تاریخ انتشار: ۱۹ اسف ۱۳۹۳

مصدق و امیرکبیر دو چهره ی بزرگ ملی و آزادیخواه معاصر ایران هستند که هرگز یاد و نامشان از صفحه تاریخ ایران پاک نخواهد شد. اگر مصدّق را تنها معمار ملّی شدن صنعت نفت ایران بدانیم این افتخار آنقدر بزرگ است که تا زمانیکه در این سرزمین کهن نفت استخراج می شود و نان ملّت […]

مصدق و امیرکبیر دو چهره ی بزرگ ملی و آزادیخواه معاصر ایران هستند که هرگز یاد و نامشان از صفحه تاریخ ایران پاک نخواهد شد. اگر مصدّق را تنها معمار ملّی شدن صنعت نفت ایران بدانیم این افتخار آنقدر بزرگ است که تا زمانیکه در این سرزمین کهن نفت استخراج می شود و نان ملّت به آن وابسته است، نام مصدّق بر فراز اقتصاد ملّی ایران می درخشد.
۱T1A063381نقل می کنند زمانی که مصدّق در دادگاه لاهه بر انگلیس پیروز شد و ملّت ایران را سرفراز نمود، نماینده انگلیس به سوی مصدّق آمد و با وی دست داد و تبریک گفت و جمله ای تاریخی بر زبان راند؛ او گفت: ما انتقام این شکست را در آینده از شما خواهیم گرفت! و چنانچه شاهد بودیم این اتفاق ناگوار افتاد و انگلیس بعد از مدتی توانست به کمک آمریکا کودتایی را بر علیه مصدّق تدارک ببیند و این تراژدی ملّی در تاریخ ایران پدید آمد، به نحوی که آثار آن برای همیشه باقی ماند.
داستان غم ها و رنج های ملّت ایران بعد از کودتا و تبعید مصدّق آنقدر عمیق و بی شمار است که بازشماری و بازنگاری آنها در این مجال نمی گنجد. دشمنان ایران در داخل و خارج ایران پس از شکست مصدّق بیکار ننشستند و در طول سالهای انزوا و حصر مصدّق بر علیه او داستانها ساختند و افسانه ها بافتند. آمریکا و انگلیس کودتاگر به کمک عوامل خود در داخل یعنی عوام الناّس و برخی روشنفکران و احزابی نظیرحزب توده دست به تخریب وسیع بر علیه تفکر و مبارزات ارزشمند مصدّق و همراهانش زدند که این هجمه وسیع و همه جانبه تأثیر خود را گذاشت و در میان غم و اندوه ملّی، این تخریب ها اذهان عمومی را فرا گرفت تا جایی که برخی روشنفکران و نویسندگان را بر آن داشت تا کتابهایی بر علیه مصدّق نوشتند و این قهرمان ملّی را به عنوان چهره ای خائن معرفی نمودند! داستان غم انگیز تخریب و اتهام بر علیه مصدّق تا آنجا پیش رفت که مصدّق را در افکار عمومی به عنوان عنصری ضد روحانیّت و مخالف اسلام معرفی کردند در حالیکه شاید همه ندانند که مصدّق تا روز آخر در گوشه تبعیدگاهش در احمدآباد بر سجّاده نمازی می نشست و نیز در وصیّت نامه اش بر انجام امور شرعی و پرداخت دیون خود سفارش نمود. همراهان و همرزمان مصدّق و عموم ملّت شریف ایران می دانند که مصدّق به راستی به مقتضای نامش مصدّق و صادق زیست و با صداقت و شرافت درگذشت. مصدّق به عنوان یک شاهزاده قاجار می توانست با رفاه و تمکن هایی که داشت در تمام عمرش به تحصیل و زندگی آرام بپردازد و در وفور نعمت از زندگی شخصی اش لذت ببرد و در عرصه های سیاسی هم جایگاه بالایی داشته باشد و مورد تعظیم و تکریم شاه و دوستان باقی بماند اما مرد بزرگ و آزادی خواهی همچون مصدّق هرگز لحظه ای از مردم جدا نشد و تا آخر عمر چه در مناصب حکومتی و چه در مناصب وکالتی و نمایندگی مردم در مجلس گفتار و کردار و آهنگ زندگی اش را در دفاع از حقوق ملت صرف نمود و عمرش را در این راه فدا کرد.
روحش شاد و یادش گرامی.

مهدی آیتی – نماینده ادوار مجلس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس