تاریخ انتشار: ۳۰ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] با نزدیک شدن به زمان اتمام بازی‌های المپیک در ریو و بازگشت ورزشکاران به کشورهایشان، نگرانی‌های متخصصان آمریکایی نسبت به خطر شیوع ویروس زیکا افزایش یافته است. به گزارش ایسنا، پیش از شروع بازی‌های المپیک بحث‌های متعددی در مورد خطر شیوع ویروس زیکا در میان افراد حاضر در مسابقات ریو مطرح شد. همچنین چندین […]

[ad_1]

با نزدیک شدن به زمان اتمام بازی‌های المپیک در ریو و بازگشت ورزشکاران به کشورهایشان، نگرانی‌های متخصصان آمریکایی نسبت به خطر شیوع ویروس زیکا افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، پیش از شروع بازی‌های المپیک بحث‌های متعددی در مورد خطر شیوع ویروس زیکا در میان افراد حاضر در مسابقات ریو مطرح شد. همچنین چندین ورزشکار به دلیل نگرانی‌های ناشی از آلوده شدن به این ویروس از شرکت در مسابقات انصراف دادند.

با این حال سازمان جهانی بهداشت (WHO) در ماه ژوئن تاکید کرد که هیچ دلیلی مبنی بر تغییر محل برگزاری مسابقات المپیک وجود ندارد. این سازمان اعلام کرد احتمال شیوع ویروس زیکا در طول این مسابقات پایین است چرا که در نیمکره جنوبی فصل زمستان است و بنابراین جمعیت پشه‌ها تقریبا تحت کنترل قرار دارد. با این وجود به ورزشکاران در مورد رعایت اقدامات پیشگیرانه هشدار داده شده بود.

ویروس زیکا از طریق پشه‌های آئدس منتقل می‌شود که این پشه‌ها در عین حال عامل انتقال ویروس بیماری‌های دیگر از جمله تب دانگ نیز هستند. سازمان جهانی بهداشت در ماه فوریه و با شیوع این ویروس در سراسر کشورهای منطقه کارائیب و آمریکای لاتین وضعیت فوق‌العاده سلامت اعلام کرده بود. ویروس زیکا که در ابتدا به عنوان عامل بروز علائم شبه آنفلوآنزا و سرماخوردگی خفیف شناخته شده بود بود اکنون به فاکتور موثری در ابتلا به چندین اختلال جدی عصب‌شناختی همچون میکروسفالی تبدیل شده است.

ویروس زیکا اولین بار در سال ۱۹۴۷ در میمون‌های اوگاندا شناسایی شد و اولین مورد ابتلای انسانی سال ۱۹۵۲ تشخیص داده شد. تا کنون دارو یا واکسنی برای مقابله با آن تولید نشده است.

به گزارش مدیکال دیلی، محققان دانشگاه ییل پیش از این برآورد کرده بودند که احتمال آلوده شدن ورزشکاران به ویروس زیکا در طول مسابقات ریو می‌تواند از یک مورد در هر ۶۲۰۰ نفر تا یک مورد در هر ۵۶ هزار و ۳۰۰ نفر متغیر باشد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس