تاریخ انتشار: ۲۶ خرد ۱۳۹۵

– شهردار منطقه یک اهواز وجود بافت تاریخی در این شهر را انکار کرد و گفت: مرکز شهر اهواز دارای بافت تاریخی نیست و هیچگونه نقشه ای از بافت تاریخی در این منطقه به شهرداری ابلاغ نشده است.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از ایرنا الیاس دره شویی سه شنبه در نشست خبری که در شهرداری منطقه یک اهواز برگزار شد، اظهار کرد: هیچگونه نقشه ای از بافت تاریخی اهواز تا کنون به شهرداری ابلاغ نشده است.
وی با بیان اینکه اهواز بافت تاریخی ندارد، افزود: ۲۳ سال است که در اهواز به عنوان معمار فعالیت می کنم و در این شهر بافت تاریخی نمی شناسم ولی بافت فرسوده می شناسم.
به گفته وی اهواز دارای تک بناهای تاریخی است که به آنها علاقمندم و معتقد هستم باید از آنها حفاظت کرد.
دره شویی با بیان اینکه شهرداری از تخریب بناهای تاریخی ممانعت می کند، تصریح کرد: شهرداری اهواز با تخریب چهار واحد مغازه در یک مکان تاریخی در خیابان خسروی مخالفت کرده بود اما میراث فرهنگی خوزستان طی نامه ای با امضای مدیرکل این اداره مجوز تخریب آن را داد.
وی مساحت بافت فرسوده اهواز را در حدود یک هزار و ۳۰۰ هکتار عنوان کرد و افزود: بافت فرسوده در منطقه یک اهواز از سمت شمال به پل سیاه، از شرق به بلوار آیت الله بهبهانی، از جنوب به خیابان زند و از سمت غرب به رودخانه کارون محدود می شود همچنین بخش هایی از منطقه یوسفی و خیابان امام شرقی به عنوان بافت فرسوده تلقی می شود.
دره شویی با اشاره به مشوق های شهرداری برای تخریب بافت های فرسوده و نوسازی آنها در مرکز شهر گفت: ۵۰ درصد تخفیف در صدور پروانه ساخت از جمله این اقدامات است.
وی اضافه کرد: پارسال ۷۶ متقاضی نوسازی در بافت فرسوده و امسال تا کنون نیز ۲۶ پروانه در این محدوده صادر کرده ایم که همه آنها مشمول تخفیف شده است.
هفت شهر خوزستان در سال ۸۷ به عنوان شهرهای دارای بافت تاریخی معرفی شدند که اهواز یکی از آنهاست.
مناطق یک، ۲ و ۷ اهواز دارای بافت تاریخی هستند که بیشترین مساحت در منطقه یک قرار دارد.
به گفته مسئولان میراث فرهنگی استان همزمان نقشه بافت تاریخی این شهرها نیز به شهرداری ها ابلاغ شده، این در حالیست که شهرداری اهواز همیشه وجود این نقشه را تکذیب کرده است.
اهواز دارای ۴۰ اثر ثبت شده در فهرست میراث ملی است اما به گفته فعالان میراث فرهنگی در بررسی مقدماتی ۲۵۰ بنای تاریخی در اهواز شناسایی شده است.

*درآمدها خرج تعریض خیابان می شود
شهردار منطقه یک اهواز همچنین گفت: درآمد این منطقه از شهرداری پارسال ۵۹۶ میلیارد ریال پیش بینی شده بود که ۵۸۹ میلیارد ریال از آن محقق شده است.
وی افزود: در دو ماهه امسال نیز ۶۱۰ میلیارد ریال درآمد برای این منطقه پیش بینی شده است.
دره شویی تصریح کرد: اگر چه این منطقه شهرداری بعد از منطقه ۲ بیشترین درآمد را دارد اما با داشتن یک هزار و ۱۵۰ نفر نیروی انسانی، دارای بیشترین پرسنل در بین مناطق است.
وی اضافه کرد: بخش زیادی از درآمدهای این منطقه صرف تملک و تعریض خیابان ها و رفت و روب بازارهای مرکز شهر می شود.
به گفته وی هزینه رفت و روب و جمع آوری زباله در منطقه یک اهواز سالانه ۱۳۰ میلیارد ریال است.
دره شویی با نمایش تصاویری از وضعیت بازارهای هسته مرکزی اهواز و مقایسه روز و شب در آنها اظهار کرد: به دلیل همکاری نکردن کسبه و مردم، کارگران این منطقه چند برابر سایر مناطق مجبور به کار هستند به طور مثال در خیابان خاقانی روزانه سه نوبت زباله ها جمع آوری می شود.
وی با اشاره به طرح ساماندهی دستفروشان نیز گفت: جمع آوری دستفروشان از خیابان های مرکز شهر بسیار دشوار بوده اما دشوارتر حفظ این شرایط است به طوری که ۷۰ تا ۸۰ نفر برای این کار گمارده شده اند و ماهانه حداقل یک میلیارد ریال برای این منظور هزینه می شود.
دره شویی مدعی شد که همه از طرح جمع آوری دستفروشان اظهار رضایتمندی کرده اند.

*اولین پیست دوچرخه
شهردار منطقه یک همچنین اظهار کرد: تنها سرای محله در این منطقه هم اکنون ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی اعتبار این طرح را ۲۱ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این طرح قرار بود امسال به اتمام برسد اما عملیات اجرایی به کندی پیش می رود.
دره شویی اضافه کرد: طرح روگذر جوادالائمه با ۸۵ تا ۹۰ درصد پیشرفت و طرح زیرگذر شریعتی با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی در این منطقه توسط معاونت عمرانی شهرداری در حال اجرا هستند.
وی همچنین با اشاره به طراحی پیست دوچرخه سواری در پارک ربیع اظهار کرد: این پیست برای جوانان و سالمندان طراحی شده و در صورت مشارکت بخش خصوصی اجرا می شود.
دره شویی بیان کرد: پارسال ۲۰ طرح عمرانی با اعتبار ۲۹۰ میلیارد ریال اجرا شده و اعتبار عمرانی امسال نیز ۲۸۰ میلیارد ریال پیش بینی شده است.
بر اساس این گزارش، منطقه یک شهرداری اهواز با یک هزار و ۶ هکتار مساحت، پنج درصد از سطح این شهر را تشکیل می دهد.
جمعیت این منطقه بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰، ۱۰۸ هزار نفر است که اکنون به حدود ۱۲۰ هزار نفر رسیده است.
مساحت فضای سبز در این منطقه ۱۰۶ هکتار و سرانه فضای سبز برای هر شهروند ۹ مترمربع است. این منطقه دارای ۲۵ پارک محله ای است. ۵۰۵ نفر کارگر در بخش رفت و روب و ۲۶۰ نفر کارگر در بخش فضای سبز در منطقه یک شهرداری مشغول کار هستند.
۷۱۵۱/۶۰۶۴

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس