تاریخ انتشار: ۱۸ اسف ۱۳۹۳

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد اگر توافق خوب نباشد، آمریکا از مذاکرات کنار می کشد. به گزارش گذارنیوز پایگاه اینترنتی ای بی سی نیوز نوشت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت اگر توافق خوبی با ایران حاصل نشود ، امریکا از مذکرات کنار خواهد کشید. به گزارش  ای بی سی نیوز، باراک اوباما در گفتگو […]

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد اگر توافق خوب نباشد، آمریکا از مذاکرات کنار می کشد.

اوباما

به گزارش گذارنیوز پایگاه اینترنتی ای بی سی نیوز نوشت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت اگر توافق خوبی با ایران حاصل نشود ، امریکا از مذکرات کنار خواهد کشید.
به گزارش  ای بی سی نیوز، باراک اوباما در گفتگو با خبرنگار برنامه ساندی مورنینگ شبکه سی بی اس نیوز گفت هر نوع توافقنامه باید به قدرت های غربی اجازه دهد این موضوع را راست ازمایی کنند که تهران به دنبال کسب سلاح اتمی نیست و اینکه اگر ایران فریبکاری کند ، امریکا و دیگران زمان کافی برای اقدام داشته باشند. 

ضرب الاجل توافق هسته ای به سرعت نزدیک می شود
 
سی ان ان اعلام کرد ضرب الاجل توافق هسته ای به سرعت نزدیک می شود.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، مذاکرات هسته ای با ایران برای رسیدن به توافق هسته ای در سوئیس ادامه دارد. این درحالی است که مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق هسته ای تا تاریخ بیست و چهارم مارس به سرعت در حال نزدیک شدن است. مذاکره کنندگان هسته ای باید تا این تاریخ درباره برنامه هسته ای ایران به توافق برسند. به گفته جان کری وزیر امورخارجه آمریکا، پیشرفت هایی در این زمینه حاصل شده است و باید به توافق خوب دست یافت. این درحالی است که مقامات ایران تاکید دارند برنامه هسته ای این کشور برای مقاصد صلح آمیز و تولید انرژی است و نه اینکه برای ساخت بمب اتمی باشد.

درخواست چین از طرفین مذاکره
چین همکاری همه طرف ها را درباره مسئله هسته ای ایران خواستار شد.
خبرگزاری شین‌هوا از پکن گزارش داد :وانگ یی وزیر امور خارجه چین روز یکشنبه اعلام کرد چین از همه طرف ها می خواهد با یکدیگر به منظور پیش بردن تصمیمات سیاسی مهم در خصوص مسئله هسته ای ایران، در حالی که مذاکرات به برهه حساسی رسیده است، همکاری کنند.
وانگ یی در کنفرانسی مطبوعاتی گفت :«‌ما امیدواریم مذاکرات طولانی در خصوص مسئله هسته ای ایران را با همه طرف های مربوطه زودتر پایان دهیم ».

ادعای نتانیاهو : دو جایگزین برای توافق با ایران ارائه کرده ام    
نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد سخنرانی اخیرش در کنگره امریکا تاثیرگذار بوده و با استقبال عمومی در امریکا مواجه شده است.
بنیامین نتانیاهو درگفتگو با روزنامه اسرائیل حیوم گفت اظهاراتش در کنگره با استقبال اعضای کنگره اعم از دموکرات ها و جمهوری خواهان روبه رو بوده است.
وی درخصوص مذاکرات هسته ای ایران گفت در سخنرانی ام ، دو گزینه جایگزین برای توافق کنونی ارائه کردم. یکی تقاضایم برای افزایش چارچوب زمانی که ایران به آن برای ساخت سلاح هسته ای نیاز دارد در صورت نقض موارد توافقنامه و دیگری حفظ محدودیت های سخت تر تا تغییر رفتارهای ایران .

اظهارات نتانیاهو، مذاکرات هسته ای را سرعت می بخشد 
مقام سابق آمریکایی، اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی را عاملی برای تسریع مذاکرات هسته ای ایران توصیف کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی راشاتودی، هیلاری من لورت از اعضای سابق شورای امنیت ملی آمریکا و از دیپلماتهای سابق وزارت امورخارجه آمریکا در گفتگو با این شبکه از واشنگتن گفت: «بی تردید سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا هشداری جدی برای دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا است. شاید این سخنان سبب شود کارها برای دولت اوباما در داخل آمریکا دشوارتر شود. اما درعین حال، احتمال دارد این سخنان سبب شود تحرکات در مسیر مذاکرات با ایران سرعت بیشتری پیدا کند زیرا نتانیاهو با مواضعش، رئیس جمهور آمریکا را واقعا در کنج (شرایط بد) قرار داده است. اوباما جایی ندارد که برود. اوباما نمی تواند فردا صبح از خواب بیدار شود و باخودش بگوید که نمی دانسته است ایران بخشی از محور شرارت و دسیسه هایی است که نخست وزیر اسرائیل در کنگره آن را تشریح کرد و حالا دیگر نمی خواهد با ایران برای رسیدن به توافق دیپلماتیک مذاکره کند. با این اوصاف، باید بگویم که سخنان نتانیاهو سبب شده است رئیس جمهور آمریکا در کنج قرار بگیرد. احتمال دارد همین سخنان سبب سرعت پیداکردن مذاکرات با ایران شود.»

آمریکا و فرانسه درباره توافق هسته ای اختلاف ندارند
آمریکا و فرانسه بر سر به خرج دادن شدت عمل در برنامه هسته ای ایران تفاهم دارند.
بشائر المطیری گزارشگر شبکه تلویزیونی العربیه گزارش داد : سخنانی درباره وجود اختلاف میان واشنگتن و پاریس بر سر برنامه هسته ای ایران به گوش می رسید اما اظهارات وزاری خارجه آمریکا و فرانسه این شایعات را از بین برد. طرفین در دیداری دو جانبه در پاریس اعلام کردند که دیدگاه مشترکی داشته و درباره اینکه توافق هسته ای باید قوی تر باشد با یکدیگر تفاهم دارند.
لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه گفت: ما در مذاکرات پیشرفت هایی داشته ایم اما همچنان اختلاف هایی با ایرانی ها باقی مانده است از این رو به گفتگوها و دیدارهای خود ادامه می دهیم تا به توافقی که به ایران اجازه از سرگیری برنامه هسته ای مسالمت آمیز خود را بدهد و آن ها را از هرگونه هدف نظامی بازدارد دست پیدا کنیم.
وزیر خارجه آمریکا هفته های آینده را سرنوشت ساز خواند و گفت : طی این مدت امکان از بین بردن اختلاف ها وجود دارد. وی تاکید کرد که ما به دنبال دستیابی به یک توافق خوب هستیم و در خصوص دستیابی به توافق نیازی به عجله کردن نیست.
ایران به نوبه خود بر جنبه های مثبت مذاکرات تاکید کرده و با این کار تلاش کرد از نگرانی های غرب بکاهد. علی اکبر صالحی گفت: در این دو جلسه ای که با وزیر انرژی آمریکا داشتیم می توانیم بگوییم ما گام های مهم روبه جلویی برداشتیم و توانستیم مشکلات فنی را از سر راه برداریم.
پیش بینی می شود ؛گفتگو ها در نیمه ماه جاری میلادی در ژنو از سر گرفته شود تا قبل از پایان یافتن این ماه طرفین به راه حلی سیاسی دست پیدا کنند. این در حالی است که پیش بینی می شود با فرارسیدن ماه ژوئیه جزئیات فنی مورد حل و فصل قرار گیرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس