تاریخ انتشار: ۱۸ اسف ۱۳۹۴
همزمان با تشدید رقابت های انتخاباتی;

به گزارش “گذارنیوز”  روزنامه گاردین اشاره می کند که همزمان با تلاش تندروهای امریکایی ایرانیان نگران جنگ قدرت در رقابت های انتخاباتی امریکا هستند این موضوع می تواند در چشم انداز برجام تاثیرگذار باشد. سید محمد مرندی استاد دانشگاه تهران می گوید:”دولت ایران متعهد به اجرای مفاد برجام بوده است. شورای عالی امنیت ملی ایران […]

به گزارش “گذارنیوز”  روزنامه گاردین اشاره می کند که همزمان با تلاش تندروهای امریکایی ایرانیان نگران جنگ قدرت در رقابت های انتخاباتی امریکا هستند این موضوع می تواند در چشم انداز برجام تاثیرگذار باشد. سید محمد مرندی استاد دانشگاه تهران می گوید:”دولت ایران متعهد به اجرای مفاد برجام بوده است. شورای عالی امنیت ملی ایران نیز از آن حمایت کرد. این موضوع پشتیبانی مقام معظم رهبری را نیز با خود داشته است. مجلس جدید شورای اسلامی نیز قطعا از آن حمایت می کند”. مرندی اما نگران رویدادهای امریکا و تاثیر آن بر برجام است. مرندی معتقد است که قوانین جدید وضع شده به خصوص قوانین محدودیت زا برای ورود ایرانیان به امریکا تحت عنوان قانون تروریسم نقض روح برجام است و معتقد است که این موضوع تبعیض آمیز است. او می گوید:”طنز ماجرا در اینجاست که حملات تروریستی که در امریکا انجام  شده توسط عاملان تروریستی ای بوده که از کشورهایی مانند عربستان سعودی به امریکا  رفته اند اما محدودیت های آن علیه ایران وضع می شود”.
به گزارش خرداد، این روزنامه می افزاید:”مقام های ایرانی نیز احتمالا درباره افزایش قدرت تندروها در امریکا نگران هستند و مارکو روبیو و تد کروز هر دو وعده داده اند که در صورت ریاست جمهوری توافق هسته ای را لغو خواهند کرد. کروز گفته است که در اولین روز ریاست جمهوری خود قرارداد را پاره می کند. هم چنین، زمانی که در ماه ژانویه گذشته دولت اوباما از مذاکره با تهران برای آزادی هفت تن از ایرانیان در مقابل چهار بازداشتی امریکایی خبر داد دونالد ترامپ نامزد پیشتاز حزب جمهوریخواه آن را یک معامله بد خواند. حمید دهقانی مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه وزارت امور خارجه می گوید:”انتخابات امریکا قطعا بر برجام تاثیرگذار خواهد بود اما باید دانست که برجام مورد حمایت اروپایی ها روس ها و چینی ها بوده است و امریکا قدرت ایستادگی در مقابل تمام جهان را ندارد”.
این روزنامه اشاره می کند که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز پیش تر گفته بود که مطمئن است که رییس جمهوری بعدی امریکا قادر به پاره کردن برجام نیست. احمد نصیری نسب یک تاجر ۵۴ ساله در نماز جمعه تهران می گویدکه فکر می کنم ما فریب داده شدیم. فعالیت های هستنه ای ما متوقف شدند اما تحریم ها هنوز هم پابرجا هستند. اشاره او به تحریم های یکجانبه امریکا علیه تهران درباره موارد موسوم به نقض حقوق بشر و ازمایش های موشکی ایران هستند.
گاردین در ادامه اشاره می کند که برجام به معنای همکاری ایران و امریکا در مورد سایر مسائل منطقه ای از جمله سوریه نیز نبوده است و در این باره می افزاید:”ایران بیش تر مایل به همکرای با روسیه بوده و از حملات هوایی ارتش آن کشور در سوریه حمایت کرده است. “محمد پیرعلی” سردبیر روزنامه محافظه کار “سیاست روز” می گوید:”مداخله مسکو نشان می دهد که ما تنها نیستیم. کشورهای قدرتمند دیگری نیز هستند که منافع مشابه ما را در سوریه دارند. نگرانی درباره افزایش آمار تلفات مستشاران ایرانی در سوریه وجود دارد اما مردم این موضوع را پیذرفته اند که ما در سوریه در حال جنگ هستیم تا مجبور به جنگ در داخل مرزهای خود نباشیم”. او معتقد است که بعید است که جنگ به این زودی ها در سوریه به پایان برسد علیرغم آن که از نظر او ایران مایل به پایان هر چه سریع تر جنگ است.

نظرات شما
  1. پس اگر اینطوره باید خودمون رو برای یه دهن سرویسی در اینده ای نه چندان دور اماده کنیم دیگه.

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس