تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۴

آیت الله هاشمی رفسنجانی ۳۲ سال قبل در خطبه های نمازجمعه، گفت: متحجرانی که دیروز ما را به خاطر مبارزه با شاه محکوم می‌ کردند، امروز برعکسش را می‌گویند. مثل اینکه مردم، سیاهی لشگر انقلاب بوده اند!.

به گزارش “گذارخبر”  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، در گزیده خطبه نمازجمعه ایشان در سال ۶۲ آمده است:

کسانی در جاهایی گفته‌بودند که چون حکومت، حکومت خدا و حکومت امام زمان (عج) است و نایب حکومت، فقیه و مجتهد جامع شرایط است، با این استدلال می گویند این حق نایب امام زمان (عج) که مسأله انتخابات را هدایت کنند و نمی‌شود این مسأله به این مهمی را در اختیار افکار مردم کوچه و بازار گذاشت . این حرف عوامفریبانه است. امام به محض اینکه این نکته به گوششان رسید، در اولین فرصت این مسأله را که ممکن است صادقانه هم ادا شده باشد، اما به عنوان یک توطئه‌ای که گوینده‌اش ممکن است خبر از توطئه نداشته، محکوم کردند.

این حرف بسیار جالبی بود که امام زدند، از حرفهای تاریخی امام است، باید در تاریخ ما به عنوان یک سخن سرنوشت ساز، ثبت بشود این اظهارات اخیر امام در مورد کسانی که گفته بودند مجتهدین، حق اینگونه هدایتها را دارند که خیلی حرف بزرگی است. خوب! ما می‌دانیم که واژه اجتهاد و مجتهد در این مملکت چقدر مقدس است و می‌دانیم مردم در مقابل مجتهدین و کسانی که این عنوان مقدس را با خودشان دارند، چقدر خاضعند.

امام به حق، تکیه‌گاه این انقلاب را مردم تشخیص دادند و این نه امام است بلکه اسلام است که چنین خواسته و این قرآن است که چنین خواسته که حکومت پایه‌ اصلی‌اش را باید از افکار مردم بگیرد.درست است که حکومت در اسلام، حکومت الهی است، اما بدون رضایت مردم، نمی‌شود بر آنها حکومت کرد و درست هم نیست که بر مردم حکومت شود و این اصل هم در معارف ما پذیرفته شده‌است. امام، این اشتباه را که دیگران کرده‌بودند اصلاح کردند و این توطئه را برهم زدند، فرمودند: نه! چنین حرفهایی نزنید! این، خطرش از آن حرف «دین از سیاست جداست» بیشتر است و واقعاً هم بیشتر است.

اگر روزی ما به مردم القاء کردیم که روحانیون طراز اول هستند که حق تصمیم‌گیری دارند و مردم اینجا فقط آلت دست و فنر هستند که باید مثل یک موجود بی‌اراده توی ماشین حرکت بکنند، طولی نمی‌کشد که هیچ چیز برای این انقلاب و برای این جمهوری و مملکت نمی‌ماند. اینهایی که این حرفها را می زنند همان متحجرانی هستند که دوران مبارزه می‌ می‌گفتند که اسلام نباید در سیاست دخالت کند و مشت با سندان نمی‌تواند طرف شود و تا حکومت امام زمان (عج) پیش نیاید، هیچ حکومت اسلامی نمی تواند تشکیل شود و هر کس به عنوان حکومت قبل از قیام حضرت حجت(ع) قیام کند، مثل مرغی است که پیش از اینکه بال درآورد بخواهد پرواز کند و ما را به خاطر مبارزه با شاه محکوم می‌ کردند. این جریان فکری امروز برعکسش را می‌گوید. مثل اینکه مردم، سیاهی لشگر انقلاب بوده اند. حالا که مردم در اطراف رهبری مبارزه کردند، خون دادند و پیروز شدند و اینها از این طرف راه افتاده و می گویند: حالا دیگر مردم حق دخالت در انتخابات را ندارند و هدایت انتخابات حق نایب امام زمان (عج) است.

گفتنی است اشاره آیت الله هاشمی رفسنجانی در این نمازجمعه به پیام ۱۲ ماده‌ای امام خمینی در آغاز ششمین سال پیروزی انقلاب اسلامی (۲۲ بهمن ۱۳۶۲) بود که فرمودند: اینکه می‌گویند انتخابات از امور سیاسی و امور سیاسی هم حق مجتهدین است، هر دو غلط است. انتخابات، در انحصار هیچکس نیست، نه روحانیون، نه احزاب، نه گروهها، انتخابات مال همه مردم است، انتخابات باید مردم پسند باشد نه خان پسند و همه احساس کنند، آن طوری که قانون و اسلام می‌خواهد عمل می‌شود. هیچ‌کس در انتخابات بر دیگری مقدم نیست. همه افراد ملت در انتخابات یک جور هستند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس