تاریخ انتشار: ۲۸ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی منتشر کرده که حاکی از افت تولیدات بسیاری از کالاهای منتخب صنعتی در سال گذشته است. به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس گزارشی که اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر کرده، میزان تولید انواع خودرو، لاستیک خودرو، ماشین لباسشویی و همچنین یخچال و فریزر در سال ۱۳۹۴ […]

[ad_1]


مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی منتشر کرده که حاکی از افت تولیدات بسیاری از کالاهای منتخب صنعتی در سال گذشته است.

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس گزارشی که اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر کرده، میزان تولید انواع خودرو، لاستیک خودرو، ماشین لباسشویی و همچنین یخچال و فریزر در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ افتی قابل توجه داشته است.

بر اساس این گزارش «مشکل کمبود تقاضا» یک از عواملی است که باعث شده رشد بخش صنعت کشور در سال ۱۳۹۴ منفی ۲٫۷ درصد شود و مشکل کمبود تقاضا برای محصولات تولیدی صنایع مختلف در سال ۱۳۹۴ بیشتر از هرچیز ناشی از این عوامل است:

• تعویق مصرف بخش خصوصی به دوران پساتحریم
• افت قیمت نفت و کاهش تقاضای مصرفی و عمرانی دولت (و در نتیجه کاهش تقاضای سرمایه‌گذاری)
• افت صادرات (ناشی از کاهش رشد اقتصاد جهانی، کندی فعالیت‌های اقتصادی چین، وجود ناامنی‌ها در عراق، روند کاهش قیمت در بازار کالاها و افت جهانی قیمت نفت)

در ادامه این گزارش، جدولی ارائه شده که حاکی از افت تولید بسیاری از کالاهای منتخب صنعتی است.

بر اساس گزارش بازوی تحقیقاتی مجلس شورای اسلامی، «به غیر از تولید صنعت پتروشیمی که رشد اندک ۲٫۵ درصدی در سال ۱۳۹۴ داشته، بقیه صنایع از رشد تولید منفی برخوردار بوده‌اند. طبق گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید انواع خودرو در سال ۱۳۹۴ برابر با ۹۷۶٫۸ هزار دستگاه بوده در حالی که همین آمار برای سال ۱۳۹۳ برابر با ۱۱۳۲٫۲ دستگاه می‌باشد که به معنای رشد منفی ۱۳٫۶ درصد تولید صنعت خودروسازی کشور است. البته با توجه به آمار تولید صنعت خودروسازی در سال ۱۳۹۲ که تولید این صنعت در نقطه حضیض خود قرار داشت (تولید ۷۲۹ هزار دستگاه)، آمار سال ۱۳۹۴ حاکی از خروج این صنعت از نقطه حضیض می‌باشد.»

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس