تاریخ انتشار: ۱۸ شهر ۱۳۹۴
لیلاز:

سعید لیلاز می گوید:۶۵۰ هزار میلیاردتومان بدهی دولت معادل ۲۲ سال بودجه عمرانی کشور به قیمت سال جاری است.

سعید لیلاز می گوید:خودروسازان در رکود اقتصادی که اقتصاد ایران با آن روبروست، کمترین آسیب را دیده اند.

به گزارش “گذارخبر” استاد دانشگاه شهید بهشتی و کارشناس مسایل اقتصادی در گفت وگو با خبرآنلاین، با بیان اینکه در حال حاضر دولت با ۶۵۰ هزار میلیارد تومان انواع تعهدات و بدهی روبروست،گفت: این اتفاق کوچکی نیست؛۶۵۰ هزار میلیاردتومان بدهی دولت معادل ۲۲ سال بودجه عمرانی کشور به قیمت سال جاری است.

وی افزود:این عدد یعنی ما تا ۲۲ سال آینده منابعی که می توانستیم برای توسعه زیربناها هزینه کنیم،خرج کرده ایم.

لیلاز با اشاره به اینکه در دولت اصلاحات ضریب نفوذ مصرف خودرو به دو دهک بالایی اقتصاد اختصاص داشت،گفت:اینکه گفته شود رکود در صنعت خودرو به دلیل کمپین نخریدن خودروست،نهایت ساده اندیشی است به این دلیل که ریشه رکودی که امروز در اقتصاد کشور حاکم شده، کمترین زیان را به خودروسازان وارد کرده است.

او ادامه داد:بحران از آنجا شروع شد که ۷۵ میلیون نفر برای یارانه ثبت نام کردند و این تعداد بار تعهدی برای دولت ایجاد کرد که از توان دولت خارج است.

این کارشناس مسایل اقتصادی با بیان اینکه تولید خودروسازان در دوسال روی کار آمدن دولت روحانی دوبرابر بیشتر از سالهای پایانی دولت احمدی نژاد است،گفت:این درحالی است که در سایر صنایع رکود بیشتر دیده می شود؛مثلا هم اکنون آمارها نشان می دهد که یک سوم محصولات فولادی روی زمین مانده یا تولید سیمان به یک سوم کاهش یافته است.

به گفته وی این آمارها نشانه عمق رکود است و می توان به صراحت گفت با اولین بحران اقتصادی درونزای اقتصاد ایران روبرو شده ایم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس