تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۴

روابط ایران و عربستان در گذشته با مشکلاتی روبه رو بود. قبل از جنگ یمن نیز ما با آل سعود اختلافاتی را بر سر مسائل منطقه ای و به ویژه سوریه داشتیم که مانع از بهبود روابط می شد

چرا که عربستان هزینه هنگفتی برای سقوط اسد کرد ولی ایران به حمایت از رئیس جمهور سوریه برخاست ومانع از این اقدام شد.مابعد از مذاکرات هسته ای می توانستیم رویکرد جدیدی در قبال این کشورهمسایه داشته باشیم ولی  فاجعه منا امکان رابطه با عربستان را به صفر رسانده است.البته ناگفته نماند که ما نباید مسئله یمن و به ویژه فاجعه منا را وارد افکارعمومی می کردیم و این اقدام تاثیر خیلی گسترده وعمیقی را برروابطمان گذاشته است.اعتقاد من این است که در بحث منا با عجله واکنش نشان دادیم. این مسئله به مردم کشانده شد در صورتیکه شاید ضرورت نداشت.ما باید از طریق مجاری دیپلماتیک مسائل را پیگری می کردیم.

ما به عمق این فاجعه خیلی پرداختیم  و تنش راازحد وحدود دولت گذرانده و به میان مردم کشیدیم و شاید به همین دلیل بوده که منافذ ارتباطی خوب مدیریت نشد. باید اجازه می دادیم عربستان مشکل راخود حل کند و پاسخگو باشد.آل سعودبه هرحال ناچار است نه تنها به ایران بلکه  به دنیا پاسخ منطقی دهد. این کشور باید از ملت ها عذرخواهی کند نه اینکه مدعی شود قضا و قدر الهی بوده است.

این فاجعه برای اولین بار رخ نداده وبرای آخرین بارهم نیست ولی روابط ما با آل سعودرا رو به سردی برده است.در طول تاریخ تا این حد روابط سرد نبوده در زمان گذشته برسر مسائل منطقه ای با عربستان مشکل داشتیم اما به این صورت تنش نداشتیم.ولی به دلیل مشکلات و اختلافاتی که ما با این کشور بر سر مسائل مختلف منطقه ای داریم امروز و بعد از این فاجعه هیاهوی زیادی بوجود آمده است.باید توجه داشت که با تمام مشکلاتی که وجود دارد، این سردی در روابطمان دیپلماتیک مفید نیست.البته مرگ پادشاه عربستان، ملک عبدالله نیز در بحران های میان دو کشور بی تاثیر نبود.او عاقل تر از ملک سلمان پادشاه فعلی عربستان بود. ملک سلمان وتیم همراهش گرایش وهابی گری نسبت به ایران دارندومقید به روابط نیستند. بنابراین باید با رفتارهای کنترل شده با عربستان روبه رو شویم واجازه ندهیم ارتباطاتمان بیش از این به سردی گرایش پیدا کند.درست است که این فاجعه به بدترین شکل ممکن صورت گرفته است و  عربستان نتوانسته کنترل کند ولی نمیتوانیم بگویم اگر درکشور دیگری نیزبود همچنین اتفاقی نمی افتاد. به طور حتم عربستان دراین واقعه احمال کرده است اما ادعا می کند کار تعمدی نبوده و ما نباید اجازه می دادیم این هیاهو فروکش کند و بعددردادگاه های بین الملی اقاماه دعوی می کردیم.البته به هرحال عربستان  طبق قانون بین الملل موظف است ضرروزیان افراد را پرداخت کند.

 

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس