تاریخ انتشار: ۱۰ اسف ۱۳۹۳

رئیس جمهور آمریکا، لایحه اخیرا سنا در خصوص اعمال نظر در موافقتنامه میان آمریکا و سایر کشورهای مذاکره کننده با ایران را وتو خواهد کرد. به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری رویترز ، کاخ سفید  اعلام کرد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، لایحه ای را که اخیرا در سنا معرفی شده است و بر […]

رئیس جمهور آمریکا، لایحه اخیرا سنا در خصوص اعمال نظر در موافقتنامه میان آمریکا و سایر کشورهای مذاکره کننده با ایران را وتو خواهد کرد.

اوباما

به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری رویترز ، کاخ سفید  اعلام کرد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، لایحه ای را که اخیرا در سنا معرفی شده است و بر اساس آن، به کنگره اجازه داده می شود در خصوص هر گونه موافقتنامه میان آمریکا و سایر کشورهای مذاکره کننده با ایران درباره توانایی های هسته ای این کشور اعمال نظر کند، وتو خواهد کرد.
«برنادت میهان» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در این باره اعلام کرد: «رئیس جمهور به وضوح اعلام کرده است که اکنون برای کنگره زمان مناسب جهت تصویب قوانین مضاعف درباره ایران نیست. در صورتی که این لایحه به رئیس جمهور ارائه شود، وی آن را وتو خواهدکرد.»
آمریکا و پنج کشور مذاکره کننده با ایران در تلاش هستند تا در پی مذاکرات با این کشور در خصوص محدود کردن برنامه هسته ای آن، در ازای کاهش تحریم های اقتصادی به توافق برسند.
بر اساس «لایحه بررسی موافقتنامه هسته ای ایران»، متن هر گونه موافقتنامه نهایی با ایران باید حداکثر تا پنج روز پس از دستیابی به این موافقتنامه به کنگره ارائه شود.
این لایحه همچنین مانع آن خواهد شد که اوباما بتواند تحریم های تصویب شده توسط کنگره علیه ایران را به مدت ۶۰ روز پس از امضای موافقتنامه، تعلیق یا لغو کند.
میهان در این باره گفت آمریکا «باید به مذاکره کنندگان ما بهترین فرصت برای پیروزی را دهد، نه آنکه تلاش های آنها را پیچیده کند.»
مذاکرات میان آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران اکنون به مرحله ای حساس رسیده است و موافقتنامه درباره چارچوب اساسی قرار است تا پایان ماه مارس نهایی شود.
«باب کورکر» سناتور جمهوریخواه و رهبر یکی از گروه های متشکل از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات که حامی این لایحه است، در این باره اعلام کرد: «این موضوع ناامید کننده است که رئیس جمهور احساس می کند وی تنها فردی است که از جانب شهروندان کشور ما سخن می گوید.»
روز جمعه سناتورهای جمهوری خواه، لایحه بررسی هرگونه موافقتنامه با ایران را به کنگره دادند.طبق این لایحه، دولت آمریکا ملزم می شود: متن هرگونه موافقتنامه را پنج روز، قبل از به نتیجه رسیدن، دراختیار کنگره قرار دهد.

جزئیات لایحه جدید کورکر
لایحه ای که عصر جمعه در کنگره ‌آمریکا معرفی شد، کنگره را قادر می سازد به معامله هسته ای ایران رای بدهد اما آن را به این رای گیری ملزم نمی سازد.
به گزارش نشریه المانیتور، لایحه باب کورکر نماینده تنسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا، بر اساس نسخه ای از آن که در اختیار المانیتور قرار گرفته است،‌ سازوکاری را برای رای مثبت یا منفی فراهم می کند،‌اما در صورتی که کنگره اقدام نکند، اجازه می دهد کاهش تحریم ها مسیر خود را بپیماید. این لایحه همچنین هر گونه کاهش جدید در تحریم ها را فراتر از آنچه در طرح مشترک اقدام توافق شده است، به مدت شصت روز که کنگره سرگرم بررسی این معامله است، ممنوع می کند.
کاخ سفید قول داده است چنین لایحه ای را وتو کند، و اعلام کرده است اگر ایران فکر کند آمریکا نمی تواند به تعهدش در کاهش تحریم ها عمل کند، به مذاکرات لطمه خواهد زد.
علاوه بر این، این لایحه باراک اوباما را ملزم می سازد گواهی دهد هر معامله ای که او با ایران منعقد کند، فقط اجازه می دهد فعالیت های هسته ای ادامه داشته باشد که مغایر با اهداف آمریکا در منع تولید و تکثیر تسلیحات هسته ای نیست و برای امنیت ملی آمریکا «تهدید» به شمار نمی رود. این لایحه همچنین رئیس جمهور را ملزم می سازد هر شش ماه یکبار، درباره وضعیت برنامه هسته ای ایران و پایبندی این کشور به توافق نهایی، به کنگره گزارش دهد.
رئیس جمهور هر سه ماه یکبار موظف خواهد بود به کنگره گواهی دهد ایران عملا توافق را نقض نکرده است و اقدامی در «پیشبرد عمده برنامه تسلیحات هسته ای خود» به عمل نیاورده است، یا از تروریسم علیه آمریکا، «به صراحت حمایت نکرده یا در این مسیر اقدامی انجام نداده است». این لایحه روندی را ایجاد می کند که چنانچه رئیس جمهور نتواند در اینباره گواهی دهد، بازگشت تحریم ها به وضعیت قبلی، تسریع شود.
منتقدان می گویند بخش هایی از مفاد این لایحه می تواند مذاکرات را از مسیر خود خارج کند.
داریل کیمبال مدیر اجرایی انجمن کنترل تسلیحات می گوید: «اگر کنگره پیشنهاد کورکر را تایید کند و به امضای رئیس جمهور برسد، موجب مطرح شدن رای مثبت و منفی خواهد شد حتی اگر اینکار در لایحه الزامی نشده باشد.»
این کارشناس همچنین درباره دیگر جوانب این لایحه ابراز نگرانی کرد.
کیمبال گفت: «این لایحه اجرای توافق جامع را به مدت شصت روز یا حتی بیشتر متوقف می کند. این امر اقدامات اساسی ایران برای کاهش ظرفیت خود در تولید و تکثیر تسلیحات هسته ای را به تاخیر می اندازد… علاوه بر این، این لایحه اختیارات اجرایی فعلی رئیس جمهور برای ابطال تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای را در شروع این توافق، با مانع مواجه می کند. صرفا همین بخش از لایحه، امکان از هم گسستن این توافق را ایجاد می کند.»
دفتر کیمبال به درخواست ها برای اظهارنظر دراینباره پاسخ نداده است.
لایحه کورکر یکی از دو تلاش عمده کنگره و منتقدان مذاکرات هسته ای اوباما است.
لایحه دیگر خواستار وضع تحریم های تازه است، اگر تا ماه ژوئیه توافقی حاصل نشود. اما این لایحه معوق مانده است زیرا دموکرات ها تا بیست و چهار مارس که ضرب الاجل دستیابی به توافق چارچوب سیاسی است، از حمایت از این لایحه خودداری می کنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس