تاریخ انتشار: ۰۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] رئیس سازمان هواشناسی کشور به مناسبت هفته دولت ضمن تشریح کارنامه عملکرد این سازمان، از افزایش۷۰۰۰ درصدی توان پردازشی سازمان هواشناسی طی دولت یازدهم خبر داد و گفت: امیدواریم در سال پایانی برنامه توسعه ششم بتوانیم جایگاه هواشناسی ایران را تا حد هواشناسی توسعه‌یافته ارتقاء دهیم. داود پرهیزکار در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره […]

[ad_1]

رئیس سازمان هواشناسی کشور به مناسبت هفته دولت ضمن تشریح کارنامه عملکرد این سازمان، از افزایش۷۰۰۰ درصدی توان پردازشی سازمان هواشناسی طی دولت یازدهم خبر داد و گفت: امیدواریم در سال پایانی برنامه توسعه ششم بتوانیم جایگاه هواشناسی ایران را تا حد هواشناسی توسعه‌یافته ارتقاء دهیم.

داود پرهیزکار در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نظرسنجی صورت گرفته در مورد میزان رضایت شهروندان از اطلاع‌رسانی سازمان هواشناسی و میزان اعتماد به اطلاعات این سازمان که سال گذشته در ایسنا صورت گرفته بود، با تاکید بر اینکه رضایت ۷۴ درصدی مردم از سازمان هواشناسی دلگرم‌کننده است، افزود: یکی از وجوه مهم سازمان هواشناسی وظیفه اطلاع‌رسانی است درحالیکه در بسیاری از سازمان‌ها، بحث خبررسانی جایگاه و اهمیتی تا این حد ندارد، بنابراین ارائه خدمات هواشناسی در حوزه‌های مختلف از تکالیف این سازمان است.

وی با بیان اینکه طیف گسترده‌ای از جامعه، کابران سازمان هواشناسی هستند، اظهار کرد: خانم‌های خانه‌دار تا بالاترین مقامات اجرایی نیاز به اطلاعات هواشناسی دارند، این اطلاعات به شکل مستمر به‌روز می‌شود. برای مثال اطلاعات حوزه هوانوردی هر نیم ساعت یک بار به روزرسانی می‌شود و حتی در شرایط مخرب جوی این فاصله زمانی کمتر هم می‌شود.

رئیس سازمان هواشناسی با تاکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی و خبردهی در حوزه هواشناسی افزود: سازمان هواشناسی کشور احتیاج دارد که واکنش‌ها و بازتاب‌های رفتاری مردم و میزان رضایت آنها را نسبت به ارائه خدمات دریافت کند. این مسئله سازمان را کمک می‌کند تا موقعیت خود را در میان مردم شناسایی کرده و در جهت ارتقای آن کوشا باشد.

افزایش کاربران سازمان هواشناسی

پرهیزکار با بیان اینکه پورتال سازمان هواشناسی پر بازدیدترین پورتال‌ دولتی است، تاکید کرد: اوج بازدید از پورتال سازمان هواشناسی در فصل زمستان اتفاق می‌افتد. در سال ۹۳  بالاترین میزان مراجعه به پورتال هواشناسی در یک روز ۳۳۰ هزار نفر بوده و در سال ۹۴ این رقم به بیش از ۴۵۰ هزار نفر رسیده است. این امر نشان می‌دهد رضایت و اعتماد مردم نسبت به اطلاعات هواشناسی بهبود یافته و سازمان و محصولات تولیدی آن  مورد توجه مردم قرار گرفته است که برای کارشناسان سازمان نیز دلگرم‌کننده است.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اهمیت سیستم‌های مختلف اطلاع رسانی هواشناسی افزود: اطلاعات هواشناسی در قالب‌ها و حوزه‌های مختلف از جمله صدا و سیما، نسخه موبایلی، پیامک، پورتال و رسانه‌های عمومی در معرض عموم قرار می‌گیرد. سازمان هواشناسی جزو معدود سازمان‌هایی است که در بحث‌های خبری صدا و سیما به شکل ثابت، فرصتی برای ارائه اطلاعات در اختیار دارد. حتی در برخی مواقع هواشناسی در صدر اخبار قرار گرفته و صدا و سیما اخبار را با هواشناسی شروع می‌کند که نشانگر اهمیت بالای اطلاعات هواشناسی برای شهروندان است.

پرهیزکار با تاکید بر نقش پررنگ اطلاعات هواشناسی در کاهش خسارات مالی و جانی، اظهار کرد: اگر اطلاعات هواشناسی به‌هنگام و با دقت بالا صادر شوند و به‌هنگام در اختیار کاربر نهایی قرار گیرد و کاربر بتواند از این اطلاعات در حوزه فعالیت خود به خوبی استفاده کند، هزینه‌های کشور به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و جان مردم از گزند بلایای طبیعی مصون می‌ماند.

وی با اشاره به وقوع سیل گلستان در سال‌های ۸۰ و ۸۱ اظهار کرد: در سال ۸۱ پیش‌بینی‌های وقوع سیل صورت گرفت؛ اما اقدامات پیشگیرانه لازم اتخاذ نشد که در نتیجه محاصره شدن در سیل، تلفات جانی سنگین بر جامعه وارد شد ولی در سال ۸۱ به دلیل اقدامات مقابله‌ای با سیل، تلفات به صفر رسید که این موضوع نیز نشانگر نقش اطلاعات هواشناسی در دفع بلایای طبیعی است.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه در سال‌های اخیر غالب استان‌های کشور در طول سال با موضوع سیل درگیر هستند، افزود: اگر اطلاع رسانی‌های به موقع سازمان هواشناسی نباشد، تلفات بسیاری بر کشور تحمیل می‌شود.  در حال حاضر نیز با هماهنگی بین سازمان هواشناسی و دستگاه‌های مختلف هزینه‌های ناشی ازحوادث جوی کاهش یافته و به حداقل می‌رسد.

نقش اطلاعات هواشناسی در مدیریت درست منابع آب

پرهیزکار همچنین با تاکید بر اینکه مباحث مدیریت منابع آب و خشکسالی جزو بحث‌های روز دنیا به ویژه خاورمیانه محسوب می‌شوند، گفت: در حال حاضر ایران نهمین سال کم‌بارش خود را سپری می‌کند که متوسط بارش طی سال‌های اخیر زیر حد نرمال بوده است و این موضوع نیز نشان می‌دهد اطلاعات خشکسالی و بارش در حوزه مدیریت آب نقش کلیدی دارد.

اهمیت هواشناسی در حوزه کشاورزی و تولید مواد غذایی

این کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه اطلاعات هواشناسی در حوزه کشاورزی نیز بسیار مفید واقع می‌شود، ادامه داد: تمام فعالیت‌های حوزه کشاورزی شامل دامداری، مرغداری، پرورش آبزیان و زنبورداری وابسته به پدیده‌های جوی از جمله میزان و زمان بارش هستند که با توجه به نقش پررنگ کشاورزی در تأمین مواد غذایی و ضرورت اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، هواشناسی نقش کلیدی در بحث تولید محصولات کشاورزی و مواد غذایی دارد که طی دو سال اخیر با همکاری نزدیک با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان هواشناسی توانسته نقش خود را در این زمینه به اثبات برساند.

پرهیزکار در ادامه به برخی اقدامات سازمان هواشناسی و برنامه‌های آتی این سازمان اشاره کرد و گفت: سازمان هواشناسی بعد از طوفان ۱۲ خرداد سال ۹۳ طرح توسعه­ خود را تدوین کرد، هعچنین طی برنامه پنج ساله ششم توسعه حوزه‌های مختلف هواشناسی مورد توجه قرار گرفته و طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی برای این بخش‌ها صورت گرفته است. امیدواریم در سال ۱۳۹۹ که سال پایانی برنامه توسعه ششم است بتوانیم جایگاه سازمان را تا حد هواشناسی‌­های توسعه‌یافته ارتقاء بدهیم.

ابزارهای مورد نیاز سازمان هواشناسی برای نیل به اهداف برنامه ششم توسعه

وی با اشاره به اینکه رسیدن به این نقطه، نیاز به افزایش نیروی کارشناسی، بهبود ارتباط با جهان پیشرفته، انتقال دانش به درون کشور، افزایش اعتبارات و ارتقای امکانات پردازشی داریم، گفت: کار سازمان به کارهای پردازشی وابسته است. اساسا هواشناسی در جهان زمانی توسعه پیدا کرد که کامپیوتر توسعه پیدا کرد. زیرا با کمک کامپیوتر اجرای مدل­‌های جوی و پردازش‌ها به خوبی و با سرعت انجام شد. در حال حاضر نیز قویترین کامپیوترها در اختیار سازمان‌های هواشناسی دنیا قرار دارد.

افزایش ۷۰۰۰ درصدی توان پردازشی سازمان هواشناسی طی دولت یازدهم

رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه طی چند سال اخیر توان پردازشی سازمان هواشناسی ایران نیز ۷۰ برابر نسبت به سال ۹۲ افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: در یک سال اخیر کامپیوتر پیشرفته‌ای وارد کشور کردیم که باعث ارتقای توان پردازشی سازمان هواشناسی شد ولی در مقایسه با کشورهای پیشرفته هنوز در شرایط مناسبی قرار نداریم و در حقیقت توان پردازشی کشور ما یک هزارم کشورهای توسعه‌ یافته است.

پرهیزکار با بیان اینکه در برنامه توسعه پنج ساله ششم ارتقاء سیستم‌های پردازشی نیز لحاظ شده است، گفت: حرکت‌های جوی باید از طریق کامپیوتر مدل‌سازی شوند که در صورت نبود این سیستم‌ها امکان کشف و استخراج پدیده‌های جوی و ارائه پیش‌بینی به موقع وجود ندارد. اما جای خوشحالی است که توان پردازشی سازمان طی دولت یازدهم ۷۰ برابر شده  و نیاز امروز ما را پاسخ می‌­دهد.

افزایش ۶۰۰۰ تایی ایستگاه‌های هواشناسی طی برنامه ششم توسعه

وی با اشاره به اینکه سازمان هواشناسی در سال‌های اخیر به سمت خودکارسازی ایستگاه‌ها حرکت کرده است، گفت: هر چه تعداد ایستگاه‌ها افزایش یابد محصولات دقیق‌تر خواهد بود. در حال حاضر ۴۰۰ ایستگاه خودکار و غیر خودکار در کشور مستقر هستند اما در برنامه ششم توسعه این رقم به بیش از ۶۰۰۰ ایستگاه می‌رسد.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه سازمان هواشناسی در حوزه‌های مختلف از جمله آلودگی هوا و پدیده گرد و غبار نیز ورود کرده است، تصریح کرد: استفاده از واژه ریزگرد به جای گرد و خاک یا گرد و غبار اشتباه است، این موضوع طوری مطرح می‌شود که گویا پدیده جوی جدیدی رخ داده است. گرد و غبار از زمان پیدایش هواشناسی در ایران رصد می‌شده است و  طی سال‌های اخیر نیز مدل پیش‌­بینی گرد و خاک راه اندازی و اجرا شده است که نیاز به داده‌­ها و توسعه ایستگاه‌های پایش گرد و خاک دارد.

وی با بیان اینکه باید غلظت گرد و غبار مورد اندازه گیری و رصد قرار گیرد، افزود: توسعه این بخش در برنامه سازمان هواشناسی قرار دارد. در بحث آلودگی هوا استفاده از داده‌های سازمان محیط زیست و شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری نیز صورت می‌گیرد؛ ولی با توجه به نیاز مدل­ها به داده‌­های برخط، سازمان باید خود نیز ایستگاه‌هایی را برای پایش آلودگی راه اندازی کند.

سفر استادان هواشناسی فرانسه، چین و آمریکا به ایران برای برگزاری دوره‌های آموزشی

پرهیزکار با تاکید بر اینکه “زمان” عنصر بسیار حیاتی برای هواشناسی محسوب می‌شود، گفت: داده‌ها باید در محدوده زمانی مشخص در اختیار کاربران قرار گیرد؛ در غیر این صورت هیچ کاربردی نخواهند داشت. با سازمان‌های هواشناسی توسعه یافته دنیا نیز در حال رایزنی و ارتباط گیری هستیم. طی یکی دو سال اخیر با کشورهای فرانسه و چین ارتباط گرفته و اساتید خوبی در حوزه هواشناسی به ایران سفر کرده و دوره‌های آموزشی برای کارشناسان ایرانی برگزار کرده‌اند در حال حاضر نیز مکاتباتی با هواشناسی آمریکا داریم تا بتوانیم از اساتید این کشور نیز استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه ارسال نیرو به خارج از کشور هزینه‌بر است، اظهارکرد: سعی داریم در بخش اعزام کارشناس به سایر کشورها نیز ورود جدی کنیم اما با سفر استادان حوزه هواشناسی به ایران تعداد بیشتری از هواشناسان کشور می‌توانند از اطلاعات و تجربیات آنها استفاده کنند.

پرهیزکار در پایان در مورد ضرورت توان‌افزایی سازمان هواشناسی به منظور ساخت دستگاه‌ها و تجهیزات هواشناسی با بیان اینکه در داخل ایران ساخت ادوات هواشناسی نیز مورد تمرکز قرار گرفته است، گفت: دستگاه رادیوسوند برای سنجش پارامترهای جوی در اعماق جو استفاده می‌شود که یکبار مصرف است و هر یک از این دستگاه‌ها یک میلیون تومان هزینه دارد، سعی داریم این دستگاه را در داخل به تولید برسانیم. ایجاد دانش ساخت رادار در داخل کشور نیز مد نظر سازمان هواشناسی قرار دارد، بنابراین انتقال دانش در حوزه ساخت رادار از برنامه‌های مورد توجه سازمان است که نقش مهمی در پایش جو دارد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس