تاریخ انتشار: ۰۷ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] بازار بورس کالای ایران نشان می دهد که حجم معاملات با ۳۳ درصد و ارزش معاملات با ۲۱ درصد رشد مواجه شده که برخی کارشناسان این رشد معاملات را نشانه هایی از بازگشت رونق و افزایش حجم مصرف صنایع پایین دستی عنوان می کنند. به گزارش ایسکانیوز، اقدام های دولت در سه سال اخیر […]

[ad_1]

بازار بورس کالای ایران نشان می دهد که حجم معاملات با ۳۳ درصد و ارزش معاملات با ۲۱ درصد رشد مواجه شده که برخی کارشناسان این رشد معاملات را نشانه هایی از بازگشت رونق و افزایش حجم مصرف صنایع پایین دستی عنوان می کنند.

به گزارش ایسکانیوز، اقدام های دولت در سه سال اخیر نشان داده که دولتمردان درصدد حرکت از معاملات دستوری و سنتی به سمت بازارهای رقابتی و براساس مکانیسم عرضه و تقاضا هستند که حمایت های افرادی چون محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهور و همچنین اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور از تقویت معاملات بورس کالا در زمینه های مختلف، دلیل بر این ادعاست.
در همین راستا و به مناسبت هفته دولت، گزارشی از مقایسه عملکرد معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران از فروردین تا مرداد ماه امسال در مقایسه با سال گذشته را می خوانید که رونق و افزایش قابل توجه حجم معاملات، نشان از اعتماد عرضه کنندگان و مصرف کنندگان محصولات پتروشیمی به بورس کالای ایران دارد.

بازار پلیمرها
براساس آمار معاملات بورس کالا، مقایسه حجم و ارزش معاملات محصولات پلیمری در ۵ ماهه سال ۹۴ و ۹۵ نشان می دهد که حجم معاملات نقدی پلیمرها با ۱۵ درصد رشد و معاملات سلف نیز با ۱۰۵ درصد رشد روبه رو بوده است. همچنین ارزش معاملات پلیمرها به صورت نقدی نسبت به سال ۹۴گذشته در بورس کالای ایران ۴٫۱ درصد و ارزش معاملات سلف هم ۸۹ درصد رشد داشته است.
نگاهی به جزییات معاملات نیز نشان می دهد پارسال حجم معاملات پلیمرها به صورت نقدی ۵۵۶ هزار و ۴۶۶ تن با ارزش ۲۲ میلیارد و ۴۹۱ میلیون ریال بوده است که در سال ۹۵ به ۶۳۷ هزار و ۲۲۵ تن با ارزش ۲۳ میلیارد و ۴۲۱ میلیون ریال رسیده است.
در کل حجم معاملات پلیمری در سال ۹۵ نسبت سال گذشته ۳۶ درصد و ارزش آن نیز ۲۲ درصد رشد داشته است.
بازار شیمیایی ها
در گروه محصولات شیمیایی نیز در حالی حجم معاملات نقدی با ۱۰۱درصد رشد روبه رو بوده که حجم معاملات سلف ۳۱ درصد کاهش را نسبت به سال ۹۴ نشان می دهد. همچنین ارزش معاملات نقدی ۱۰ درصد کاهش و ارزش معاملات سلف ۴۴ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.
به این ترتیب حجم معاملات نقدی در گروه محصولات شیمیایی در سال گذشته در حدود ۱۲۴ هزار و ۶۱۹ تن با ارزش ۲ میلیارد و ۹۰۴ میلیون ریال بوده است که در سال ۹۵ به ۲۵۰ هزار و ۸۲۵ تن با ارزش ۲ میلیارد و ۶۲۴ میلیون ریال رسیده است.
در بخش معاملات سلف نیز در ۵ ماهه سال ۹۴ حدود ۱۶۵ هزار تن محصول به ارزش ۲ میلیارد و ۲۴۸ میلیون ریال معامله شد که در مدت مشابه امسال ۱۱۳ هزار تن مواد شیمیایی به ارزش ۳میلیارد و ۲۳۴ میلیون ریال معامله شد.
در مجموع حجم معاملات محصولات شیمیایی ۲۶ درصد و ارزش معاملات ۱۴ درصد از ابتدای امسال تا پایان مردادماه در مقایسه با ۵ ماهه سال ۹۴ رشد کرده است.
همچنین در گروه گازها و خوراک ها که در ۵ ماهه سال گذشته ۷۹۰ تن بود امسال به ۵۷۰ تن رسیده و کاهش ۲۸
درصدی را تجربه کرده است. ارزش معاملات این گروه نیز افت ۲۷ درصدی را ثبت کرده است.

آمار کلی معاملات
با این حال تالار محصولات پتروشیمی نسبت به پارسال شاهد افزایش حجم معاملات به صورت نقدی و سلف بوده است، به این ترتیب حجم کل معاملات نقدی محصولات پتروشیمی ۳۰ درصد و حجم کل معاملات سلف نیز ۳۸ درصد رشد داشته است. ارزش کل معاملات نقدی و سلف محصولات پتروشیمی نیز در سال ۹۵ به ترتیب با ۲٫۶ و ۷۷ درصد رشد روبه رو شده است.
به این ترتیب حجم کل معاملات محصولات پتروشیمی در سال ۹۴ حدود یک میلیون و ۱۹ هزار و ۳۹۶ تن با ارزش ۳۳ میلیارد و ۶۱۹ میلیون و ۱۷ هزار و ۸۰ ریال بوده است. در سال ۹۵ هم حجم معاملات محصولات پتروشیمی یک میلیون و ۳۵۵ هزار و ۴۲۹ تن با ارزش ۴۰ میلیارد و ۵۸۲ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۹۶۱ ریال بوده است.
در پایان نیز حجم کل معاملات محصولات پتروشیمی در سال ۹۵ نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد و ارزش آن نیز ۲۱ درصد رشد داشته است.

۶۰۲/۴۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس