل منتقل شده، باید بسترهای لازم جهت بروز این سیر طبیعی در خصوص نماز و وروزه و واجبات دینی افراد هم از دل خانواده ها شروع شود.
ابوالقاسم صیمی افزود : در این رابطه هماهنگی بین خانواده و دوستان بسیار مهم است زیرا گاهی اوقات دیده می شود با این که خانواده خود نوجوان اهل روزه داری هستند ، اما ترغیب و تشویق نادرست برخی اقوام و آشنایان سبب سستی در روزه داری نوجوانان شده است.
حجت الاسلام محمود رضوی ، کارشناس امور دینی هم معتقد است؛ در دوره زمانی معاصر و به خاطر برخی بی تفاوتی ها به مواهب دستورات دینی، برخی خانواده ها از همان ابتدای ورود نونهالان به دنیای الزامات دینی، به نحوی برخورد می کنند که بی توجهی به مسائل مذهبی در ناخوادآگاه فرزندانشان شکل می گیرد و یکی از این گلوگاه های مهم، روزه است.
وی ادامه داد : این در حالی است که شایسته است والدین با ترغیب نوجوانان به روزه داری و فراهم آوردن شرایط تغذیه ای مناسب ، این واجب دینی را به فرزندان خود تکلیف کنند.
وی یادآور شد : برخی به دنبال انواع روش ها و توجیه ها و اجازه های دینی و پزشکی برای خارج کردن تازه به سن تکلیف رسیده ها از این فریضه هستند، که این رویکرد در آینده اعتقادی کودکان تاثیر منفی داشته و بتدریج آنان را از تمکین ضرورتهای دینی دور خواهد کرد.
به گفته وی تفهمیم این موضوع که شأن روزه داری در تحمل سختی جسمی است که موجبات رستگاری را فراهم می کند هم برای روزه اولی بسیار مهم است .
رضوی تصریح کرد : فهماندن این مسئله مهم و تبیین این خواسته خداوند در خصوص پرهیز از اعمال زمینی برای تعالی روح و جسم نیز باید به صورت مطلوب برای کودکان و نوجوانان در آستانه سال اول روزه داری بیان شود.
به دلیل تبلیغات موثر رسانه ای و محیطی و شکل گیری یک حال و هوای خاص در جامعه، هنگام ماه مبارک رمضان، علاقه و اراده اولیه در نوجوانان بدو ورود به سن تکلیف برای انجام روزه داری وجود دارد و این شرایط اجتماعی و فرهنگی هست که باید به کمک این تقویت اراده ها و تثبیت علاقه ها بیاید تا نوجوان برای انجام واجبات متکی به توان موجود خودش بشود و خود او طبق مزاج و وضعیت جسمی اش بهترین راه کار برای توان افزایی تغذیه ای در ماه مبارک را ترسیم کند، درست مثل ما بزرگترها که هر کدام یک سبک خاص خودمان برای سحر و افطاری خوردن داریم و گاهی اوقات هم تجربه دیگران را درباره خودمان به آزمون می گذاریم.
۷۳۴۰/۶۰۲۶

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس