تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۴

در تاریخ ۱۵ جولای بسیاری از شیعیان نجف و کربلا از شنیدن خبر توافق هسته‌ای ایران و امریکا خوشحال بودند امری که شاید به افزایش همکاری‌های میان تهران و واشنگتن برای بیرون راندن دشمن مشترک یعنی داعش از عراق بیانجامد. “پاتریک کاکبرن” خبرنگار روزنامه بریتانیایی “ایندیپندنت” که سال‌ها رویدادهای خاورمیانه را از نزدیک دنبال کرده […]

در تاریخ ۱۵ جولای بسیاری از شیعیان نجف و کربلا از شنیدن خبر توافق هسته‌ای ایران و امریکا خوشحال بودند امری که شاید به افزایش همکاری‌های میان تهران و واشنگتن برای بیرون راندن دشمن مشترک یعنی داعش از عراق بیانجامد.
عراقی

“پاتریک کاکبرن” خبرنگار روزنامه بریتانیایی “ایندیپندنت” که سال‌ها رویدادهای خاورمیانه را از نزدیک دنبال کرده و در این‌باره گزارش‌های میدانی متعددی را ارائه کرده است در گزارش تازه خود به خوش‌بینی شبه‌نظامیان شیعه عراقی از تاثیر مثبت توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ بر افزایش همکاری‌های ایران و امریکا برای مقابله با داعش و آزادسازی مناطق اشغال شده توسط آن گروه اشاره کرده است.

به گزارش گذارنیوز  کاکبرن درباره تاثیر توافق هسته‌ای بر اوضاع عراق و ایجاد حس شادی و خوش‌بینی در میان شیعیان عراقی می‌نویسد: “خانه بیش از یک میلیون نفر از مسلمانان شیعه عراقی است و مقبره‌ها و اماکن مقدس مذهبی را در خود جای داده است. در ماه‌های اخیر هزاران نفر از جنگجویان شیعه عراقی در حال نبرد علیه داعش هستند. آنان در ضعف ارتش عراق به مبارزه می‌پردازند. در تاریخ ۱۵ جولای بسیاری از شیعیان نجف و کربلا از شنیدن خبر توافق هسته‌ای ایران و امریکا خوشحال بودند امری که شاید به افزایش همکاری‌های میان تهران و واشنگتن برای بیرون راندن دشمن مشترک یعنی داعش از عراق بیانجامد. یکی از فرماندهان شیعه عراقی می‌گوید که حملات هوایی امریکا نقشی اساسی در نبرد برای آزادسازی فلوجه داشته‌اند. در طول سال گذشته، ایرانی‌ها نیز از شبه نظامیان شیعه عراقی حمایت کرده‌اند علیرغم آن که حمایت‌های هوایی امریکایی‌ها متمرکز بر کمک‌رسانی به پیشمرگه‌های کرد و ارتش عراق بوده است در نتیجه این فرمانده عراقی از عدم کمک کافی امریکایی‌ها به شبه نظامیان شیعه عراقی ناراضی بود.”

کاکبرن در ادامه می‌افزاید:”یک روحانی شیعه در نجف می‌گوید که توافق هسته‌ای نشان داد که دیپلماسی کارآمد است. او در این باره گفت:”اکنون نیازمند همکاری و اتحاد همه برای مقابله با داعش هستیم آن گروه تهدیدی علیه کل جهان است.” او در ادامه اشاره می‌کند که ازادسازی رمادی از دست داعش در تاریخ ۱۷ که به ارتش عراق و دولت بغداد فهماند که بدون کمک‌گیری از نیروهای واحد بسیج مردمی یا “حشد الشعبی” امکان پیروزی بر داعش وجود ندارد. این گروه از پنج گردان در نجف تشکیل شده و ۱۲۰ هزار مرد جنگجو در اختیار دارد. شیخ “کریم بعدالحسین” فرمانده آن گروه از اظهارنظر درباره تاثیر توافق و بهبود احتمالی روابط ایران و امریکا بر جنگ علیه داعش در عراق خودداری کرد.

کاکبرن در پایان اشاره می‌کند که یک روحانی شیعه در نجف که نخواست نامش فاش شود گفت که باید محتاطانه درباره احتمال تقویت همکاری‌های ایران و امریکا علیه داعش در عراق اظهارنظر کرد با این حال، او امیدوار است که در طولانی‌مدت امریکایی‌ها هم‌چون گذشته از عربستان سعودی و قطر به عنوان حامیان اصلی شبه‌نظامیان سنی در عراق حمایت نکنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس