تاریخ انتشار: ۲۱ ارد ۱۳۹۵

– سخنگوی شورای عالی استان ها گفت: انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم در شرایط کنونی و براساس قانون موجود تناقض ایجاد می کند، مردم از یک طرف شهردار و از یک طرف شورا را انتخاب می کنند با این عمل دو انتخاب در مقابل هم قرار می گیرد.

احد چگینی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اشاره به لایحه مدیریت یکپارچه شهری با بیان اینکه این طرح توسط وزارت کشور تدوین می شود، اظهارداشت: در سال های گذشته هم یک هماهنگی با وزارت کشور و شوراها صورت گرفت و چند کارگروه هم تا به امروز دراین رابطه تشکیل شد.
وی افزود:مدیران شهری استانداری ها و نماینده شوراها به علاوه نماینده ای از شهردارها این موضوع جمع بندی کنند و این موضوع به دولت ارسال شود.
چگینی با بیان اینکه اعتقاد داریم که این لایحه باید قبل از ارسال به مجلس توسط شورای عالی استان ها هم بررسی شود ،گفت: انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم در این شراط پارادوکس ایجاد می کند.
وی افزود: به این صورت که مردم از یک طرف شهردار را انتخاب کنند و از یک طرف شورا را انتخاب کنند با این عمل، دو انتخاب را در مقابل هم قرار می گیرد.
سخنگوی شورای عالی استان ها ادامه داد: اگر شورا بخواهد شهردار را استیضاح کند و یا انتخاب کند، در هر صورت نظارت بر شهرداری ها بایستی به نحوی درقانون ارائه شود که این نظارت نافی تضارب انتخاب ها نباشد و باعث نشود که انتخاب مردم به عنوان شوراها و انتخاب مردم به عنوان شهرداران دچار یک نوع تقابل شود.
چگینی انتخاب شهرداران توسط رای مستقیم مردم در کشور را یک پدیده نوظهور دانست و بر رعایت جوانب کار تاکید کرد و از وزارت کشور درخواست کرد: ایجاد هرنوع تغییر در قانون شورا و شهرداری ها و قانون مدیریت محلی باید حتما با نمایندگان منتخب مردم که شوراها هستند و درصدر آنها شورای عالی استانها است، بایستی به شور بگذارند .
وی تاکید کرد: در این خصوص نظر ناظرین بر عملکرد شهرداری ها را نیز در این تغییر و تحولات درنظر بگیرند.
چگینی در این باره همچنین گفت د: لایحه مدیریت شهری، بدون نظر شوراها اگر بخواهد به دولت و مجلس برود به نوعی قانون اساسی نادیده گرفته شده است، چرا که درقانون اساسی به صراحت شوراها را از ارکان تصمیم گیری می داند و هر تصمیمی که بدون نظر شوراها در این حوزه گرفته شود ابتر خواهد بود.
به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از ایرنا، متن لایحه مدیریت یکپارچه شهری اواخر سال ۹۳ در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نهایی شد و فرآیند تدوین این لایحه یک سال در وزارت کشور به طول انجامید و پس از آن برای بررسی در هیات دولت به کمیسیون کلان‌شهر تهران و سایر کلان‌شهرها ارجاع شد.
رئیس جمهور در همایش روز ملی شوراها ( ۹ اردیبهشت جاری ) در جمع منتخبین شوراهای اسلامی شهر و روستا و جمعی از شهرداران و دهیاران و معاونان و مدیران استانداری ها در سالن اجلاس سران گفت:دولت لوایح مدیریت یکپارچه شهری و درآمد پایدار شهرداری ها را به منظور حل مشکل شوراهای اسلامی شهر و روستا به مجلس شورای اسلامی ارایه می کند.
اجتمام**۲۱۸۱ ** ۱۴۱۸

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس