تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون اول رئیس جمهور رشد و توسعه صنعت گردشگری در ایران را یکی از مهمترین راهکارهای رهایی از اقتصاد تک‌محصولی مبتنی بر نفت و کمک به توزیع عادلانه درآمدها و ایجاد اشتغال پایدار دانست. به گزارش گذارنیوز، بخش‌های مهم سخنرانی اسحاق جهانگیری در همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری صنعت گردشگری با […]

[ad_1]


معاون اول رئیس جمهور رشد و توسعه صنعت گردشگری در ایران را یکی از مهمترین راهکارهای رهایی از اقتصاد تک‌محصولی مبتنی بر نفت و کمک به توزیع عادلانه درآمدها و ایجاد اشتغال پایدار دانست.

به گزارش گذارنیوز، بخش‌های مهم سخنرانی اسحاق جهانگیری در همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی که صبح امروز برگزار شد، به این شرح است: 

– “گردشگری نوین” به عنوان یک صنعت نیازمند ایجاد زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جدید و سرمایه‌گذاری‌های متناسب داخلی و خارجی است.

– توسعه صنعت گردشگری مثل هر بعد خاص توسعه، وابسته به ابعاد دیگر آن است، یعنی زمینه‌های مساعد در سیاست خارجی، سیاست داخلی، فرهنگ، ‌اقتصاد، حقوق و قوانین، طبیعت و اجتماع می‌توانند به آن تحرک و شتاب ببخشند.

– طبیعت ایران از کوه و دشت و کویر و دریا تا محیط‌های طبیعی مختلف با تنوع آب و هوایی و جاذبه‌های فراوان و حتی منحصر به فرد خود، دامنه را برای توسعه گردشگری در زمینه‌های مختلف باز کرده است.

– پیشرفت‌ها و توسعه‌های اخیر کشور ما در عرصه‌های علمی، درمانی، اقتصادی، صنعتی، فرهنگی و هنری افق‌های تازه‌ای برای سرمایه‌گذاری، سامان‌دهی و توسعه انواع جدید گردشگری گشوده است.

– دولت تدبیر و امید با توفیق در سیاست خارجی و خارج کردن کشور از عرصه تهدیدها و تحریم‌ها و توافق در “برجام”، توانسته است شرایط “پساتحریم” را به گونه‌ای پیش برد که غالب دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی از گسترش روابط و همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران استقبال کنند. در این فضای گشایش سیاسی و روابط بین‌المللی از جمله مساعدترین زمینه‌هایی که به وجود آمده است، جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای توسعه گردشگری است.

– مکمل این سیاست دولت، پیشبرد برنامه “اقتصاد مقاومتی” است که مقام معظم رهبری همواره بر اجرای آن تاکید دارند و مسئولیت برنامه‌ریزی و اجرا به دولت سپرده شده است.

– دولت جمهوری اسلامی ایران بر پایه این موارد، راهبرد توسعه گردشگری بین‌المللی را به عنوان یک افق جدید و فرصت استثنایی برای کاهش نقش‌های مخرب سیاسی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و پیشبرد دیپلماسی گردشگری در فرایند تقویت صلح و دوستی و تفاهم برگزیده است.

– صنعت گردشگری در ایران تا پیش از شرایط پساتحریم به دلیل وجود تحریم‌ها و تهدیدها و بالابودن ریسک سرمایه‌گذاری و حتی سفر در اثر سیاست‌ها و تصمیمات مغرضانه و ظالمانه برخی دولت‌های خارجی و طرح تبلیغات ضد ایرانی در وضعیتی مطلوب قرار نداشته است. اما اکنون دولت مصمم به اجرای سیاست‌ها و راهبردهای جدید بر پایه توسعه گردشگری پایدار است. در این رویکرد با ایجاد سازه‌های ژئوپلیتیکی گردشگری، همکاری با سازمان‌های جهانی و منطقه‌ای، تقویت روابط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به زیرساخت‌ها و بنیان‌های گردشگری خود توجه ویژه شده است.

– از آنجا که مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در اجرای طرح‌های گردشگری اولویت دارد و فراهم آوردن فضای مناسب برای معرفی فرصت‌های بالقوه سرمایه‌گذاری در ایران اسلامی از اهداف و تدابیر این راهبرد محسوب می‌شود، در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اولویت سه طرح مهم در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصویب شده است. این سه پروژه عبارتند از:

۱- تدوین بسته حمایت از کارهای تولید صنایع دستی و فرش
۲- ایجاد ظرفیت‌های جدید در هتلینگ
۳- تدوین بسته حمایت از گردشگری ( از ابعاد سخت افزاری و نرم افزاری)‌

– رشد و توسعه صنعت گردشگری در ایران یکی از مهمترین راه‌کارهای رهایی از اقتصاد تک محصولی مبتنی بر نفت و کمک به توزیع عادلانه درآمدها و ایجاد اشتغال پایدار در کشور است و با ارائه و اجرای راه‌کارهای عملی مورد نیاز برای نیل به این مهم حرکت به سوی سند چشم انداز ۱۴۰۴ ممکن خواهد شد.

– اگرچه آمار گردشگری ورودی از حدود ۰۰۰/ ۲۷۰ /۲ هزار نفر در سال ۱۳۸۸ به ۰۰۰/ ۱۸۰/ ۵ در سال ۱۳۹۴ افزایش یافته است و اگرچه براساس گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری در سال ۲۰۱۶ سهم مستقیم سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۵ به ۰۰۰/ ۷۹۳ میلیارد ریال (معادل ۷٫۶ درصد از تولید ناخالص داخلی) رسید و انتظار می رود در سال ۲۰۱۶ تا ۹٫۵ درصد یعنی ۰۰۰ /۸۳۹ میلیارد ریال افزایش یابد، اما هنوز چشم انتظار تحولات امیدبخش‌تر هستیم.

– در پایان توجه مسئولان و برنامه‌ریزان محترم را به ضرورت‌های ذیل جلب می‌کنم و آمادگی دولت برای کمک در این زمینه را اعلام می نمایم:

– ضرورت اعتماد‌سازی و حمایت از گردشگران، ساماندهی خدمات گردشگری در مبادی و مقاصد گردشگری و تسهیل ورود و خروج گردشگران.
– ضرورت توسعه زیرساخت‌های مرتبط با گردشگری و صنایع دستی با استفاده از مشارکت حداکثری جامعه ذی‌نفعان و با اولویت فعالیت‌ها و مناطق دارای ترتیب‌بندی.
– ضرورت گسترش و حمایت از گردشگری طبیعی و روستایی به منظور افزایش نشاط اجتماعی، سلامت عمومی، رونق روستا، گردشگری متوازن مالی و کاهش مهاجرت‌های روستایی.
– ضرورت ایجاد زمینه‌های لازم برای کاهش اتکا به منابع مالی دولتی از طریق افزایش مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در بخش گردشگری و صنایع دستی.

[ad_2]

منبع:گذارنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس