تاریخ انتشار: ۲۷ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: میزان صادرات گازوییل کشور به ۱۵ میلیون لیتر در روز رسیده است که بخش اصلی آن از بنادر جنوبی کشور صادر می شود. به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایرنا، ایران که تا چندی پیش به عنوان واردکننده گازوییل شناخته می شد، مدتی است که […]

[ad_1]

گازوییل

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: میزان صادرات گازوییل کشور به ۱۵ میلیون لیتر در روز رسیده است که بخش اصلی آن از بنادر جنوبی کشور صادر می شود.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایرنا، ایران که تا چندی پیش به عنوان واردکننده گازوییل شناخته می شد، مدتی است که در نتیجه اقدامات دولت یازدهم در توسعه شبکه گازرسانی و افزایش تولید گازوییل به صادرکننده پایدار این فراورده تبدیل شده است.
منصور ریاحی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره صادرات گازوییل، گفت: پس از افزایش تحویل گاز به نیروگاه ها و کاهش مصرف سوخت مایع در آنها، ظرفیت صادرات انواع فرآورده نفتی از جمله گازوییل افزایش یافته است.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اضافه کرد: اکنون حدود ۱۵ میلیون لیتر گازوییل صادر می شود که ۱٫۵ میلیون لیتر از آن به فروش مرزی اختصاص دارد.
وی درباره خریداران گازوییل ایران گفت: بیشتر گازوییل صادراتی از مسیردریایی و توسط امور بین الملل شرکت ملی نفت به فروش می رسد که اغلب به فجیره امارات و سنگاپور ارسال شده و سپس به سایر کشورها صادر می شود.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ادامه داد: بخشی از گازوییل صادراتی نیز از طریق مرزهای زمینی به کشورهای همسایه ارسال می شود.
به گزارش ایرنا، عباس کاظمی معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی نیز پیش از این درباره صادرات فراورده های نفتی گفته بود: امسال برای نخستین بار در طول تاریخ بیش از ۱۰۰ ساله صنعت نفت کشور، توانستیم با صادرات روزانه ۴۰۰ هزار بشکه فرآورده به صادرات پایدار فرآورده های نفتی دست یابیم.
وی افزوده بود: پیش از این در برخی از فصل های سال، اقدام به صادرات فرآورده های نفتی می کردیم که پیوسته نبود، اما امسال به صادرات پایدار تبدیل شد.
کاظمی یادآور شده بود: قابلیت افزایش صادرات وجود دارد، اما به دلیل کمبود ظرفیت بنادر جنوبی کشور، امکان صادرات بیشتر فراهم نیست.
به گزارش ایرنا، بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی، به حضور ایران در جمع کشورهای صادرکننده گازوییل جهان منجر شده است.
از موانع توسعه صادرات گازوییل و سایر فرآورده ها، کمبود ظرفیت بنادر جنوبی است که پیش بینی می شود با ایجاد زیرساخت هایی در شبکه خطوط لوله، پایانه ها و مخازن، امکان افزایش صادرات روزانه گازوییل کشور به بیش از ۲۰ میلیون لیتر در روز فراهم شود.
در شرایط کنونی ظرفیت تولید گازوییل در پالایشگاه های نفت کشور به بیش از ۹۵ میلیون لیتر در روز رسیده است که تا پایان امسال و با بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه پنج میلیون لیتر دیگر به ظرفیت تولید این محصول نفتی افزوده می شود و ظرفیت تولید گازوییل ایران از مرز ۱۰۰ میلیون لیتر در روز عبور می کند.

۷۰۲/۶۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس