تاریخ انتشار: ۱۹ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی سه ماهه سال ۱۳۹۵ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۹۳۴ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۸۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۴۴٫۱ درصد) افزایش داشته است. به گزارش اقتصادنیوز، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی سه ماهه سال ۱۳۹۵ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۹۳۴ هزار […]

[ad_1]


تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی سه ماهه سال ۱۳۹۵ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۹۳۴ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۸۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۴۴٫۱ درصد) افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی سه ماهه سال ۱۳۹۵ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۹۳۴ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۸۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۴۴٫۱ درصد) افزایش داشته است.

در جدول زیر که هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی سه ماهه سال ۱۳۹۵ را نشان می‌دهد، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی سه ماهه سال جاری مبلغ ۶۳۲٫۸ هزار میلیارد ریال معادل ۶۷٫۸ درصد کل تسهیلات پرداختی است و در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۹۳٫۴ هزار میلیارد ریال، معادل ۴۴ درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در سه ماهه سال جاری معادل ۲۵۲٫۲ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۹٫۹ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۶۳۲٫۸ هزار میلیارد ریال) است.

بنابر اعلام  بانک مرکزی؛  از ۲۸۴٫۴ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۸٫۷ درصد آن (مبلغ ۲۵۲٫۲ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان خلق پول بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس