تاریخ انتشار: ۱۹ اسف ۱۳۹۳

رئیس جمهور آمریکا، نامه جمعی از جمهوری خواهان کنگره این کشور به ایران ، درباره توافق هسته ای با واشنگتن را مسخره آمیز خواند. به گزارش گذارنیوز به نقل از رویترز،  باراک اوباما این مسئله را «ائتلاف غیرعادی» بین جمهوری خواهان و «تندروها در ایران» توصیف کرد. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دوشنبه در واکنش […]

رئیس جمهور آمریکا، نامه جمعی از جمهوری خواهان کنگره این کشور به ایران ، درباره توافق هسته ای با واشنگتن را مسخره آمیز خواند.

اوباما

به گزارش گذارنیوز به نقل از رویترز،  باراک اوباما این مسئله را «ائتلاف غیرعادی» بین جمهوری خواهان و «تندروها در ایران» توصیف کرد.
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دوشنبه در واکنش به نامه سناتورهای جمهوری خواه به ایران که در آن درباره هرگونه توافق بین ایران و آمریکا هشدار داده اند گفت درحال حاضر تمرکز خود را بر این مسئله قرار داده است که آیا مذاکره کنندگان می توانند به توافق دست پیدا کنند یا نه.
وی با انتقاد از جمهوری خواهان گفت «این مسئله تاحدودی تمسخر آمیز است»‌ که جمهوری خواهان در مجلس سنا به ایران درباره امضای هرگونه توافق احتمالی با آمریکا هشدار دهند.
اوباما پیش از دیدار با دونالد تاسک رئیس شورای اروپا در گفتگو با خبرنگاران ، این مسئله را «ائتلاف غیرعادی» بین جمهوری خواهان و «تندروها در ایران» توصیف کرد. 

آنچه که در نامه سناتورها آمده است نادرست است 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به نامه برخی سناتورها در مخالفت با توافق هسته ای با ایران گفت: آنچه که در این نامه آمده است،نادرست است.
جنیفر ساکی گفت: وزیر خارجه پس از سفر به مصر در روز پانزدهم مارس به سوئیس سفر خواهد کرد تا با ظریف وزیر امور خارجه ایران به عنوان بخشی از مذاکرات هسته ای پنج به علاوه یک که با هماهنگی اتحادیه اروپا انجام می شود،دیدار کند.
وی گفت:من فکر می کنم همانطور که همکارم (جاش ارنست) گفته است دیدگاه ما این است این نامه که چندین عضو کنگره آن را امضاء کردند تلاش ها و توانایی فرمانده کل (اوباما) و شاخه اجرایی در مذاکرات را تضعیف می کند.
جنیفر ساکی گفت:نکته ما این است که این نامه ای است که به نمایندگی از نمایندگان دولت آمریکا،اعضای کنگره فرستاده شد بیانگر این نیست که این مذاکرات چگونه می تواند کارساز باشد. همانطور که همکارم گفته است دیدگاه ما این است که این نامه این حقیقت را نادیده می گیرد که توافقات اجرایی بین کشورها موجب فراهم شدن مسائلی مثل محافظت از نیروهای ما می شود که ما هر روز به آنها متکی هستیم و امکان جلوگیری از تکثیر تسلیحات کشتار جمعی را برای ما فراهم می سازد.در این نامه اشتباهات متعددی درباره نحوه کار وجود دارد.همه ما این تلاش ها را می دانیم و ایرانی ها نیز ممکن است بدانند که سیستم ما چگونه کار می کند اما مهم است ما دقیقا زمانی که چهل و هفت عضو کنگره آن را تشریح کرده اند، حقایق را ارسال کنیم.
خبرنگار پرسید آیا ایرانی ها مطلع هستند که این توافقی نیست که رئیس جمهور آن را برای مشورت وجلب رضایت به کنگره بفرستد؟
جنیفر ساکی گفت:همانطور که ما به صورت علنی گفتیم بله آنها مطلع هستند.
وی افزود:مهم است ما این پیام را بفرستیم که روند کار چگونه است و چه زمان اطلاعات نادرست است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:کنگره این قدرت را ندارد تا توافق بین المللی را که قوه مجریه درباره آن مذاکره کرده است،تغییر دهد.این نامه زمانی که می گوید کنگره محتوای توافق را هر زمانی به خواهد تغییر می دهد،اشتباه است. این یک نمونه از اشتباه مهم این نامه است.
خبرنگار پرسید اگر رئیس جمهور این معاهده را به سنا بفرستد آن وقت چه خواهد شد؟
جنیفر ساکی گفت:همانطور که می دانیم این یک معاهده نیست.
خبرنگار پرسید اما اگر رئیس جمهور این معاهده را برای مشورت و کسب رضایت به سنا بفرستد آنها می توانند با آن موافقت و یا تصویب نکنند.بنابراین این توافق اجرایی خواهد بود و با اتمام دوره رئیس جمهور خاتمه می یابد و برای رئیس جمهور بعدی الزامی نخواهد داشت؟
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:من فکر می کنم قانون اساسی این اختیار را به قوه مجریه داده است تا درباره این توافقات با شرکای خارجی مذاکره کند. بنابراین نقشی که برای کنگره در این نامه گفته شده است نادرست است.مهم است که ما این پیام را به شرکای مان در سراسر جهان بفرستیم.این مذاکرات فقط بین آمریکا و ایران نیست بلکه فرانسه ،آلمان ،انگلیس ،اتحادیه اروپا ،چین و روسیه نیز در آن هستند.این تلاش چندجانبه است.
خبرنگار پرسید اگر نادرست است چرا شما نگران هستید؟آیا وزیر خارجه به صورت تلفنی با ظریف یا ایرانی های دیگر گفتگو کرده است و گفته است نگران نباشید؟
جنیفر ساکی گفت:خیر.او با ظریف صحبت نکرده است اما ما احساس می کنیم که مهم است قویا بگوییم که چه چیزی نادرست است و این(نامه) بیانگر نحوه پیشبرد مذاکرات نیست.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود:ما در حال ارسال این پیام هستیم که اختیار فرمانده کل و شاخه اجرایی دولت چیست.
خبرنگار پرسید پس شما می گویید آنچه که نیمی از سنا درباره آن فکر می کنند مهم نیست؟
جنیفر ساکی گفت:من این مطلب را نگفتم.من گفتم که مهم است. در این نامه گفته شده است کنگره هر وقت بخواهد می تواند محتوای توافق را اصلاح کند و این براساس قانون اساسی ما درست نیست. این یک معاهده نیست بلکه توافق بین المللی است.

نامه جمهوریخواهان به ایران، سیلی محکمی به گوش آمریکا بود    
رهبر دموکراتهای سنای آمریکا بشدت از نامه سرگشاده جمعی از جمهوریخواهان به رهبران ایران انتقاد کرد.
به گزارش روزنامه «پُلتیکو» چاپ آمریکا رهبر دموکراتهای سنا «هری رید» تلاش جمهوریخواهان برای کارشکنی در کار باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به منظور پیگیری گفتگوهای هسته ای با ایران را به مثابه «سیلی محکمی به گوش کشور آمریکا» توصیف و بشدت آن را محکوم کرد.
«تام کاتن» جمهوریخواه که طراح این نامه است، تلاش اوباما را تنها یک «توافق اجرایی» خوانده است.
هری رید در ادامه، تلاش چهل و هفت سناتور جمهوریخواه را حمله ای بچگانه توصیف و اعلام کرد: این تلاش فقط برای تضعیف اوباما صورت گرفته است. وی در بخشی از اظهارات منتقدانه خود در این باره گفت: به نظر می رسد قضاوت همکاران جمهوری خواهم تحت تاثیر تنفر و انزجارشان از رئیس جمهور اوباما قرار گرفته است.
وی افزود: سناتورهای جمهوریخواه با هدف تخریب مذکرات اتمی با ایران، نامه ای را به رهبری ایران ارسال کردند. واقعا مداخله مستقیم در یک مذاکره بین المللی آن هم فقط برای مشکل آفرینی برای رئیس جمهور آمریکا بی سابقه است.
این روزنامه آمریکایی سپس به صبح دوشنبه اشاره کرد که کاتن و دهها همکار دیگر جمهوریخواهش نامه ای را به رهبری ایران ارسال و اعلام کردند هر گونه معامله، بدون توافق کنگره آمریکا بعنوان یک توافقنامه اجرایی تلقی می شود و از اینرو می تواند با «ضربه قلم» رئیس جمهور آینده آمریکا انجام نشود. در حالی که جمهوریخواهان این نامه را یادآور مسئولیتهای کنگره آمریکا در مورد ایران می دانند اما دموکراتها معتقدند چنین حرکتی چنانچه به شکست مذاکرات با ایران منتهی شود، دست آخر می تواند به بروز مناقشه ای دیگر در منطقه خاورمیانه بینجامد.
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید هم در این زمینه گفت: من این نامه را بعنوان ادامه یک راهبرد جانبدارانه برای تضعیف توانایی رئیس جمهور آمریکا در هدایت سیاست خارجی و توسعه منافع ملی مان در جهان ارزیابی می کنم.
بعد از پایان نطق هری رید، دیک دربین، معاون ارشد او از ایالت ایلی نوئیز در واکنش به اقدام تام کاتن یک گفتگوی رسمی را آغاز کرد. در اینحال دربین از رید سئوال کرد که آیا کاتن و همکارانش می فهمند که جایگزین مذاکراتِ در جریان اتمی با ایران، وقوع جنگی دیگر در منطقه خاورمیانه است؟ هری رید در پاسخ گفت: هرکس باید بداند که اگر ما بتوانیم با ایرانیها به توافق برسیم آنها دیگر تسلیحات اتمی در اختیار نخواهند داشت. به همین خاطر ما برای تحقق این هدف گام برداشته ایم.
وی افزود: درست است که اوباما از یک شانس کمتر از پنجاه درصد برای دستیابی به توافق سخن گفته است اما آیا ما نباید اجازه تلاش را به او بدهیم؟
این چارچوب جانبدارانه که در نامه جمهوریخواهان به رهبران ایران نیز وجود داشت زمانی قوت گرفت که میچ مک کانل جمهوریخواه، رهبر اکثریت سنا رای به یک لایحه قانونی را به تاخیر انداخت که بموجب آن به کنگره اجازه می دهد توافق با ایران را از دستور کار سنا خارج کند. 

انتقاد سناتور رید و سناتور دوربین از نامه جمهوریخوهان  
آسوشیتدپرس هم گزارش داد در حالی که سناتور جمهوری خواه تام کاتان ، ریاست نشست روز دوشنبه سنای امریکا را بر عهده داشت،‌ سناتور دموکرات هاری رید با اشاره به نامه سناتورهای جمهورخواه درباره توافق هسته ای احتمالی ایران و امریکا،‌ جمهوری خواهان را به تلاش برای متزلزل ساختن جایگاه فرماندهی کل قوا (در امریکا، یعنی رئیس جمهور)‌ متهم کرد و این تلاش ها را دارای انگیزه های سیاسی توصیف نمود. رید تصریح کرد: «جمهوری خواهان باید راهی برای فایق آمدن بر خصومت خود با رئیس جمهور اوباما باشند.»
به رغم آن که سناتورهای جمهوری خواه در نامه اخیر خود مقامات ایران را خطاب قرار داده اند، به نظر می رسد آنها با این کار خود در نظر داشته اند پیامی در داخل امریکا بدهند.
جمهوری خواهان و شماری از دموکرات ها خواستار آن هستند که کنگره امریکا درباره هر توافقی که با ایران به عمل می آید رای گیری نماید. این در حالی است که مذاکره کنندگان امریکایی سرگرم کار بر روی توافقی هستند که هیچ نیازی به تایید کنگره ندارد. آنها می گویند توافقی که آنها به دنبال دستیابی به آن با ایران هستند یک معاهده نیست که نیازمند تایید کنگره باشد. برای آن که یک معاهده در سنای امریکا تصویب شود باید به تایید دو سوم اعضا برسد.
سناتور دیک دوربین ، نفر دوم دموکرات ها در سنا،‌ نیز جمهوری خواهان را به سوق دادن امریکا به سوی جنگی دیگر در خاورمیانه متهم کرد. دوربین با صدور بیانیه ای تصریح کرد: «این یک تلاش خودپسندانه از سوی سناتورهای جمهوری خواه برای متزلزل کردن مذاکرات حساس بین المللی (درباره برنامه هسته ای ایران)‌است که موضع امریکا را تضعیف کرده و شکاف های سیاسی ما با بقیه جهان را برجسته می کند.»
وی گفت: «باید به این نکته توجه داشت که اگر این مذاکرات به شکست منتهی شود، احتمال روی آوردن به واکنش نظامی در برابر تلاش ایران جهت توسعه برنامه هسته ای اش بیشتر خواهد شد. این سناتورها جمهوری خواه باید به این نکته بیندیشند که آیا اتخاذ این رویکرد سیاسی ارزش آن را دارد که به خاطر آن جنگی دیگر در خاورمیانه به راه افتد یا خیر.»‌
هفته گذشته، سناتور جمهوری خواه میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا، تصویب هر گونه طرحی در خصوص ضرورت رای گیری کنگره درباره توافق هسته ای احتمالی با ایران را به تعویق انداخت.
هفت نفر از سناتورهای جمهوری خواه،‌ از جمله سناتور باب کراکر (رئیس کمیته روابط خارجی سنا) نامه اخیر سناتورهای جمهوری خواه به مقامات ایران را امضا نکردند. 

انتقاد بایدن از نامه سناتورهای جمهوریخواه 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، «جو بایدن» معاون رئیس جمهور امریکا از اقدام سناتورهای جمهوریخواه مبنی بر ارسال نامه «بسیار گمراه کننده» آنان در روز دوشنبه خطاب به مقامات ارشد ایران انتقاد کرد.
سناتورهای امریکایی در این نامه به مقامات ایرانی درباره هرگونه توافق هسته ای با امریکا هشدار داده اند.
بایدن در بیانیه ای اعلام کرد: «این نامه با امضای ۴۷ سناتور جمهوریخواه خطاب به جمهوری اسلامی که به روشنی با هدف ضربه زدن به رئیس جمهور کنونی آن هم در بحبوحه مذاکرات حساس بین المللی، تهیه و ارسال شده است، دون شأن و منزلت نهادی است که من برای آن احترام قائلم.»

جمهوریخواهان فقط حملات سیاسی بچگانه بلدند 
یک سناتور دموکرات سنای آمریکا به نامه سرگشاده جمعی از جمهوریخواهان به رهبران ایران از خود واکنش نشان داد.
سناتور دموکرات «هری رید» از ایالت نوادای آمریکا در واکنش به ارسال نامه سرگشاده جمهوریخواهان کنگره آمریکا خطاب به رهبران ایران طی بیانیه کوتاهی اظهار داشت: جمهوریخواهان با این کار خود در حالی که در حال تضعیف فرماندهی کل نیروهای مسلح ما هستند همزمان به آیت الله های تندروی ایران نیز اختیار و اقتدار می بخشند. جمهوریخواهان، قدرت اداره کردن کشور را ندارند و فقط با حملات سیاسی بچه گانه آشنایی دارند و با این اقدامشان در واقع زیر پای فرماندهی کل قوای ما را خالی کردند. 

ایران از نامه سرگشاده سناتورهای آمریکایی به شدت انتقاد کرد  
شبکه تلویزیونی روسیاالیوم گزارش داد: ایران از نامه سرگشاده سناتورهای آمریکایی درباره توافق احتمالی هسته ای به شدت انتقاد کرد.
ریما ابوحمدیه خبرنگار این شبکه در واشنگتن درباره موضع جدید چهل و هفت سناتور جمهوریخواه درباره برنامه هسته ای ایران و در پاسخ به این پرسش که مهم ترین ابعاد نامه این سناتورها چیست، گفت: چهل و هفت نفر از اعضای مجلس سنای آمریکا با انتشار این نامه سرگشاده به ایران هشدار دادند هر گونه توافق احتمالی که رئیس جمهور اوباما با مقامات ایرانی امضا کند پس از پایان دوره ریاست جمهوری وی در آمریکا بی اعتبار است. میچ مک کانل رهبر اکثریت در مجلس سنا از افرادی بوده که این نامه را امضا کرده است. این سناتورها تاکید کردند هر گونه توافقی میان تهران و واشنگتن بدون این که موافقت اکثریت کنگره را به دست آورد تنها یک توافق اجرایی میان رئیس جمهور آمریکا با آیت الله علی خامنه رهبر معظم ایران است.
این سناتورها تاکید کردند رئیس جمهور آینده آمریکا قادر است این توافق اجرایی را لغو کند و کنگره نیز قادر است هر زمان که بخواهد این توافق را اصلاح کند. انتشار این نامه واکنش هایی را در واشنگتن به همراه داشته است. سخنگوی کاخ سفید این نامه را به هدف تضعیف قدرت رئیس جمهور آمریکا توصیف کرد.
عمر هواش خبرنگار این شبکه در تهران نیز در این زمینه گفت: واکنش ایرانی ها به این نامه سریع بوده است. محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران این نامه را به لحاظ قانونی بی ارزش اعلام و تاکید کرد این نامه تنها یک تبلیغ رسانه ای است. ظریف از این دست از نمایندگان کنگره آمریکا به شدت انتقاد و تاکید کرد این افراد اطلاعی از قوانین بین المللی و حتی اطلاعی از قانون اساسی آمریکا ندارند که در آن به روشنی اختیارات رئیس جمهور این کشور در حوزه سیاست خارجی بیان شده است.
ظریف خاطرنشان کرد توافق احتمالی میان ایران و قدرت های جهانی که در آن آمریکا نیز حضور دارد یک توافق بین المللی است و رئیس جمهور آینده آمریکا قادر نیست این توافق را نقض کند و در صورتی که چنین کند به معنای نقض قوانین بین المللی است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس