تاریخ انتشار: ۲۸ ارد ۱۳۹۴

آمریکا به متحدان خود در منطقه خلیج (فارس) در زمینه کمک نظامی برای مقابله با حملات موشکی و سایبری احتمالی ایران پیشنهاد جدیدی داده است اما از ارائه تضمین امنیتی گسترده تری که برخی از کشورها خواستار آن بودند خودداری کرد. روزنامه فایننشال تایمز نوشت: آمریکا از ارائه تضمین امنیتی گسترده ای که کشورهای عرب […]

آمریکا به متحدان خود در منطقه خلیج (فارس) در زمینه کمک نظامی برای مقابله با حملات موشکی و سایبری احتمالی ایران پیشنهاد جدیدی داده است اما از ارائه تضمین امنیتی گسترده تری که برخی از کشورها خواستار آن بودند خودداری کرد.

اوباما

روزنامه فایننشال تایمز نوشت: آمریکا از ارائه تضمین امنیتی گسترده ای که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خواستار آن بودند خودداری کرد.

به گزارش  گذارنیوز آمریکا به متحدان خود در منطقه خلیج (فارس) در زمینه کمک نظامی برای مقابله با حملات موشکی و سایبری احتمالی ایران پیشنهاد جدیدی داده است اما از ارائه تضمین امنیتی گسترده تری که برخی از کشورها خواستار آن بودند خودداری کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه در اجلاس کمپ دیوید به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) گفت اگر آنها هدف حمله قرار بگیرند، آمریکا با آنها همکاری خواهد کرد و افزود به دنبال راه های جدیدی هستند تا بتوانند جلوی فعالیت های ایران را که ثبات منطقه را به خطر می اندازد بگیرند.

بسیاری از کشورهای سنی حوزه خلیج (فارس) نگران هستند که توافق هسته ای آغاز برقراری روابط حسنه میان آمریکا و ایران باشد و در نتیجه تهران اجازه یابد نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد.

پس از اعلام تعیین چارچوب توافق هسته ای با ایران در ماه مارس، کاخ سفید به منظور اطمینان دادن به متحدان خود در خلیج (فارس) در مورد ماهیت مذاکرات با ایران، این اجلاس را برگزار کرد.

در همین چارچوب، عربستان اعلام کرد ملک سلمان در این اجلاس شرکت نخواهد کرد، تصمیمی که انتقادی عمدی از سیاست هسته ای اوباما تلقی شد.منتقدان توافق هسته ای در اسرائیل، منطقه خلیج (فارس) و آمریکا معتقدند لغو تحریم های ایران منابع قابل توجهی را برای پیگیری سیاست خارجی خصمانه تری در منطقه در اختیار این کشور قرار خواهد داد.

پیش از برگزاری اجلاس، پیش بینی شده بود که توافقات تسلیحاتی چند میلیارد دلاری به امضا برسد. در صورتی که بیانیه مشترکی که پس از اجلاس صادر شد فقط در مورد تسریع در انتقال سلاح به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) به خصوص در زمینه امنیت سایبری، امنیت دریایی و مبارزه با تروریسم بود.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس