تاریخ انتشار: ۰۸ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از افتتاح ۵۶۵۹ پروژه عمرانی توسط دهیاری ها در هفته دولت خبر داد که با صرف اعتباری بالغ بر ۴۸۷۷ میلیارد ریال در مناطق روستائی کشور به بهره‌برداری رسیده‌اند. به گزارش ایسنا، هوشنگ خندان دل با بیان این خبر  به صدور مجوز تاسیس […]

[ad_1]

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از افتتاح ۵۶۵۹ پروژه عمرانی توسط دهیاری ها در هفته دولت خبر داد که با صرف اعتباری بالغ بر ۴۸۷۷ میلیارد ریال در مناطق روستائی کشور به بهره‌برداری رسیده‌اند.

به گزارش ایسنا، هوشنگ خندان دل با بیان این خبر  به صدور مجوز تاسیس ۳۲ هزار و ۹۵۴ دهیاری در کشور تا ابتدای شهریور ماه ۹۵ اشاره نمود و گفت: به موجب قانون شوراها و اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌‌ها مصوب هیات وزیران در سال ۱۳۸۰، این نهاد وظیفه اجرای طرح های عمرانی و خدماتی را در روستاهای کشور بر عهده دارد که با صرف اعتبارات ملی، استانی و محلی انجام می شود.

وی افزود: پروژ‌ه هایی که توسط دهیاری‌ها در هفته دولت سال جاری به بهره برداری می رسد به لحاظ نوع شامل بهسازی معابر، احداث ساختمان دهیاری و شورای اسلامی روستا، بوستان های روستایی، بهداشت محیط و مدیریت پسماند، اماکن ورزشی و فرهنگی، ساماندهی آرامستان و… می‌باشد و به طور میانگین برای هر پروژه ۸۶۰ میلیون ریال هزینه شده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور با اشاره به اینکه مطابق بند ۲۳ ماده ۱۰ اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌‌ها، این نهاد وظیفه فراهم نمودن زمینه ایجاد خیابان‌ها، کوچه‌ها و میدان‌ها را به عهده دارد، گفت: بهسازی معابر از مهمترین اقدامات دهیاری‌ها می‌باشد که طیف وسیعی از پروژه‌های خرد مقیاس مانند احداث پل، آسفالت معابر، روشنایی معابر و … را در بر می‌گیرد و در هفته دولت امسال بیشترین تعداد پروژه‌هایی که به بهره برداری می رسد مربوط به بهسازی معابر روستائی با ۳۵۵۳ پروژه، معادل ۶۳ درصد کل پروژه ها،‌ است.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه وجود بوستان و فضای سبز در روستاها باعث ایجاد روحیه، طراوت، نشاط و سبب افزایش جذابیت‌های بصری در محیط‌های روستایی می‌شود و ایجاد مکانی برای گذراندن اوقات فراغت ساکنین، مسافران و بازی کودکان از کارکردهای دیگر این فضاها می‌باشد، گفت : در هفته دولت  ۵۸۰ پروژه که در این قالب احداث و ساماندهی شده، به بهره‌برداری می‌رسد.

وی همچنین با بیان اینکه به منظور انجام وظایف دهیاری و لزوم پاسخگویی و رسیدگی به امور اداری اهالی روستا از قبیل صدور پروانه ساختمان، هدایت ساخت و ساز و سایر امور محوله، دهیاری نیاز به محلی مناسب برای استقرار دارد گفت: ۵۴۷ پروژه ها مربوط به احداث ساختمانها و تاسیسات مرتبط با فعالیت‌های مختلف اداری شامل ساختمان دهیاری و دفتر شورای اسلامی روستا در هفته دولت به بهره برداری می‌ رسد.

وی همچنین با بیان اینکه وفق بند ۲۹ ماده ۱۰ اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها مبنی بر ایجاد و سازماندهی غسالخانه و گورستان و تهیه وسایل حمل اموات و مراقبت در انتظام امور آن‌ها، دهیاری‌ها وظیفه ساماندهی گورستان در روستاها را بر عهده دارند، گفت: به منظور ایجاد شرایط بهداشتی در زمینه دفن اموات و جلوگیری از بروز آلودگی‌های ناشی از آن، دهیاری‌ها پروژه‌هایی را در قالب احداث غسالخانه و ساماندهی گورستان اجرا نموده اند که ۲۲۸ پروژه در این موضوع در هفته دولت افتتاح و به بهره برداری می‌رسد.

خندان دل در ادامه با اشاره به بندهای یک و ۱۴ ماده ۱۰ اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌‌ها مبنی بر بهبود وضع زیست محیطی روستا و نیز مفاد مندرج در قانون مدیریت پسماند، که به موجب آن دهیاریها ملزم به ارتقاء سطح بهداشت محیط، جمع آوری، حمل و دفن پسماند روستا می‌باشند، اظهار کرد: در هفته دولت سال جاری ۲۲۶ پروژه در قالب ساماندهی سیستم مدیریت پسماند، محل دفن پسماند و ساماندهی فاضلاب روستایی به بهره برداری می رسد.

خندان دل همچنین گفت: در راستای ایجاد فضاهای فرهنگی و ورزشی در روستاها و لزوم توجه به ارتقاء سطح سلامت روحی و بهبود وضعیت گذران اوقات فراغت روستائیان و وفق بند ۲۳ ماده ۱۰ اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها، همکاری با دستگاه‌های مرتبط در زمینه ایجاد فضاهای فرهنگی و ورزشی در روستاها بر عهده دهیاری‌هاست که این وظیفه شامل همکاری در احداث سالن‌های ورزشی، کتابخانه، خانه‌های قرآن و … می‌باشد و در هفته دولت سال جاری ۱۷۳ پروژه که در این زمینه ساماندهی، تکمیل و احداث شده اند، افتتاح می شود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه دهیاری ها موظف به ایجاد زمینه های لازم جهت تامین امکانات و تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در روستاها هستند و به موجب آئین نامه اجرایی ماده ۱۹۴ قانون برنامه پنجم توسعه کشور، دهیاری به عنوان مرکز مدیریت بحران روستا معرفی و وظایفی را در این راستا بر عهده دارد، از افتتاح و بهره برداری ۱۳۷ پروژه در زمینه ایمنی و آتش نشانی در روستاهای کشور شامل احداث پایگاه‌های آتش نشانی، احداث دیوار حایل و سیل بند در هفته دولت خبر داد.

وی اضافه کرد: علاوه بر پروژه های فوق، ۲۱۵ پروژه نیز در هفته دولت در سایر زمینه های مرتبط با وظایف دهیاری ها  به بهره برداری می رسد.

خندان دل همچنین گفت: پیش‌نویس لایحه دهیاری‌ها که با هدف رفع خلأهای قانونی و انسجام‌بخشی به نهاد دهیاری تهیه شده، هم‌اکنون در حال نهائی شدن در کمیسیون‌های دولت برای تقدیم به مجلس شورای اسلامی است.

براساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، وی در خاتمه از خدمات شبانه روزی دهیاران تقدیر و تشکر نمود و گفت: در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام “اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل” مزین شده است، از دهیاران پرتلاش انتظار داریم با همت و کوشش خالصانه و بی‌وقفه و با استفاده از ظرفیت نهاد دهیاری گام‌های بلند و اساسی در راستای تحقق توسعه پایدار در روستاها بردارند.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس