تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون نظارتی بانک مرکزی در مراسم رونمایی از کارت‌های اعتباری بانک سپه گفت: مشتریان با استفاده از کارت‌های اعتباری رنگی همچنین می‌توانند خرید خدمات نیز صورت دهند. به گزارش گذارنیوز، معاون نظارتی بانک مرکزی در مراسم رونمایی از کارت اعتباری بانک سپه از ویژگی‌های کارت‌های اعتباری جدید و تدابیر مقتدرانه بانک مرکزی برای […]

[ad_1]


معاون نظارتی بانک مرکزی در مراسم رونمایی از کارت‌های اعتباری بانک سپه گفت: مشتریان با استفاده از کارت‌های اعتباری رنگی همچنین می‌توانند خرید خدمات نیز صورت دهند.

به گزارش گذارنیوز، معاون نظارتی بانک مرکزی در مراسم رونمایی از کارت اعتباری بانک سپه از ویژگی‌های کارت‌های اعتباری جدید و تدابیر مقتدرانه بانک مرکزی برای حمایت از بانک‌های قانونمدار گفت: امید است بانک سپه به عنوان اولین بانک ایرانی که در خدماتی از جمله سپه چک، عابربانک و… نخستین بوده، با توجه به منابع انسانی کارآمد و پتانسیل‌های بالای خود در صدور کارت‌های اعتباری در سیستم بانکی نیز اولین باشد.

فرشاد حیدری گفت: کارت‌های اعتباری در سه طبقه با مبالغ تا یکصد میلیون ریال، تا ۳۰۰ میلیون ریال و حداکثر ۵۰۰ میلیون ریال صادر و هر یک از هموطنان می‌توانند تا ۵۰۰ میلیون ریال از مجموع بانک‌ها کارت اعتباری دریافت کنند همچنین هر مشتری پس از دریافت کارت در هر بانک، امکان افزایش اعتبار و رسیدن تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال خواهد داشت.

حیدری با اعلام اینکه تا صبح ششم مهرماه تعداد کارت‌های اعتباری در شبکه بانکی به بیش از ۱۵۸ هزار کارت رسیده است بر لزوم گسترش صدور کارتها تاکید کرد و گفت: باید خدمات کارت اعتباری تا پوشش عموم خانوارهای ایرانی گسترش یابد و تمامی ۲۳ هزار شعبه موجود در شبکه بانکی زمینه این مهم را فراهم کنند.

ادامه صحبت‌های معاون نظارتی بانک مرکزی را که خبرگزاری تسنیم در گزارش خود آورده است، می‌توانید در قالب جدول گذارنیوز مشاهده کنید.

بخشی از صحبت‌های معاون نظارتی بانک مرکزی

www.eghtesadnews.com

۱

نرخ سود این کارت‌ها ۱۸ درصد و براساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است، یک درصد هزینه آبونمان نیز برای این منظور درنظر گرفته شده که به این ترتیب انتفاع آن برای بانک حدوداً ۱۹٫۵ درصد خواهد بود.

۲

۱۰۰ هزار ریال نیز برای هزینه صدور آن در نظر گرفته شده تا عملیات صدور کارت برای بانک اقتصادی باشد.

۳

گام بعدی توسعه کارت‌های اعتباری دریافت تخفیف از فروشندگان است که در این خصوص در تلاش هستیم تا با اتاق اصناف به اجماع برسیم.

۴

عموم تسهیلات اعطایی مبتنی بر قانون بانکداری بدون ربا از بخش تولید و عرضه کالا حمایت کرده که عمدتاً نیز واحدهای تولیدی، بنگاه ها و صاحبان کسب و کار را در برگرفته است. از این منظر، توجه به مقررات و تامین مالی خرد شهروندان چندان پر رنگ نبوده است. این کارت می‌تواند جایگزین تمام تسهیلات خرد بانک‌ها شود.

۵

با این کارت‌ها مشتریان می‌توانند خرید خدمات نیز صورت دهند، این کارت‌ها با گسترش دامنه خرید به کالا و خدمات، نیازمندی‌های مشتریان را برطرف می‌کنند.

۶

اولویت بانک مرکزی در نیمه دوم امسال بر گسترش خدمات کارت‌های اعتباری از سوی بانک‌هاست. از مدیران بانک سپه می‌خواهم تا صدور این کارت را در اولویت کاری قرار دهند.

۷

وظیفه اصلی بخش نظارتی بانک مرکزی تنظیم مقررات و اعمال نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات است، این مقررات قاعدتا باید انتظام بخش عملیات بانکی در کشور و بهبود فرآیندها و عملکردها را در پی داشته باشد.

۸

شاخص‌های جدید نظارتی تا آبان‌ماه امسال به بانک‌ها ابلاغ خواهد شد، این شاخص‌ها رقابت بین بانک‌ها را منطقی کرده و از ایجاد رقابت‌های ناسالم جلوگیری می‌کند.

۹

محورهای اصلی نظارت‌های هشت گانه جدید بانک مرکزی بر سیستم بانکی عبارتند از:کنترل ریسک عملیات اصلی بانک و ریسک عملیاتی بنگاه داری،بررسی توان ایفای تعهدات و کیفیت دارایی ها، ارزیابی کیفت سودآوری و سودآوری حاکمیت شرکتی و شفافیت اطلاعاتی.

۱۰

با کنترل عملیات بانک‌ها و عملیات بنگاه داری بانک‌ها و بررسی کیفیت دارایی‌ها و سودآوری و کیفیت سود بانک‌ها و نظارت بر چگونگی اجرای اصول حاکمیت شرکتی و ارتقاء شفافیت اطلاعاتی انتظار می‌رود در آینده پایداری و سلامت نظام بانکی ارتقا یابد.

۱۱

قوانین نظارتی جدید حامی بانک‌های قانونمدار است، رقابت سالم بین بانک‌ها باعث بهبود وضعیت عمومی شبکه بانکی و ارتقا کیفیت ارائه خدمات، مشتریان و حفظ سلامت و پایداری مالی بانک‌ها خواهد شد.

۱۲

از دیگر تلاش‌های بانک مرکزی برای ایجاد رقابت سالم بین بانک‌ها تعیین سقف جذب سپرده و منابع برای بانک‌هاست.

۱۳

این نکته اهمیت دارد که یک بانک تا چه حد می‌تواند سپرده جذب کند و به ازای آن تسهیلات دهد و دارایی جدید ایجاد کند.

۱۴

حتما باید این میزان جذب سپرده متناسب با حقوق صاحبان سهام آنها، اندازه بانک، قدمت و توان کارشناسی و نیز کفایت منابع انسانی آن باشد.

۱۵

وقتی سقف سپرده‌ای بانک‌ها تعریف و بعد از تصویب ابلاغ شود، هیچ بانکی نمی‌تواند با رحجان قیمتی خارج از سقف مربوطه جذب سپرده کند این شرایط رقابت را برای بانک‌ها قانونمدار مهیاتر می‌کند.

۱۶

بانکی که با عدم رعایت نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار اقدام به جذب منابع کند با ابزار سپرده قانونی و سایر مقررات با آن برخورد خواهد شد لذا به نفع بانک‌ها خواهد بود که نرخ های مصوب را مراعات و در سقف سپرده‌ای مصوب فعالیت نمایند.

۱۷

وی افزود: بانک مرکزی بازی رقابت را به نفع بانک‌های قانونمدار تغییر مسیر می‌دهد تا در چارچوب مقررات همه بتوانند راحت‌تر کسب و کار کنند.

[ad_2]

منبع:گذارنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس