تاریخ انتشار: ۱۴ فرو ۱۳۹۵

کارشناسان اقتصادی معتقدند با توجه به اجرایی شدن توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ اقتصاد ایران در سال جدید روزهای خوبی را در پیش رو دارد.

به گزارش “گذارنیوز” اقتصاد ایران در سال های اخیر با مشکلات متعددی همچون رکود مواجه بوده و بر همین اساس کارشناسان معتقدند سال ۱۳۹۵ مهم ترین سال برای اقتصاد کشور به شمار می رود و در این سال باید سیاست هایی از سوی دولت طراحی شود تا رکود از بین رفته و تولید در کشور افزایش یابد.

در همین رابطه محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت می گوید تمام محدودیت های ناشی از تحریم در روابط بین المللی برداشته شده است. بعد از توافقات برجام و دستورالعمل هایی که اتحادیه اروپا و آمریکا در زمینه رفع تحریم ها صادرکردند، تمام محدودیت ها برداشته شده است.

به گفته نعمت زاده بر خلاف تصور برخی که فکر می کنند یا اینگونه وانمود می کنند که به محض رفع محدودیت ها همه چیز به حالت قبل از تحریم ها بازمی گردد باید بگویم که این گونه نیست. خراب کردن سال ها طول کشید و ساختن هم قطعا زمان می برد. بسیاری از رویه ها و نرم افزارها و مقررات طی سال هایی که ما تحریم بودیم، تغییر کرده است و طبیعتا به روز شدن مدت ها زمان لازم دارد. به عبارت دیگر زمان و انرژی صرف شود تا شرایط ما و ارتباطات بین المللی به حالت عادی بازگردد ولی مهم این است که در مسیر عادی سازی قدم برمی داریم».

وزیر صنعت معدن تجارت درباره سرمایه گذاری خارجی هم گفته است طی چند ماه گذشته ده ها مورد وجود دارد که به قرارداد نهایی رسیده و موارد متعدد دیگری هم در حال طی مراحل و نهایی شدن است بنا بر این ما مشکل جدی و قانونی نداریم و با حوصله و دقت و وسواس در حال انتخاب شرکا و سرمایه گذاران خارجی خود هستیم.

همچنین محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری گفته است با رفع تحریم‌ها و برداشته شدن موانع در مسیر پیشرفت اقتصاد کشور، باید بر تلاش‌ها جهت جبران عقب‌ماندگی‌ها افزوده شود و با سرعت و هماهنگی بیش‌تری به سمت کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد گام برداریم.

رییس دفتر رییس جمهوری، گسترش تولید صادرات گرا در فرهنگ عمومی اقتصادی را ضروری خواند و گفت: کاهش آسیب‌پذیری و بالابردن مقاومت اقتصادی یکی دیگر از نکات مورد تاکید است که در اشارات اجرایی آن، به توسعه پیوندهای راهبردی با همسایگان و دیگر کشورها پرداخته شده بدین معنا که فضای عمومی مناسبات ما با دنیا به گونه‌ای باشد که اگر زمانی برخی از بدخواهان با نیتی پلید بخواهند تحریمی بر ایران تحمیل کنند دیگر نتوانند این‌طور راحت در صحنه جهانی یارکشی کنند.

نهاوندیان به اشتیاق کشورهای اروپایی برای توسعه روابط با ایران در دوره پسابرجام اشاره کرد و افزود: گفت: کشورهای اروپایی که با آمریکا در تحریم‌ها کاملاً همنوایی می‌کردند الان با قوت بسیار زیادی دنبال این هستند که روابط اقتصادی خود را با ایران تقویت کنند که اگر چنین شد و اگر در واقع اتکاء‌ متقابل و ارتباط متقابل سامان گرفت دیگر با یک نیت سیاسی نمی‌شود این ارتباطات را مجدداً قطع کرد.

نهاوندیان گفت: در رابطه با صادرات که بند ۱۰ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است خوشبختانه ما توانسته‌ایم باوجود مشکلات ناشی از کاهش درآمد ارزی در بحث صادرات غیرنفتی حتی پیش از برداشته شدن تحریم یک افزایشی را در بعضی از بخش‌ها شاهد باشیم، یا بطور خاص در کم‌ کردن اتکاء بودجه به نفت که یکی از اصلی‌ترین بحث‌ها در اصلاح ساختار بودجه‌ای است در این دو سال مرتباً سهم نفت در بودجه را کاهش داده‌ایم. این‌ها قدم‌های کوچکی است اما در مسیر درست که البته باید گام‌های بلندتری را برداشت تا ان‌شاءالله به آن هدف نهایی که رساندن آسیب‌پذیری اقتصاد ایران به صفر است، نزدیک‌تر شویم.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس