تاریخ انتشار: ۳۱ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با انتقاد از اجرایی نشدن برنامه احداث ۴۰۰ مسجد توسط شهرداری، تاکید کرد: سرانه مسجد در تهران نسبت به جمعیت مسلمان، حتی از سرانه کنیسه کلیمیان پایین تر است. بنا به اظهار نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی در تهران ۲۵ هزار نفر یهودی زندگی می‌کنند و به […]

[ad_1]

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با انتقاد از اجرایی نشدن برنامه احداث ۴۰۰ مسجد توسط شهرداری، تاکید کرد: سرانه مسجد در تهران نسبت به جمعیت مسلمان، حتی از سرانه کنیسه کلیمیان پایین تر است. بنا به اظهار نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی در تهران ۲۵ هزار نفر یهودی زندگی می‌کنند و به ازای این تعداد ۲۵ کنیسه وجود دارد به این ترتیب برای هر یک هزار یهودی یک کنیسه وجود دارد. این در حالی است که هر ۱۵ هزار نفر مسلمان در تهران از یک مسجد برخوردارند.

به گزارش ایسنا، مجتبی شاکری در تذکر پیش از دستور خود در جلسه غیرعلنی شورای شهر تهران، ضمن تبریک به افتخارآفرینان المپیک ریو و گرامیداشت روز جهانی مسجد که به آتش کشیدن مسجدالاقصی توسط رژیم صهیونیستی در ۴۷ سال قبل مبنای نامگذاری این روز شده است، گفت: نباید تنها به کالبد مسجد توجه شود بلکه “مسجد محوری” باید مبنای توسعه محله ، انسجام اجتماعی و اجرای برنامه ها قرار گیرد.

وی با اشاره به جایگاه بلند مسجد در کلام وحی الهی تاکید کرد: قرآن مسجد را به منزله یک مرکز تاثیرگذار معرفی کرده و در طول تاریخ اسلام آغاز و انجام زندگی اجتماعی با محوریت مسجد رقم می خورد . خیزش های انقلابی امروز در جهان اسلام مدیون مسجد است . احداث سرای محلات در ۳۵۴ محله با این رویکرد که سرای محلات مکمل مساجد و در خدمت مساجد باشند ایده ایست که مدافعان بسیاری دارد . فرهنگ و معارف ناب باید از مساجد به سرای محلات سرازیر شود تا روحیه دینی و انقلابی مخاطبین سرای محلات را سیراب کند .

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران توصیه کرد: درباره کم و کیف این ایده مطالعه و مداقه صورت گیرد تا جبران غفلت های گذشته باشد.

وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر از ابتدای دوره چهارم در جریان کمبود جدی سرانه مسجد در تهران قرار گرفتند، گفت: برابر گزارشی که از رییس کمیسیون فرهنگی دریافت کرده ام، وعده ساخت ۴۰۰ مسجد در شهر با فراز و فرودهایی توام بوده و انتظار شورا را برآورده نکرده این در حالی است که بیش از هزار میلیارد تومان هزینه احداث شهر آفتاب می شود .

بنا براعلام سایت شورای شهر، شاکری خواستار ارائه گزارشی توسط شهرداری تهران درباره میزان عملیاتی شدن وعده احداث ۴۰۰ مسجد در پایتخت در پایان سومین سال سپری شده از برنامه پنج ساله شهرداری تهران شد.

وی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به اینکه تکمیل مصلی امام خمینی (ره) تهران به عنوان ام المساجد کشور که جنبه بین المللی دارد، انتظار همگان است، اظهار کرد: در شرایطی که ائمه جمعه، شهروندان تهرانی، شورا و شهرداری با پذیرفتن مسوولیت اجرایی تکمیل مصلی در بازه زمانی مشخص اعلام موافقت کرده اند، چرا متولیان به استقبال این آمادگی و امکانات وسیع نمی روند و تکمیل مصلی نماد بی تصمیمی و ناکارآمدی سالهای طولانی بر زمین مانده است؟

براساس گزارش سایت شورای شهر، وی با بیان اینکه اکنون نمازگزاران در هوای سرد و گرم و وضعیتی که شایسته آنها نیست به نماز می ایستند، خواستار دنبال کردن مساله تکمیل مصلی شد و ابراز امیدواری کرد این ماذنه ی بلند پس از تکمیل منادی عدالت و مقاومت در جهان اسلام باشد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس