تاریخ انتشار: ۱۳ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] این پول به عنوان اولین قسط از توافق ۱٫۷ میلیارد دلاری به دست آمده میان دولت اوباما و ایران برای حل دعوای حقوقی چند ده ساله بر سر عدم انجام قرارداد نظامی میان دو کشور در سال ۱۹۷۹ پرداخت شد.  مقامات آمریکایی و اروپایی از انتقال چهارصد میلیون دلار پول نقد توسط دولت اوباما […]

[ad_1]

این پول به عنوان اولین قسط از توافق ۱٫۷ میلیارد دلاری به دست آمده میان دولت اوباما و ایران برای حل دعوای حقوقی چند ده ساله بر سر عدم انجام قرارداد نظامی میان دو کشور در سال ۱۹۷۹ پرداخت شد.

 مقامات آمریکایی و اروپایی از انتقال چهارصد میلیون دلار پول نقد توسط دولت اوباما به ایران همزمان با آزادی چهار شهروند بازداشت شده در کشورمان خبر دادند.

به گزارش تسنیم به نقل از وال‌استریت ژورنال، به گفته مقامات اروپایی و آمریکایی دولت اوباما همزمان با آزادی چهار آمریکایی بازداشت شده در ایران به صورت مخفیانه انتقال هوایی ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران را سازماندهی کرد.

 مقامات مذکور اعلام کردند یورو، فرانک سوئیس و دیگر ارزها توسط یک هواپیمای باری بدون نشان به ایران ارسال شد. به گفته این مقامات آمریکا این پول را از بانکهای مرکزی هلند و سوئیس تهیه کرده بود.

این پول به عنوان اولین قسط از توافق ۱٫۷ میلیارد دلاری به دست آمده میان دولت اوباما و ایران برای حل دعوای حقوقی چند ده ساله بر سر عدم انجام قرارداد نظامی میان دو کشور در سال ۱۹۷۹ پرداخت شد.

این پرداخت که دادگاه بین‌المللی لاهه به آن رای داد همچنین در همان تعطیلات اجرای توافق هسته‌ای میان تهران و آمریکا و ۵ قدرت جهانی دیگر انجام شد.

باراک اوباما در ۱۷ ژانویه (۲۷ دی) بدون اشاره به پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد گفت: با اجرای توافق هسته‌ای زندانیان آزاد شده، زمان برای حل این مسئله نیز مناسب بود.

مقامات آمریکایی هرگونه ارتباط میان این پرداخت و تبادل پول را انکار کرده‌اند. آنها اعلام کردند که همزمانی این دو موضوع تصادفی بوده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفت: همانطور که مشخصا اعلام کردیم، مذاکرات برای حل یک پرونده باز کاملا جدا از  بحثهای مربوط به بازگرداندن شهروندان آمریکایی در ایران صورت گرفت.

اما مقامات آمریکایی مدعی شدند که مذاکره کنندگان ایرانی در تبادل زندانیان معتقد بودند برای آنکه اثبات کنند به دستاورد قابل توجهی رسیده‌اند خواستار پول نقد بودند.

تام کاتن، نماینده جمهوریخواه آمریکایی اوباما را به پرداخت ۱٫۷ میلیارد دلار باج به ایران متهم کرد.

با اینحال مقامات آمریکایی تاکید دارند که از باخت در پرونده حقوقی قرارداد تسلیحاتی در دادگاه لاهه ( که ایران به دنبال دریافت ۱۰ میلیارد دلار بود) مطمئن بوده و از این رو و پرداخت این قسط را معامله‌ای برای مالیات دهندگان توصیف کردند.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس