تاریخ انتشار: ۲۷ شهر ۱۳۹۴
*محمدعلی ابطحی

«تدبیر» و «امید» دو واژه جداگانه از هم نیستند، چراکه اگر تدبیر به امید منتهی نشود تدبیری هم شکل نخواهد گرفت

امید اساسا همان اسم رمزی است که در این روزها هر دو طرف در تلاش هستند تا با از بین بردن یا حفاظت از آن خود را حفظ کنند. یک سوی ماجرا مخالفان دولت هستند و یک سوی دیگر دولت. جریان مخالف دولت تلاش می‌کنند تا در نقاطی که از محدودیت‌های جامعه است از خود اقتدار نشان بدهند و این موضوع را به مردم القا کنند که نباید به دولت امید بست.

دولت نیز در مقابل کار روانی می‌کند، چراکه امکان عملیاتی لازم برای حفاظت از امید مردم را ندارد. البته که کار روانی برای مردم مفید است اما باید به این نکته نیز توجه داشت که برآورده نشدن امید مردم در کنار تاکیدات هر چه بیشتر دولت بر این امیدها می‌تواند سوق دادن مردم به سمت ناامیدی بیشتر را با سرعت بیشتر جلو ببرد. البته تاکیدات ویژه شخص رییس‌جمهور بر پاسداری از امید مردم خوشحال‌کننده است اما این خوشحالی در کنار عملیاتی شدن این تاکیدات نتیجه خاص خود را دارد. یکی از مسیرهایی که می‌تواند در تسریع ناامید شدن مردم موثر باشد وعده‌های انتخاباتی شخص رییس‌جمهور است. به ویژه وعده‌هایی که در چشم مردم عملیاتی شدن یا نشدنش قابل اندازه‌گیری است. دولت باید به این نکته توجه داشته باشد که اگر وعده‌های انتخاباتی که داده است عملیاتی و اجرایی نشود امیدی هم در جامعه شکل نمی‌گیرد.

به بیان دیگر «تدبیر» و «امید» دو واژه جداگانه از هم نیستند، چراکه اگر تدبیر به امید منتهی نشود تدبیری هم شکل نخواهد گرفت. این دو واژه بدون شک باید در کنار هم از سوی دولت مورد پیگیری قرار بگیرند تا به نتیجه برسند. البته که مخالفان دولت این روزها در مسیر ناامید کردن مردم هم در مورد وعده‌های اجرایی شده و هم وعده‌های اجرایی نشده در حال حرکت هستند اما خوشبختانه جامعه ما از این مسیر عبور کرده است. با انتخابی که در سال ٩٢ داشت نشان داد که مسیر درست را انتخاب می‌کند اما برخی مخالفان دولت هستند که در برخی مراکز مانع از اجرایی شدن وعده‌های دولت می‌شوند. این افراد به صورت کاملا افراطی هم فعال هستند و در مسیر ناامید کردن مردم حرکت می‌کنند اما به نظر من تنها راه‌حلی که می‌تواند در پایان دادن به اقدامات این افراطی‌ها موثر باشد این است که جامعه در انتخابات مجلس امسال تلنگری به این ناامید‌کنندگان بزند و با انتخاب خود دولت را در مسیر اجرایی کردن وعده‌هایش یاری کند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس