تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] رئیس اداره زئونوز مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت گفت: میزان ابتلا به بیماری تب مالت که از بیماری های مشترک انسان و دام است در سالهای اخیر در کشور افزایش یافت. به گزارش ایسکانیوز به نقل ازایرنا ، محمد رضا شیرزادی درهفدهمین گردهمایی سالانه کشوری کارشناسان بیماریهای قابل انتقال بین انسان ودام […]

[ad_1]

رئیس اداره زئونوز مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت گفت: میزان ابتلا به بیماری تب مالت که از بیماری های مشترک انسان و دام است در سالهای اخیر در کشور افزایش یافت.

به گزارش ایسکانیوز به نقل ازایرنا ، محمد رضا شیرزادی درهفدهمین گردهمایی سالانه کشوری کارشناسان بیماریهای قابل انتقال بین انسان ودام در سرعین افزود: بیشترین آمار مبتلایان به تب مالت در استانهای لرستان، کردستان ، کرمانشاه وهمدان گزارش شده است.
وی، جمع شدن فضولات حیوانی در روستاها، کشتار و عرضه غیربهداشتی دام، نزدیک بودن محل زندگی انسان و دام و استفاده از لبنیات سنتی و غیر پاستوریزه را از عوامل شیوع بیماری تب مالت در کشور عنوان کرد.
شیرزادی اضافه کرد: ناکافی بودن اقدامات کنترلی بیماری در دام، ضعف هماهنگی بین بخشی، توسعه صنایع دامپروری بدون استفاده از روش های علمی و مدرن و گسترش عادت های غذایی غیرصحیح از دیگر عوامل اصلی افزایش تب مالت در کشور است.
وی بهبود وضعیت جایگاه نگهداری دام ،رعایت نکات بهداشتی از سوی دامداران وآگاه نمودن آنان را در جلوگیری از این نوع بیماری موثر دانست وگفت: تقویت هماهنگی بین بخشی و آموزش از جمله راهکار های مهم و اساسی در کنترل این بیمارها می باشد .
رئیس اداره زئونوز مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به شیوع بیماری سالک در برخی مناطق کشور نیز گفت: کانون بیماری سالک بیشتر در روستاهاست، مخزن بیماری سالک در موش های صحرایی و بیابانی است و پشه خاکی و انگل هایی که از موش ها خونخواری می کنند در خونخواری دوباره از انسان موجب انتقال بیماری سالک به انسان می شود.
شیرزادی افزود: تغییرات آب و هوایی و گرم شدن هوا، ناکافی بودن اقدامات بهداشتی، جمع شدن زباله ها و نخاله های ساختمانی، تغییرات زیست محیطی و ناکافی بودن آگاهی مردم در مورد بیماری سالک از جمله عوامل دیگر شیوع بیماری سالک است.
وی همچنین افزایش بیماری سیاه زخم در برخی استانها را نگران کننده دانست وافزود: آمار سیاه زخم در سال ۸۹ به میزان ۱۰۶ مورد گزارش شده بود که این آمار در سالهای اخیر به ۲۱۹ مورد رسیده و از این جهت استانهای آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان ،خراسان شمالی وخراسان رضوی بیشترین آمار را درکشور دارا هستند و دلیل افزایش آن نیز تغییر سیاست دامپزشکی در خصوص واکسیناسیون دام می باشد .

رئیس اداره زئونوز مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، حیوان گزیدگی را از جمله بیماریهای مشترک انسان و دام عنوان کرد وگفت: بیش از ۱۶۲ هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور گزارش شده که تقریبا در اکثر استانها اتفاق می افتد و ۸۰ درصد آنها از طریق سگ روی می دهد.
شیرزادی در خصوص بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نیز گفت: شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در استان های ساحلی کشور بیشتر است و به دلیل کشتار غیرمجاز و غیربهداشتی دام ها به وجود می آید.
وی اضافه کرد: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نوعی بیماری ویروسی است که ازطریق کنه بین دام ها منتقل می شود و با توجه به فعالیت کنه ها در فصل گرم، این موجودات می توانند ویروس را مستقیم و یا از طریق دامی که به صورت غیربهداشتی کشتار شود به انسان انتقال دهند.
هفدهمین گردهمایی سالانه کشوری کارشناسان بیماریهای قابل انتقال بین انسان ودام به مدت یک روز در سرعین در ۲۷ کیلومتری اردبیل برگزار شد.

۷۰۴

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس