تاریخ انتشار: ۲۵ ارد ۱۳۹۵

گزارش محرمانه کنگره نشان می‌دهد عربستان در حمایت از تروریست‌های ۱۱ سپتامبر نقش داشته است.

به گزارش “گذارنیوز”  به نقل از گاردین؛ یکی از اعضای پیشین کمیسیون یازده سپتامبر از وجود گزارشی محرمانه درباره نقش عربستان سعودی در حمایت از عاملان اصلی حملات تروریستی یازده سپتامبر در آمریکا خبر داد.
“جان لمن،” عضو جمهوری‌خواه سابق کمیسیون یازده سپتامبر در کنگره آمریکا، اخیرا فاش کرد  گزارش محرمانه‌ای که این کمیسیون سال‌ها پیش تهیه کرده بود، از همکاری و ارتباط عوامل سعودی مرتبط با دولت عربستان در حمایت از عاملان اصلی حملات تروریستی یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ حکایت داشته است. این در شرایطی است که رئیس این کمیسیون درباره انتشار این گزارش محرمانه و به خطر افتادن موقعیت عربستان به عنوان متحد آمریکا به دولت “باراک اوباما” هشدار داده‌اند.
کمیسیون یازده سپتامبر در کنگره آمریکا در سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۳) گزارشی ۲۸ صفحه‌ای و محرمانه تهیه کرده بود که شامل جزئیاتی درباره رابطه عربستان سعودی با حملات تروریستی سال ۲۰۰۱ در آمریکا می‌شود.
ظاهرا نسخه نهایی این گزارش که در آن سال منتشر شده بود به جای اینکه این ارتباط را علنی کند، عربستان را از هرگونه اتهامی در این رابطه تبرئه می‌کرد؛ اما این گزارش محرمانه کنگره آمریکا که هم‌اکنون بخش‌هایی از آن علنی شده است،‌ از این امر حکایت دارد که مقامات عربستان سعودی از عاملان حملات تروریستی یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ حمایت کرده‌اند.
بر اساس این گزارش، یکی از اعضای جمهوری‌خواه سابق کمیسیون یازده سپتامبر روز چهارشنبه اعلام کرد که معتقد است شواهد مشخصی وجود دارد که نشان می‌دهد عاملان دولت سعودی بخشی از شبکه حمایتی تروریست‌های یازده سپتامبر بوده‌اند و به همین دلیل دولت “باراک اوباما،” رئیس‌جمهور آمریکا، باید هر چه سریعتر اقدامی صورت دهد تا این گزارش کنگره درباره ارتباط عربستان سعودی با عاملان این حملات تروریستی که سال‌ها محرمانه بود، از حالت محرمانگی خارج شود.
این اظهارات نشان دهنده شکاف جدی و علنی میان ۱۰ کمیسیونر کنگره از سال ۲۰۰۴ میلادی است که نسخه نهایی این گزارش محرمانه به عنوان عاملی برای تبرئه عربستان ارائه شده بود؛ کشوری که ملیت اصلی ۱۵ نفر از ۱۹ عامل حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را تشکیل می‌داد.
این مقام سابق کنگره آمریکا که در تدوین این گزارش محرمانه نقش مهمی ایفا کرده بود، می‌گوید: اتباع عربستان نقش مهمی در حمایت از عاملان اصلی این حملات بسیار فعال بودند و برخی از این اتباع با دولت عربستان همکاری مستقیم داشتند. گزارش ما هرگز نباید به صورت گزارشی برای تبرئه عربستان منتشر می‌شد. این یک اشتباه بود که کمیسیون مرتکب شد و این مطلب را علنا در گزارش نهایی اعلام نکرد.
این قانونگذار سابق آمریکایی در اظهارات اخیر خود به شدت از بیانیه ماه گذشته رئیس سابق و قائم مقام فعلی کمیسیون یازده سپتامبر انتقاد کرد. قائم‌مقام کمیسیون یازده سپتامبر، ماه گذشته گفته بود که دولت اوباما باید درباره انتشار کامل گزارش ۲۸ صفحه‌ای درباره نقش عربستان در حملات یازده سپتامبر محتاطانه عمل کند.
“تام کین،” رئیس کمیسیون یازده سپتامبر، و “لی همیلتون،” قائم مقام این کمیسیون، در اظهارات خود عربستان سعودی را به عنوان “یک متحد آمریکا در مبارزه با تروریسم” خطاب قرار داده‌ و اعلام کردند تحقیقات این کمیسیون نشان داده که فقط یک دیپلمات سابق در کنسولگری عربستان در لس‌آنجلس در طراحی توطئه یازده سپتامبر نقش داشته است.
از سوی دیگر، جان لمن در مصاحبه روز چهارشنبه خود تأکید کرد: این کمیسیون از همان ابتدا کاملا مطلع بود که شواهدی مبنی بر مشارکت دست‌کم ۵ مقام دولتی عربستان سعودی در حمایت از شبکه تروریستی عامل حملات یازده سپتامبر وجود دارد.
وی در ادامه گفت که این گزارش ۲۸ صفحه‌ای که به بررسی شواهد پیش از شکست اطلاعاتی یازده سپتامبر در آمریکا پرداخته هر چه سریعتر باید علنی شود.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس