تاریخ انتشار: ۲۸ اسف ۱۳۹۳

تهران و واشنگتن درباره اکثر مسائل مطرح شده به تفاهم رسیده اند و آماده می‌شوند در پایان ماه مارس، چارچوب عمومی تفاهمات را اعلام کنند. پنجمین دوره مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا پایان یافت به گزارش گذارنیوز پنجمین دور گفتگوهای هسته ای ایران و امریکا که با حضور وزرای خارجه دو کشور و معاونان […]

تهران و واشنگتن درباره اکثر مسائل مطرح شده به تفاهم رسیده اند و آماده می‌شوند در پایان ماه مارس، چارچوب عمومی تفاهمات را اعلام کنند.
پنجمین دوره مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا پایان یافت

مذاکرات

به گزارش گذارنیوز پنجمین دور گفتگوهای هسته ای ایران و امریکا که با حضور وزرای خارجه دو کشور و معاونان آنها عباس عراقچی و مجید تخت روانچی و وندی شرمن در هتل بو ریواژ شهر لوزان برگزار شد.

دیدارهای دوجانبه دشوار اما سازنده بوده اند
سخنگوی وزارت امور خارجه ی آمریکا درباره دیدار مذاکره کنندگان ایرانی با هیئت آمریکایی گفت:دیدارهای دوجانبه دشوار اما سازنده بوده است.
در نشست خبری جنیفر ساکی در وزارت امور خارجه ی آمریکا  ، روزالین جردن خبرنگار شبکه ی تلویزیونی الجزیره ی انگلیسی درباره ی ایران پرسید:
آیا مطلبی درباره ی دیدارهای امروز (گفتگوهای هسته ای ایران) دارید که بیان کنید.
جنیفر ساکی گفت: فکر نمی کنم که ما قرار باشد روز به روز گزارش ارائه کنیم. همانطور که پیشتر توصیف کرده بودیم دیدارهای دوجانبه دشوار اما سازنده بوده اند. گفتگوها از جنبه ی فنی حرفه ای و ثمربخش بودند و موضوعات فنی را مشخص کردند و گزینه های روی میز را برای پتانسیل یک توافق بررسی کردند.
خبرنگار الجزیره ی انگلیسی گفت:امروز گزارشی منتشر شد که در آن از وزیر امور خارجه ی ایران نقل قول شده است که توافقنامه احتمالا این هفته بدست نخواهد آمد، این گفته فرض را بر این می گذارد که قرار است توافقی بدست آید. آیا شما با این ارزیابی موافق هستید؟
جنیفر ساکی در پاسخ گفت:همانطور که دیروز گفتم ، ما تلاش می کنیم ببینیم که این هفته چه کار می توانیم بکنیم. هنوز چند روزی باقی مانده است. همانطور که گفتیم ضرب الاجل پایان ماه است.
خبرنگاری دیگر گفت: وزیر امور خارجه ی ایران گفت که توافق دراین هفته بعید است چون در این صورت دیگر وزرای امور خارجه به سوئیس می رفتند. آیا به نظر شما اگر قرار باشد توافق صورت گیرد دیگر وزرای عضو گروه پنج بعلاوه ی یک هم در لوزان سوئیس حضور خواهند یافت؟
جنیفر ساکی در پاسخ گفت: من نمی خواهم در این باره پیش بینی داشته باشم. اما قطعا بحث و گفتگوهای ما با کل گروه پنج بعلاوه ی یک خواهد بود. روشن است که ما هنوز به این مرحله نرسیده ایم.در روزهای آینده قرارنیست چنین دیداری برگزار شود.

تهران و واشنگتن در اکثر مسائل به تفاهم رسیده اند  
‌ تهران و واشنگتن درباره اکثر مسائل مطرح شده به تفاهم رسیده اند و آماده می‌شوند در پایان ماه مارس، چارچوب عمومی تفاهمات را اعلام کنند.
روزنامه الحیات چاپ لندن، با اعلام این خبر به نقل از یک منبع دیپلماتیک در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین افزود:‌ دو طرف توافق کرده اند تا رآکتور آب سنگین اراک، مجددا طراحی شود تا نتواند ماده پلوتونیوم را که برای ساخت بمب هسته ای از آن استفاده می‌شود، تولید کند. با موافقت تهران با برچیدن ذخایر اورانیوم غنی شده در فوردو، موضوع این تاسیسات نیز حل شد. قرار است که اورانیوم پنج درصدی در این تاسیسات غنی سازی شود.
در مقابل طرف غربی نیز باید بخشی از دارایی های بلوکه شدن ایران را آزاد کند و به تهران اجازه صدور نفت و از استفاده نظام پولی جهانی را بدهد. به گفته این منبع، تدابیر ذکر شده طی ده تا پانزده سال به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.
این منبع افزود: آمریکا، موضوع حمایت ایران از حزب الله و جنبش های جهاد اسلامی و حماس را نیز مطرح کرد اما ایران پیشنهاد کرد بررسی این مسائل به بعد از امضای توافق هسته ای موکول شود.
به گفته منبع آژانس بین المللی انرژی اتمی، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، فعالیتهای کنونی این جنبش ها را در راستای مبارزه با تروریسم در لبنان، سوریه و عراق دانست.

تحریمها درهر توافقنامه‌ای باید به طورکامل لغو شود   
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد تحریمها در هر توافقنامه هسته ای با گروه پنج بعلاوه یک باید به طور کامل لغو شود.
به گزارش  پایگاه خبری «العهد»، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مصاحبه با این پایگاه گفت: توافقنامه خوب در پرونده هسته ای توافقنامه ای است که لغو کامل تحریمها علیه ایران را تضمین کند.
افخم افزود: توافقنامه هسته ای باید حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را به رسمیت بشناسند.

زمان گریز هسته ای ایران باید یکسال باشد
سخنگوی وزارت امور خارجه ی آمریکا گفت:اساسا باید در نهایت به بسته ای دست یابیم که زمان گریز هسته ای ایران در آن یکسال باشد و چهار مسیر دستیابی به بمب را مسدود کند.
به گزارش شبکه ی تلویزیونی سی ان ان ؛دیپلمات ها انتخابات اسرائیل را به دقت زیر نظر داشته اند. مذاکره کنندگان در لوزان سوئیس روی جزئیات مربوط به یک توافقنامه درباره ی برنامه ی هسته ای ایران کار می کنند.
جواد ظریف وزیر امور خارجه ی ایران و جان کری همتای آمریکایی اش تا شب هنگام دیدار کردند. این دیدار در سوئیس از سر گرفته شد تا چارچوب توافقنامه ی هسته ای تا سی و یکم مارس بدست آید. سیزده روز تا سی و یکم مارس باقی مانده است.
سی ان ان پس از ذکر این مقدمه با ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه ی آمریکا گفتگویی زنده انجام داد.ماری هارف در پاسخ به این پرسش که مذاکرات هسته ای ایران در لوزان سوئیس چگونه به نظر می رسد گفت:
ما ضرب الاجل پایان ماه مارس را پیش روی خود داریم. ما سخت تلاش می کنیم تا ببینیم که در این هفته چقدر پیشرفت می توانیم داشته باشیم. همانطور که ممکن است در جریان باشید، جان کری وزیر امور خارجه ی آمریکا باید به واشنگتن باز گردد تا میزبان مقامات افغان باشد. ما این هفته در لوزان سوئیس خواهیم بود تا ببینیم که چقدر می توانیم کار انجام دهیم؟ این گفتگوها دشوار هستند، هنوز موضوعات فنی وجود دارند که باید روی آنها کار شود، موضوعات سیاسی زیادی هم وجود دارند که باید روی آنها کار شود. تصمیمات سیاسی بسیاری هم وجود دارند که لازم است ایران در این مقطع آنها را اتخاذ کند.
مجری سی ان ان گفت:
می خواهیم درباره ی موانع اصلی صحبت کنیم. آیا موانع اصلی، تحریم ها هستند؟ آیا موانع اصلی این است که ایرانی ها می خواهند به برنامه ی تحقیق و توسعه در فناوری هسته ای شان ادامه دهند؟ به نظر شما بزرگترین مانع چیست؟
ماری هارف در پاسخ به این پرسش گفت:به نظر من گفتن اینکه بزرگترین مانع چیست ، کار دشواری است چون همه ی این موضوعات روی یکدیگر تاثیر دارند. وقتی که شما درباره ی یک بسته ی کلی صحبت می کنید ، اینکه درباره ی غنی سازی اورانیوم و ذخایر آن چه می کنید روی موضوع پلوتونیوم تاثیر می گذارد، روی شفافیت تاثیر می گذارد. ما اساسا باید در نهایت به بسته ای دست یابیم که زمان گریز هسته ای (ایران) در آن یکسال باشد و چهار مسیر دستیابی به بمب را مسدود کند. روشن است که موضوعاتی که شما به آنها اشاره کردید موضوعاتی بزرگ برای بحث و گفتگو هستند. تحقیق و توسعه ، تحریم ها و زمان بندی آن همه و همه جزو موضوعات مهم هستند. کارشناسان ما روی این موضوعات کار می کنند. جان کری وزیر امور خارجه ی آمریکا و ظریف وزیر امور خارجه ی ایران روی این مسائل کار می کنند.
هاله گورانی مجری سی ان ان گفت:آیا این انتظار وجود دارد که طرف های این گفتگوها هفته ی آینده بار دیگر تشکیل جلسه خواهند داد؟ اگر این هفته موفقیت بدست نیاید آیا طرح جایگزین وجود دارد؟
ماری هارف گفت:ما این هفته بررسی می کنیم که ببینیم به چه چیزی می توانیم دست یابیم. امروز روسای سیاسی سایر اعضای گروه پنج بعلاوه ی که یک رتبه شان یک درجه پائین تر از وزرای امور خارجه است، به لوزان آمدند تا آنها هم با ایرانی ها گفتگو کنند. ما بررسی خواهیم کرد تا ببینیم که این هفته به چه چیزی
می توانیم دست یابیم؟ اما اگر ما این هفته نتوانیم این کار را انجام دهیم البته که تا پایان ماه مارس فرصت داریم و به واشنگتن باز خواهیم گشت و سپس دوباره تشکیل جلسه خواهیم داد. ما اکنون به مدت یکسال و نیم است که گفتگو می کنیم. ما تا پایان ماه وقت نیاز داریم تا ببینیم که آیا به صورت دیپلماتیک می توان این کار را انجام داد؟ بسیار اهمیت دارد که ما از زمانی که در اختیار داریم استفاده کنیم تا به توافقنامه ی درست و خوب دست یابیم. ممکن است این کار تا سی و یکم مارس طول بکشد.

ایران باید تصمیمات جدی بگیرد
سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایران باید تصمیمات جدی بگیرد.
آلن ایر در گفتگو با خبرنگار شبکه تلویزیونی یورونیوز در لوزان سوئیس درباره مذاکرات هسته ای ایران تصریح کرد از بیش از یکسال قبل تاکنون پیشرفت های زیادی بدست آمده است. ایران به خوبی می داند که برای جلب رضایت جامعه بین الملل در مورد برنامه هسته ایش باید تصمیمات جدی اتخاذ کند.
آلن ایر درباره مطالبات واشنگتن نیز توضیح داد ما می خواهیم همه راه های احتمالی را که به ایران امکان می دهد به سلاح هسته ای دست یابد، ببندیم. تهران می تواند از طریق غنی سازی اورانیوم در نطنز و فوردو و با تولید پلوتونیوم در اراک یا دیگر راه های مخفی به این هدف برسد.
ریحانه مظاهری، خبرنگار یورونیوز در پایان گفت مذاکرات میان وزرای امور خارجه طرفین ادامه دارد. امید به حصول توافق روز دوشنبه به وجود آمد اما سپس طرفین به اختلافات اساسی اشاره کردند. با این حال، هیئت های مذاکره کننده همچنان برای رسیدن به توافق جدی هستند.

پیروزی نتانیاهو تاثیری بر مذاکرات با ایران نخواهد داشت
وزارت امور خارجه آمریکا چهارشنبه اعلام کرد پیروزی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در انتخابات مانع تلاشهای آمریکا برای دستیابی به توافق با ایران درباره برنامه هسته ای این کشور نخواهد شد.
نتانیاهو که همپیمانان قدرتمندی در واشنگتن دارد با هر گونه توافق با تهران مخالف است و در دوره تبلیغات انتخاباتی خود در سفر به واشنگتن در کنگره آمریکا این توافق را که مذاکرات درباره آن جریان دارد «توافقی بد» توصیف کرد.
جنیفر ساکی سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا گفت :« ما مدتها است که از نظرات نخست وزیر درباره ایران اطلاع داریم و معتقد نیستیم پیروزی او تاثیری بر مذاکرات هسته ای با ایران خواهد داشت.»
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا این هفته در تلاش برای دستیابی به چارچوب کلی توافق پیش از مهلت ۳۱ مارس ، در شهر لوزان سوئیس مذاکراتی را با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران انجام داد.
ساکی تاکید کرد این مذاکرات «سخت اما سازنده بود.»
وی اذعان کرد مذاکرات در خصوص ابعاد فنی پیچیده «برای مشخص کردن مسائل فنی و توضیح آنها حرفه‌ای و ثمربخش بود.»
ظریف چهارشنبه فرصت دستیابی به توافق را در این هفته کم دانست و گفت پیوستن وزیران امور خارجه کشورهای بزرگ به مذاکرات کنونی بین او و کری محتمل نیست.
اما ساکی به خبرنگاران تصریح کرد :« ما درحال حاضر تا آنجا که ممکن است تلاش می کنیم تا ببینیم این هفته چه کاری می توانیم انجام دهیم. هنوز دو روز دیگر فرصت داریم.»
اما وی بار دیگر تاکید کرد مهلت نهایی پایان مارس است و «این چیزی است که برای دستیابی به آن تلاش می کنیم.»
ساکی همچنین تاکید کرد تاکنون هیچ چیزی در خصوص نشست همه وزیران خارجه کشورهای گروه پنج بعلاوه یک برای امضای این توافق اعلام نشده است.

انتشار متن نامه رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان خطاب به اوباما
متن کامل نامه ی رئیس کمیته ی روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا خطاب به باراک اوباما که پیشتر در مجلس نمایندگان برای جمع آوری امضا منتشر شده بود، امروز در پایگاه اینترنتی این کمیته منتشر شد.
پایگاه اینترنتی کمیته ی روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ضمن اشاره به نگارش نامه ای اد رویس رئیس این کمیته به همراه یک عضو ارشد این کمیته به نام اینگل ، خطاب به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ، متن این نامه را هم منتشر کرد.
قرار است این نامه به زودی رسما تقدیم باراک اوباما شود.
در این نامه که به مذاکرات هسته ای با ایران اشاره دارد درخصوص توافقنامه ی هسته ای احتمالی با جمهوری اسلامی ایران اظهار نگرانی شده است.
در بخش هایی از این نامه آمده است:
درحالیکه ضرب الاجل برای دستیابی به توافقنامه ی جامع با ایران نزدیک می شود، ما برای شما نامه ی می نویسیم تا طی آن بر موضوعات بزرگ و فوری که دراین مذاکرات مطرح شده اند، تاکید کنیم.
درحالیکه ما امیدواریم که دولت آمریکا بتواند به یک توافقنامه پایدار و دقیق دست یابد، ما درک می کنیم که چندین موضوع دشوار وجود دارند که همچنان حل نشده باقی مانده اند.
گفتنی است تاریخ قید شده در بالای این نامه بیستم مارس است که نشان می دهد این نامه به احتمال زیاد در تاریخ بیستم مارس تقدیم باراک اوباما خواهد شد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس