تاریخ انتشار: ۲۳ اسف ۱۳۹۳

دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ از روز دوشنبه در شهر لوزان سوئیس آغاز می شود. به گزارش گذارنیوز جان کری وزیر امور خارجه آمریکا فردا یکشنبه به منظور دیدار و گفتگو با همتای ایرانی اش محمد جواد ظریف در چارچوب مذاکرات هسته ای به لوزان سوئیس می رود. کری و […]

دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ از روز دوشنبه در شهر لوزان سوئیس آغاز می شود.

ظریف

به گزارش گذارنیوز جان کری وزیر امور خارجه آمریکا فردا یکشنبه به منظور دیدار و گفتگو با همتای ایرانی اش محمد جواد ظریف در چارچوب مذاکرات هسته ای به لوزان سوئیس می رود.
کری و ظریف دور تازه ای از مذاکرات هسته ای را آغاز می کنند که ممکن است تا جمعه آینده یعنی شب عید و سال جدید ایرانی در ۲۱ ماه جاری میلادی ادامه یابد. ظریف روز دوشنبه به دعوت فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، به منظور دیدار و گفتگو با وزیران امور خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان به بروکسل، پایتخت بلژیک می رود. هیئت های شش کشور بزرگ مذاکره کننده با ایران، از روز سه شنبه مذاکره با ایران را در شهر لوزان برای دستیابی به توافق ادامه خواهند داد.

اوباما: خجالت زده مسئولان ایران شدم
رئیس جمهور آمریکا گفت او به جای سناتورهای امضا کننده نامه به مسئولان ایران از این اقدام خجالت کشیده است.
اوباما این سخنان را در مصاحبه ای اختصاصی با شین اسمیت، بنیانگزار کانال خبری وایس نیوز، بیان کرد. اوباما در این مصاحبه به مجموعه ای از موضوعات مهم مطرح در آمریکا از سیاست های واشنگتن و سیاست خارجی تا توانایی رفتن به دانشگاه و گرم شدن زمین اشاره کرد.
در موضوع ایران ، اوباما گفت دخالت سناتورهای در مساله حساس سیاست خارجی و بی احترامی آشکار آنها به نقش رئیس جمهور خلاف رویه اجرای امور در آمریکاست.
اوباما گفت:«من به جای آن ها خجالت کشیدم.»
او افزود:«اینکه نامه ای خطاب به آیت الله خامنه ای ، رهبر معظم ایران و کسی که آنها مدعی اند دشمن ماست، بنویسند و اصل حرفشان این باشد: با رئیس جمهور ما توافق نکنید چون نمی توانید در پیروی از توافق به او اعتماد کنید ، مساله ای تقریباً بی سابقه است.»
مصاحبه کامل دوشنبه شانزدهم مارس در پایگاه اینترنتی وایس نیوز منتشر خواهد شد. 

دستیابی به توافق با ایران تا پایان مارس، قطعی نیست 
خبرگزاری رویترز از شرم الشیخ مصر گزارش داد:جان کری وزیر امور خارجه آمریکا امروز شنبه در آستانه آغاز دور جدید مذاکرات با ایران درباره برنامه هسته ای این کشور گفت، معلوم نیست آیا دستیابی به چارچوب توافق با ایران تا پایان این ماه امکان پذیر است یا خیر. وی در کنفرانسی مطبوعاتی در شرم الشیخ مصر گفت، نمی توانم به شما بگویم که آیا به توافق خواهیم رسید یا خیر.
وزیر امورخارجه آمریکا تصریح کرد هدف از مذاکرات هسته ای، رسیدن به توافق خوب است.
جان کری در حاشیه نشست اقتصادی شرم الشیخ مصر در جمع خبرنگاران گفت:« پیش از آنکه بخواهم به پرسشهای شما پاسخ بدهم می خواهم به سرعت به نکاتی درباره گفتگوهای پنج بعلاوه یک با ایران اشاره کنم. از ابتدای این مذاکرات، این گفتگوها سخت و بسیار فشرده بوده است. هنوز هم این گفتگوها به همین صورت است. ما به پیشرفتهایی دست یافته ایم اما هنوز هم اختلافهایی وجود دارد. شکافهای مهمی وجود دارد. ایران به انتخابهای مهمی مبادرت کرده است تا اینکه ادامه این حرکت امکان پذیر شود. اما می خواهم به صراحت بسیار بگویم تا وقتیکه درباره همه مسائل تصمیم گیری نشود، درباره هیچ چیز تصمیم گیری نخواهد شد. هدف از این مذاکرات، آزمونی برای رسیدن به توافق نیست بلکه برای رسیدن به توافق خوب است. رئیس جمهور اوباما در سخنی که بیان می کند جدیت دارد. وی بارها و بارها گفته است که اجازه داده نخواهد شد ایران به تسلیحات هسته ای دست پیدا کند. همانطور که همه شما می دانید ایران گفته است که نمی خواهد سلاح هسته ای داشته باشد. این سخن بسیار خوشایند است که رهبر معظم ایران فتوایی صادر کرده است. فتوا از نظر دینی بسیار حائز اهمیت است. کاری که ما تلاش می کنیم انجام بدهیم این است که این سخن را به زبانی حقوقی تبدیل کنیم و به چارچوبی موردتوافق تبدیل کنیم که همه آن را درک کنند. این توافق برای همگان الزاماتی دارد. می خواهیم این تضمین بوجود بیاید که برنامه هسته ای ایران در حال حاضر صلح آمیز است و برای همیشه نیز صلح آمیز باقی خواهد ماند.»
وی در ادامه افزود:« تحریمها به تنهایی نمی تواند نتیجه بخش باشد. ما به تحریمهایی قابل راستی آزمایی نیاز داریم. باید همه راههای منتهی به تسلیحات هسته ای ازقبیل مسیر اورانیوم و پلوتونیوم و امثال آن بسته شود.»

کری در مورد دور تازه گفتگو با ایران محتاطانه سخن گفت 
اسوشیتدپرس در گزارشی از شرم الشیخ به قلم بردلی کلپر نوشت:جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه ارزیابی بسیار محتاطانه ای در آستانه دور بعدی مذاکرات هسته ای ارائه و عنوان کرد «شکاف های مهمی» در راه رسیدن به توافق تا پیش از ضرب الاجل پایان ماه مارس وجود دارد.
کری در مورد اولویت نخست سیاست خارجی دولت آمریکا یعنی گفتگو با ایران برای کاهش فعالیت هسته ای این کشور با احتیاط سخن گفت.
وی گفت تنها توافقی که از راه مذاکره به دست آید می تواند این اطمینان بلند مدت را ایجاد کند که تهران سلاح هسته ای نخواهد ساخت. اما با توجه به اینکه تنها دو هفته به ضرب الاجل باقی مانده است وی از اعلام اینکه آمریکا و سایر کشورهای قدرتمند خواهند توانست با ایرانیان در مورد چارچوب قرارداد نهایی به توافق برسند یا به چنین توافقی نزدیک شده اند خودداری کرد.
کری در منطقه تفریحی شرم الشیخ در سواحل دریای سرخ به خبرنگاران گفت: «ما پیشرفت هایی داشته ایم اما هنوز شکاف هایی وجود دارد و انتخاب های مهمی باقی مانده است که ایران باید انجام دهد تا به جلو حرکت کنیم. هدف این مذاکرات این نیست که به هر روی به توافقی برسیم. هدف این است که به توافق خوبی دست یابیم».
وی که پس از یک هفته کشمکش داخلی در آمریکا بر سر برقراری ارتباط دیپلماتیک با ایران سخن می گفت جمهوری خواهان سنا را که نامه سرگشاده به مقامات ایران را امضا کرده بودند – و تهدید کرده بودند هر قرارداد احتمالی بین ایران و دولت آمریکا به محض پایان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نقض خواهد شد – به شدت مورد انتقاد قرار داد.
کری گفت این تاکتیک های بی سابقه خواه ناخواه تردیدهایی را میان متحدان ایران و آمریکا در گفتگوها ایجاد خواهد کرد.
درگیری میان دولت و نمایندگان عمدتا جمهوری خواه کنگره به عنوان یکی از پر تنش ترین بخش های تلاش های دیپلماتیک آمریکا مطرح شده است. از آنجا که نمایندگان کنگره می توانند با لغو بخشی از تحریم های ایران مخالفت کنند و حتی محدودیت های تجاری و مالی بیشتری علیه ایران اعمال کنند، این قدرت را دارند که توافقنامه را تضعیف کنند. آنها اکنون به دنبال آن هستند که بتوانند در مورد اینکه قرارداد هسته ای آمریکا و متحدانش با ایران قابل قبول است یا خیر اعمال نظر کنند.
مذاکره کنندگان در مورد توقف برنامه های تولید اورانیوم و پلوتونیوم ایران دست کم به مدت ده سال و در مقابل کاهش تدریجی فشار اقتصادی بر ایرانیان سخن گفته اند. بسیاری از نمایندگان کنگره گفته اند آمریکا باید فشار بیاورد تا بتواند شرایط را برای از بین بردن هر چه بیشتر زیرساختهای هسته ای ایران فراهم کند. اما مخالفان توافق هسته ای در مورد اینکه با چه نوع فعالیت هسته ای برای ایران موافق هستند توضیح شفافی نداده اند و مشخص نیست آیا اصولا حقی برای ایران برای ادامه فعالیت هسته ای خود قائل هستند یا خیر.
کری در پاسخ به این مخالفت ها گفت:‌ «چه گزینه ای پیش روی ما وجود دارد؟‌ در سالهای گذشته که سیاست آمریکا بر اساس گفتگو با ایران تنظیم نشده بود و در عین حال اصرار داشتیم ایران نمی تواند برنامه هسته ای داشته باشد، تعداد سانتریفوژ های ایران افزایشی نجومی پیدا کرد. در گذشته هر بار که مذاکرات با شکست روبرو شد برنامه هسته ای ایران پیشرفت کرد».
کری که قرار است روز یکشنبه به شهر لوزان سوییس برود تا به مدت چند روز با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود مذاکره کند به تاکید دیرینه جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه هیچ علاقه ای به ایجاد زرادخانه هسته ای ندارد اشاره کرد.
آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم ایران فتوایی در حرام بودن استفاده از سلاح های هسته ای صادر کرده است. کری گفت آمریکا «احترام فراوانی برای اهمیت مذهبی فتوا قائل است». اما مذاکرات به توافقی نیاز دارد که این پایبندی در آن نمایان باشد و بتواند «تضمین کند برنامه هسته ای ایران اکنون و برای همیشه صلح آمیز خواهد بود».
کری گفت: «هنوز نمی دانیم به چنین توافقی دست خواهیم یافت یا نه. شاید ایران نتواند به توافقی که جامعه بین المللی از آن انتظار دارد تن دهد اما باید صبر کنیم و ببینیم در نهایت چه اتفاقی رخ خواهد داد».

زیر سئوال رفتن قدرت کاخ سفید برای رسیدن به توافق با ایران 
شبکه بی بی سی عربی گزارش داد: نامه دهها سناتور جمهوریخواه به سران ایران، تثبیت دودستگی بین جمهوریخواهان و دموکرات ها در داخل آمریکاست.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد در برابر موضع چهل و هفت عضو جمهوریخواه سنا که دوشنبه گذشته نامه ای برای سران ایران ارسال کردند، احساس می کند در تنگنا قرار گرفته است. هدف از ارسال این نامه ناکام گذاشتن هر نوع توافقنامه است که ممکن است در مذاکرات با تهران درباره برنامه هسته ای این کشور به دست آید. اوباما این سخنان را در مصاحبه با شبکه تلویزیونی وایس نیوز و در آستانه دور جدید مذاکرات هسته ای با ایران در سوئیس بیان کرد.
ضاحی خلفان گزارشگر شبکه بی بی سی عربی گفت: نامه سرگشاده ای که چهل و هفت عضو جمهوریخواه سنای آمریکا برای سران ایران ارسال کردند، زخم جدید و عمیقی را در روابط پرتنش بین دموکرات ها و جمهوریخواهان ایجاد کرد. منتقدان این اقدام آن را ضربه زدن به نقش باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا، ضربه به سیاست خارجی او و تلاش های برای رسیدن به توافقنامه تاریخی در مورد پرونده هسته ای تهران می دانند. اما شخص اوباما می گوید از این اقدام بی سابقه در تنگنا قرار گرفته است.
در ادامه این گزارش پس از پخش بخشی از سخنان باراک اوباما در مصاحبه تلویزیونی آمده است: انتقاد از این نامه فقط به باراک اوباما محدود نشد و جناح دموکرات ها از جمله شخص هیلاری کلینتون هم انتقاداتی را در این باره مطرح کردند. (آیت الله) علی خامنه ای رهبر معظم ایران بر اساس این نامه، آمریکاییها را قومی دانست که خوی حیله گری دارند. بعضی از جمهوریخواهان هم از این اقدام انتقاد کردند. هفت سناتور جمهوریخواه این نامه را امضا نکردند و بعضی از آنها این نامه را اقدام نادرستی می دانند که حکیمانه نبوده است. اما مبتکر ارسال این نامه سناتور جمهوریخواه تام کاتن همچنان از این اقدام دفاع می کند و آن را سناتورها بر اساس قانون اساسی آمریکا می داند.
سناتور تام کاتن گفت:«همه مطالبی را که بیان کردیم واقعیت هایی بود که بر اساس قانون اساسی بیان شد و بیان آن هم در چارچوب قانون اساسی بود. همه ما در این نامه تاکید کردیم با توافقنامه موافق نیستیم و آن را نمی پذیریم. ما از شرایط توافقنامه سخن نگفتیم. من شخصا شرایطی را که باراک اوباما درباره آنها سخن گفت، دوست ندارم.»
گزارشگر این شبکه خاطر نشان کرد: کاتن اهمیت چندانی برای انتقادات از این اقدام قائل نیست، زیرا می گوید در آن چیزی که به اعتبار و ارزش اوباما ضربه بزند وجود ندارد. کاتن تاکید دارد این اقدام برای رساندن این پیام به همه جهان بود تا با توافقنامه احتمالی با تهران مخالفت کند. فقط چند روز تا پایان مهلت دستیابی به توافقنامه اصولی درباره پرونده هسته ای ایران باقی مانده است. اکنون بر روی میز مذاکرات برگه جدیدی قرار گرفت که نامه سرگشاده سناتورهای جمهوریخواه است. این نامه باعث تثبیت دودستگی بین جمهوریخواهان و دموکرات ها شد و ابهامات و سوالات زیادی را درباره توانایی کاخ سفید برای امضای توافقنامه با ایرانیها مطرح کرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس