تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۴

در چند روز اخیر درباره موتومبا گزارش ها و اخباری  درج شد که بازتابهای زیادی داشت.   به گزارش گذار نیوز، در حالیکه قرار است فردا یکشنبه در این باره اعاده دادرسی انجام شود، اسنادی  رسیده که تخلف را در ماجرای آی تی سی موتومبا به وضوح نشان می دهد. موتومبا کیست؟ موتومبا یک بازیکن […]

در چند روز اخیر درباره موتومبا گزارش ها و اخباری  درج شد که بازتابهای زیادی داشت.

 

موتومبا

به گزارش گذار نیوز، در حالیکه قرار است فردا یکشنبه در این باره اعاده دادرسی انجام شود، اسنادی  رسیده که تخلف را در ماجرای آی تی سی موتومبا به وضوح نشان می دهد.

موتومبا کیست؟

موتومبا یک بازیکن سوئدی اوگاندایی تبار است که هفته ۲۳ برای راه آهن بازی کرد و هفت هفته ای که در ترکیب راه آهن بود، توانست این تیم را از سقوط نجات دهد. بازیکنی که تیم های سپاهان، استقلال و حتی پرسپولیس هم وی را می خواستند اما وی در نهایت با کش و قوسهایی به راه آهن پیوست.  با این حال حضور موتومبای ۲۹ ساله در فوتبال ایران منجر به صدور یک حکم تاریخی شد و البته معمایی را به وجود آورد که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را دچار چالش کرده است. موتومبا متولد استکهلم اما با ملیت اوگاندایی است و برای تیم ملی کشورش در مقابل سنگال، لیبی و آنگولا در رقابتهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بازی کرده و جمعا در ۶ بازی ۲۵۳ دقیقه بازی کرده است.

از دیگر اطلاعاتی که از این بازیکن وجود دارد می توان به حضور وی در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ برای تیم AIK سوئد اشاره کرد که ۱۳۴ بازی انجام داد و ۱۰ گل زد. موتومبا در این میان در فصل ۱۱-۲۰۱۰ فوتبال اروپا سر از مجارستان و تیم ویدئوتون در آورد و به همراه این تیم به لیگ برتر مجارستان صعود کرد.

موتومبا قبل از حضور در فوتبال ترکیه فصلی درخشان را با AIK در فوتبال سوئد گذرانده بود و این بازیکن در لیگ اروپا برابر PSV، زسکا مسکو، ناپولی و لخپوزنان در دیدارهای رفت و برگشت ۵۴۱ دقیقه بازی کرد تا به این ترتیب مورد توجه ترکها قرار بگیرد. داستان موتومبا و فوتبال ایران از همین جا شروع می شود. جایی که وی ژانویه سال ۲۰۱۴ راهی ترکیه شد تا برای چایکور ریزاسپور در لیگ برتر ترکیه بازی کرد. اما بدشانسی موتومبا کادر فنی این تیم تغییر کرد و موتومبا مجبور شد که از لیگ برتر به لیگ یک ترکیه برود و برای اوردو اسپور بازی کند.

موتومبا برای تیم اوردواسپور در دسته اول لیگ ترکیه هم تنها ۵ بازی انجام داد که در تاریخهای ۴ ژانویه، ۲۳ و ۲۵ ژانویه، ۳۱ ژانویه ۲۰۱۵ و ۲۸ دسامبر ۲۰۱۴ بوده است. در واقع پس از فسخ وی ۵ بازی انجام داده و بعد سر از فوتبال  ایران و راه آهن در حال سقوط درآورده و البته گفته می شود مبلغ قراردادش با راه آهن، ۵۰ هزار دلار بوده است. جالب است بدانید که در ۵ فوریه ۲۰۱۵ و ۷ آگوست ۲۰۱۴ برای تیم ریز اسپورت بازی کرده است وبعد که به راه آهن پیوسته و در بازه زمانی مورد نظر که کمتراز یک سال می شود در سه تیم بازی کرده است.

موتومبا برای راه آهن ۴۴۸ دقیقه بازی کرد و یک گل حساس هم زد و حالا البته باعث سقوط راه آهن به لیگ یک هم شده است.

ماجرای آی تی سی ها چه بود؟

اول گفته شده که ITC بازیکن خارجی راه‌آهن جعلی بوده و نمی‌توانسته با این مجوز در لیگ برتر ایران حضور پیدا کند. اما محمدرضا کسرایی مسوول روابط بین‌الملل سازمان لیگ در همان روزها مصاحبه کرد و گفت:« مدارک موتومبا به هیچ وجه جعلی نیست. ما ۲۸ دسامبر که آخرین روز فصل نقل‌وانتقالات فوتبال ایران بود قراردادش را با راه‌آهن به ثبت رساندیم و پیش از آن تایید ITC موتومبا را از فدراسیون فوتبال ترکیه گرفتیم.» این در حالی است که وی ۲۸ دسامبر هم برای تیم اردو اسپورت بازی کرده است.

 

اما در این میان یک سوال به‌وجود می‌آید؟ اگر ITC موتومبا صادر شده چرا پس از آن در چند بازی اوردو اسپور بازی کرده است؟ اصلا چرا روز ۲۸ دسامبر هم بازی کرده است؟

اینها پرینت اسکرین سایت فدراسیون فوتبال ترکیه است که آشکارا نشان می دهد که درست در روزی که کسرایی مدعی است ITC موتومبا صادر شده این بازیکن ۴۴ دقیقه برابر گیرسول اسپور (۲۸ دسامبر ۲۰۱۴ برابر با یکشنبه ۷ دی‌ماه ۹۳) به زمین رفته است.

موتومبا

 

در روزی که کسرایی ادعا کرده ITC موتومبا صادر شده، این بازیکن در ترکیب ۱۸ نفره اوردو اسپور بوده و در دقیقه ۴۶ وارد زمین بازی شده است.

 

در واقع در روزی که ادعا شده ITC موتومبا صادر شده، این بازیکن در ترکیب ۱۸ نفره اوردو اسپور حضور داشته و در دقیقه ۴۶ وارد زمین شده است. موتومبا پس از آن چهارم ژانویه ۲۰۱۵ (یکشنبه ۱۴ دی‌ماه ۹۳) هم مقابل آلانیا اسپور ۳۴ دقیقه پیراهن اوردو اسپور را پوشیده و بازی کرده و این در حالی است که موتومبا با توجه به ادعای کسرایی یکشنبه ۵ بهمن و شنبه ۱۱ بهمن یعنی ۲۵ و ۳۱ ژانویه سال ۲۰۱۵ هم مقابل بولوااسپور و مایزری اسپور به ترتیب ۹۰ و ۴۶ دقیقه بازی کرده است.  در واقع موتومبا ۳ روز پس از روزی که ادعا شده ITC وی صادر شده، در ترکیب اصلی تیم اوردو اسپور بازی کرده است.

 

 

 

موتومبا ۳ روز پس از روزی که ادعا شده ITC اش صادر شده، در ترکیب اصلی تیم اوردو اسپور بوده و به زمین رفته و بازی کرده است!!!

 

 

خدا اینترنت را از ما نگیرد. یک سوال دیگر این است که فدراسیون فوتبال ترکیه چطور قبل از ۲۸ دسامبر ۲۰۱۴، ITC این بازیکن را صادر و سپس به ادعای کسرایی آن را تایید کرده اما پس از آن اجازه داده تا موتومبا ۴ بار دیگردر لیگ فوتبال ترکیه به میدان برود؟ این سوالی است که سازمان لیگ تا الان به آن جواب نداده است و همین سوال پاشنه آشیل کسانی است که می گویند آی تی سی موتومبا بدون مشکل بوده است.

باز هم گلی به جمال اینترنت که باعث می شود حقایق آشکار شود. سایت فدراسیون فوتبال ترکیه به وضوح نشان می دهد که تاریخ خروج این بازیکن از کشور ترکیه به سمت ایران  ۱۱ مارس ۲۰۱۵ (برابر با ۲۰ اسفند ۹۳) بوده است. آن وقت موتومبا یک روز بعد، درست یک روز بعد یعنی ۲۱ اسفند ۹۳ در هفته بیست و سوم لیگ برتر برای راه آهن بازی کرده است. این را هم سایت فدراسیون فوتبال ترکیه اعلام کرده و ۲۰ اسفند ۹۳ موتومبا از ایران خارج شده و یک روز بعد هم راه آهن مقابل تراکتورسازی بازی کرده است.

موتومبا۲

 

می بینید که بر اساس اعلام سایت فدراسیون فوتبال ترکیه، تاریخ خروج مارتین موتومبا از ترکیه ۲۰ اسفند ۹۳ بوده و استاد موتومبا دقیقا یک روز بعد در لیگ برتر ایران مقابل تراکتور سازی بازی کرده است. مگه داریم؟ مگه میشه؟

 

 

 

موتومبا۳

 

 

 

یک نکته جالب این است که اگر ادعای محمد رضا کسرایی مسئول کمیته بین الملل سازمان لیگ درباره تاریخ صدور آی تی سی صحت داشته باشد، ۴ تیم لیگ ترکیه هم می توانند شاکی باشند چرا که این چهار تیم ترکیه ای که از آن تاریخ تا روز خروج موتومبا مقابل اوردو اسپور بازی کرده اند با یک بازیکن غیرمجاز در ترکیب تیم مقابلشان مواجه بوده اند و آنها هم می توانند تقاضای سه بر صفر شدن بازی شان را بدهند.

یک وجه دیگر قضیه این است که اگر فکر کنیم حضور این بازیکن در اوردو اسپور کاملا قانونی است آن وقت چطور یک بازیکن خارجی پس از پایان تاریخ نقل و انتقالات و بدون دادن تست پزشکی و بسته شدن پنجره فیفا در زمینه آی تی سی و با آن همه ابهام  و تازه یک روز پس از ورود به ایران توانسته در ترکیب راه آهن مقابل تراکتورسازی باشد و بازی کند؟

در این زمینه فردا اسنادی به دستمان خواهد رسید که آنها را منتشر خواهیم کرد. فعلا به همین چند سندی که می بینید کفایت کنید.

هر روز ابهامات درباره این پرونده بیشتر و بیشتر می شود و البته سازمان لیگ و فدراسیون در مقابل جواب دادن سوالات اصلی سکوت کرده اند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس