تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۴

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به این مسئله که سالانه ۶۰ الی ۸۰ تن مواد مخدر صنعتی در کشور مصرف می‌شود، از افزایش ۳۰ درصدی مرگ و میر بین زنان به علت مصرف مواد مخدر صنعتی خبر داد.

به گزارش “گذارخبر”  جزینی قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در آئین نکوداشت هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی جدید در هنرستان دخترانه جواهری اولین آسیب اجتماعی در جامعه را مواد مخدر دانست و گفت: در ۶ ماه گذشته ۳۰۰ تن مواد مخدر در کشور و در تهران بیش از ۱۰ تن در سال جاری کشف شده است که این مواد مجموعه‌ای از مواد مخدر سنتی و صنعتی است.
وی خاطرنشان کرد: امسال بیش از ۳ میلیون قرص روان‌گردان در کشور کشف شده است و این رقم در سال گذشته ۸۸ میلیون عدد بود، بنابراین مسئله مهم و شایسته اعتناست.
قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: ۱۰۰ کارگاه ساخت مواد شیشه در کشور کشف شده است که از این کارگاه‌ها مقدار یک تن مواد اولیه کشف شده است.
جزینی اعتیادآور نبودن مواد مخدر صنعتی را باوری غلط برشمرد و گفت: با توجه به جایگاه مدرسه به عنوان کانون حیات اجتماعی جامعه، آموزش پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های آموزشی بسیار مهم است.
وی تصریح کرد: برخی مصرف‌کنندگان از قشر دانش‌اموز هستند و یکی از مسائل امروز این است که شاهد تحولات سریع در عرصه تکنولوژی هستیم و برخی با استفاده از فضای مجازی، مواد مخدر را جابجا می‌کنند.
قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: ۲ سال است در کتابهای درسی آسیب‌های مواد مخدر گنجانده شده است که البته کافی نیست و باید این آموزش‌ها در سراسر کشور نهادینه شوند که نقش مربیان و معلمان به سبب ارتباط تنگاتنگ اساسی است.
جزینی انجام فعالیت‌های اجتماعی، مسئولیت‌های اجتماعی، تقویت اعتماد به‌نفس و احساس خود ارزشمندی را از عواملی دانست که می‌تواند از رسوخ مواد مخدر بین دانش‌آموزان پیشگیری کند.
وی تأکید کرد: مصرف یک بار مواد فرد را وابسته می‌کند چنانچه در حالتی خوشبینانه بیش از ۸۰ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر نمی‌توانند مصرف مواد را ترک کنند و نتیجه آن کارتن‌خوابی است چرا که این افراد از خانواده ترد می‌شوند.
وی بروز رفتار خشونت‌آمیز، انزوا، افسردگی و افت تحصیلی را مجموعه نشانه‌های مصرف مواد مخدر دانست و گفت: برخلاف مواد سنتی که برای آنها دارو وجود دارد، برای مواد صنعتی پروتکول درمانی وجود ندارد.
قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: جامعه به طرف مصرف مواد مخدر صنعتی می‌رود چنانچه در جامعه ما سالانه ۶۰ الی ۸۰ تن مواد صنعتی مصرف می‌شود البته مصرف این مواد اخیراً کاهش پیدا کرده است چرا که هر کیلو مواد صنعتی که تا چند ماه بیش ۲۰ میلیون تومان بود به ۸۰ میلیون افزایش پیدا کرده است که برخورد مناسب پلیس و پیشگیری از ورود مواد اولیه از علل این افزایش قیمت است.
جزینی درخصوص مصرف برخی قرص‌ها همچون ترامادول گفت: ترامادول برای تسکین درد استفاده می‌شد ولی متأسفانه امروزه از آن زیاد استفاده می‌شود که باعث تشنج و مرگ می‌شود.
وی، ریتالین را یکی دیگر از مواد دانست که بیشتر توسط دانشجویان یا دانش‌اموزان استفاده می‌شود و علت آن را بازشدن افکار و امتحان دادن راحت عنوان می‌کنند در حالیکه این استفاده، ابتدای اعتیاد روانی است.
قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: امروزه متاسفانه در آرایشگاه‌های زنانه از این مواد مخدر صنعتی در جهت لاغری تجویز می‌شود که خود مبنایی برای اعتیاد روانی است.
وی با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی مرگ و میر بین زنان در سال گذشته به سبب استفاده از مواد مخدر صنعتی گفت: امسال مرگ‌ومیر ۵ درصد در مصرف کنندگان مواد مخدر افزایش یافته است.۲۶ درصد معتادان، مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی استفاده می‌کنند که قالباً جوان و زیر ۳۵ سال سن دارند ضمن اینکه تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر است.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس