تاریخ انتشار: ۱۱ ارد ۱۳۹۵
سخنگوی بانکی‌مون خبر داد؛

سازمان ملل به درخواست وزیر امور خارجه ایران مبنی بر لزوم میانجی‌گری در مناقشه‌ای که به دنبال برداشت دو میلیارد دلار از دارایی‌های مصادره شده ایران از سوی آمریکا به وجود آمده، واکنش نشان داد.

به گزارش “گذارنیوز”، سازمان ملل متحد دیروز جمعه از تمایل خود برای میانجیگری در مناقشه مالی تهران- واشنگتن خبر داد اما آن را به اعلام درخواست از سوی هر دو طرف مناقشه منوط دانست.

 رویترز مدعی شد که ابراز تمایل سازمان ملل برای میانجیگری در این امر به دنبال ارائه درخواستی از سوی ایران انجام شد ه است و نوشت: روز پنجشنبه هفته گذشته، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران با ارسال نامه‌ای به «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل، از وی خواست تا آمریکا را برای خاتمه دادن به آنچه که نقض اصل بنیادی مصونیت دولت‌ها نامیده می‌شود، مجاب کند.

به گفته رویترز ظریف در ادامه این نامه خواستار آن شد بانکی مون با مساعی جمیله خود از دولت آمریکا بخواهد به تعهدات بین المللی‌اش پایبند باشد.

نامه ایران به دبیر کل سازمان ملل متحد در اعتراض به رای دادگاه عالی آمریکا مبنی بر برداشت دو میلیارد دلار از دارایی های مصادره شده ایران به ازای پرداخت غرامت به خانواده قربانیان حادثه انفجار پایگاه نظامیان آمریکا در بیروت، نگاشته شد.

«استفان دوژاریک» سخنگوی سازمان ملل با تایید دریافت نامه ظریف، اظهار داشت: ما قطعا این مساله را دنبال می کنیم. به عنوان یک اصل مهم، در صورت تمایل هر دو طرف، دبیرکل در خصوص هر تنش یا مسئله‌ای مایل به میانجیگری خواهد بود.

در عین حال، «مارک تونر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که در جریان ارسال چنین نامه‌ای بوده است.

وی در این باره مدعی شد: باور داریم که قوانین ایالات متحده و استناد محکمه‌های قضایی آمریکا به آن در هم‌خوانی با قوانین بین‌المللی است.

از سوی دیگر، یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت که واشنگتن نیازی به میانجی‌گری سازمان ملل در این موضوع نمی‌بیند.

وی مدعی شد: ما راه‌های زیادی برای ارتباط با ایران داریم و سعی می‌کنیم دغدغه‌های مشترکمان را از طریق کانال‌های موجود حل و فصل کنیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس