تاریخ انتشار: ۲۶ شهر ۱۳۹۴
خبرگزاری فرانسه:

دو مرکز خرید در ایران یکی در اصفهان و دیگری در شیراز از نظر رتبه در جایگاه دهمین مراکز خرید بزرگ دنیا از نظر مساحت محسوب می شوند و در کنار مراکز خرید چین و دبی قرار گرفته اند.

خبرگزاری “فرانسه” با انتشار گزارشی اشاره کرده که در طول سال های اخیر سبک زندگی مصرف گرایی در ایران گسترش یافته است. این خبرگزاری در ادامه می افزاید که سال های طولانی بازار سنتی ایران محل اصلی خرید کالا بود اما در طول سالیان اخیر نوع خرید به سمت فروشگاه های مدرن سوق پیدا کرده است. این خبرگزاری تاثیر مثبت توافق هسته ای و لغو تحریم های پس از آن بر افزایش تعداد فروشگاه های بزرگ و مدرن را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش “گذارخبر” خبرگزاری “فرانسه” از افزایش تعداد فروشگاه های خرید (شاپینگ مال) ها در ایران می نویسد:”صدای چانه زدن خریداران و فروشندگان به گوش می رسد. در مراکز خرید بزرگ در ایران پارکینگ های زیرزمینی بزرگ و قسمت هایی برای بازی کودکان نیز در نظر گرفته شده اند. تنها در تهران ۶۵ شاپینگ مال وجود دارند. گفته می شود که در سال های اخیر در ایران به نوعی رکوردشکنی شده و بیش از ۴۰۰ مرکز خرید مدرن افتتاح شده است.”

خبرگزاری فرانسه در ادامه اشاره می کند که مراکز خرید بزرگ عادات خرید بسیاری از ایرانیان را دگرگون کرده است. این خبرگزاری می افزاید:”در حال حاضر اما تغییری بزرگتر در پیش است. ایران به توافق هسته ای با کشورهای بزرگ دست یافته است. کارشناسان می گویند که انتظار می رود لغو تحریم های وضع شده علیه ایران باعث ورود کالا و پول قابل توجهی به بازار ایران شود و محصولات غربی در سطح چشمگیر وارد شوند.”

خبرگزاری فرانسه در ادامه اشاره می کند که “پرایزواتر هاوس” در گزارشی در اوایل سال جاری میلادی با اشاره به جمعیت جوان ایران نوشته بود:”ایران جمعیتی تحصیلکرده دارد و عطش زیادی برای خرید کالاهای مصرفی در ایران به خصوص برندهای خارجی وجود دارد. مردم ایران به دنبال تنوع بیش تر هستند و می خواهند گزینه های بیشتری را در اختیار داشته باشند.”

در ادامه این گزارش “محمدقلی یوسفی” اقتصاددان و استاد داشنگاه علامه طباطبایی در تهران می گوید:”هنگامی که تحریم ها لغو شوند و سرمایه گذاران بیش تری وارد بازار ایران شوند انتظار می رود که مراکز تجاری بیش ترین در مناطق مختلف ایران اقتتاح شوند.”

 

خبرگزاری فرانسه اشاره می کند که حتی قبل از لغو تحریم ها نیز مراکز خریدی مانند پالادیوم در زعفرانیه افتتاح شده بودند. این خبرگزاری در ادامه به نقل از “سام کمالوند” مهندس عمران که در حال خرید در پالادیوم بوده می نویسد:”اگر تحریم ها برداشته شوند برندهای بیش تری به ایران می آیند و خرید مصرف کنندگان ایرانی افزایش چشمگیری خواهد یافت. من امیدوارم به آن سطح برسیم.”

خبرگزاری “فرانسه” در ادامه اشاره می کند دو مرکز خرید در ایران یکی در اصفهان و دیگری در شیراز از نظر رتبه در جایگاه دهمین مراکز خرید بزرگ دنیا از نظر مساحت محسوب می شوند و در کنار مراکز خرید چین و دبی قرار گرفته اند. خبرگزاری فرانسه اشاره می کند که در طول سالیان اخیر به دلیل تنش در روابط ایران و غرب برندهای غربی با سختی وارد ایران شده اند و معمولا واردات آن ها از طریق واسطه هایی در ترکیه یا دبی بوده و محصولات با قیمت های بسیار بالاتر به دست مصرف کنندگان ایرhنی رسیده اند چرا که اکثرا قاچاقی بوده اند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه به نقل از “سعید بقایی” فروشنده لوازم الکترونیکی ۲۵ ساله ای در مرکز خرید “چارسو” تهران می نویسد:”لغو تحریم ها باعث کاهش قیمت وسایل الکترونیکی خواهد شد. او در این باره می گوید:”با تحریم ها ما دچار مشکلات جدی شده ایم. امکان واردات لوازم یدکی و قطعات وجود ندارد و قیمت ها بسیار بالا و دسترسی به آن ها دشوار است.”

 

خبرگزاری فرانسه در پایان به نقل از “سارا یوسف زاده” فروشنده ۱۷ ساله در شاپینگ سنتری دیگر می نویسد:”قطعا با لغو تحریم ها وضعیت بهبود پیدا می کند و برندهایی چون اپل و سایر تولیدات با قیمت هایی ارزان تر در دسترس مصرف کندگان ایرانی قرار خواهند گرفت.”

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس