تاریخ انتشار: ۲۷ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی چهار ماهه سال ۱۳۹۵ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۲۹۵٫۱ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، مبلغ ۳۵۵٫۴ هزار میلیارد ریال (معادل ۳۷٫۸ درصد) افزایش داشته است. به گزارش اقتصادنیوز، بانک مرکزی تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی چهار ماهه سال جاری را در قالب جدولی […]

[ad_1]


تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی چهار ماهه سال ۱۳۹۵ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۲۹۵٫۱ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، مبلغ ۳۵۵٫۴ هزار میلیارد ریال (معادل ۳۷٫۸ درصد) افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز، بانک مرکزی تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی چهار ماهه سال جاری را در قالب جدولی منتشر کرده است. براساس این جدول سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش به تمام بخش‌های اقتصادی طی چهار ماهه سال جاری مبلغ ۸۷۸٫۱ هزار میلیارد ریال معادل ۶۷٫۸ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۶۲٫۲ هزار میلیارد ریال معادل ۴۲٫۶ درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در چهار ماهه سال جاری معادل ۳۳۱٫۲ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۷٫۷ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش های اقتصادی (مبلغ ۸۷۸٫۱ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می‌شود از ۳۷۵٫۸ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۸٫۱ درصد آن (مبلغ ۳۳۱٫۲ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان خلق پول بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانکها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرحهای اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس