تاریخ انتشار: ۱۳ ارد ۱۳۹۵
مبلغ:

فردی مثل حداد عادل برخلاف سوابق خود در این مدت رفتارهایی نشان داد که گویا جزئی از تندرو‌ها و بلکه یکی از رهبران این جناح است.

به گزارش “گذارنیوز” مرتضی مبلغ ، در مورد نتایج مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: قبلا پیش‌بینی شد اگر ۴۰ کرسی از فهرست امید رای بیاورد اکثریت قابل قبولی در مجلس تشکیل می‌شود که این اتفاق افتاد الان اکثریت قابل قبول لیست امید به مجلس راه یافته است و به نظر می‌رسد افرادی که در هیچ لیستی نبودند برای تشکیل فراکسیون امید به این لیست اضافه شوند.

وی افزود: در این میان ممکن است تعدادی از اصولگرایان معتدل هم به راهبرد فراکسیون امید بپیوندند دلیل همه این‌ها این است که از ابتدا بنای همه ما بر تعامل، گفت‌وگو و همدلی بود تا همگام با دولت و سایر دستگاه‌ها، کشور هرچه زود‌تر از این شرایط بیرون بیاید و گشایش حاصل شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مورد تقویت مشارکت مردم در انتخابات خاطرنشان کرد: روند افزایش مشارکت در مرحله دوم تقویت شد. فضای نتیجه انتخابات در وهله اول به ویژه در تهران آثار مثبتی در سایر حوزه‌ها برجای گذاشت و شاید بتوان گفت در مرحله دوم حتی نتیجه بهتری هم حاصل شد.

وی ادامه داد: نکته مهم‌تر این بود که مردم توانستند در کمال آرامش به صورت مدنی تغییرات سازنده ایجاد کنند و تندروی را که بلای همیشگی کشور بوده به حاشیه ببرند و به عقلانیت بین جناح‌ها رای داده و با بداخلاقی‌ها مخالفت کنند.

مبلغ با انتقاد از بداخلاقی‌های صورت گرفته در جریان انتخابات علیه اصلاح‌طلبان و حامیان دولت یادآور شد: در انتخابات عملیات روانی گسترده صورت گرفت، بداخلاقی‌های وحشتناکی بروز کرد. این بداخلاقی توسط افراطیون در قالب دروغ‌پردازی‌ها و اتهام‌زنی‌ها به فهرست حامیان دولت و اصلاح‌طلبان خود را نشان داد اما کوچک‌ترین اثری در افکار عمومی نگذاشت و مردم علیرغم همه این‌ها در دو مرحله انتخابات حرکت سازنده خود را مبنی بر ایجاد تحول سازنده شکل دادند.

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در ادامه گفت: جامعه ما با این بداخلاقی‌ها آشناست و همه شاهد بودند که چگونه در اوج تبلیغات انتخابات اتهام‌های وحشتناکی به لیست امید زدند و مدعی شدند این افراد که از ده‌ها فیلتر رد شده‌اند نفوذی و انگلیسی هستند و در رسانه‌های مختلف به شکل گسترده برنامه‌ریزی عجیب و غریبی را برای تخریب این لیست شاهد بودیم اما دیدیم مردم تحت تاثیر این هجمه‌ها قرار نگرفتند.

مبلغ در پاسخ به سوالی درباره رویکرد اصلاح‌طلبان در مواجهه با محدودیت‌ها، گفت: اصلاح‌طلبان به خصوص در دوره ۸ ساله کذایی که کشور مشکلات سختی داشت و یکه‌تازی تندرو‌ها در کشور حاکم بود راهبردهای جدیدی را اتخاذ کردند که در راس آن‌ها توجه به منافع ملی و گذشت از منافع جناحی، تعهد به خرد جمعی و تعامل و گفت‌وگو بین خود و جناح رقیب را سرلوحه کار خود قرار دادند.

باید به سمت عقلانیت و آرامش در کشور حرکت کرد

وی یادآور شد: اصلاح‌طلبان به خوبی درک کردند که باید به سمت عقلانیت و آرامش در کشور حرکت کرد تا بتوان محدودیت‌ها را مهار و راهبرد مناسب اتخاذ کرد. در همین میان جریان اصلاحات به این نتیجه رسید که باید با پرهیز از سهم‌خواهی از قدرت، سختی‌ها را با جان و دل خرید و بدون دلسرد شدن با تحمل و مدارا ظاهر شد. مردم هم به خوبی پاسخ این راهبردهای اصلاح‌طلبان را دادند.

رفتارهای اخیر حدادعادل تناسبی با شخصیتی که قبلا از او دیده بودیم، نداشت

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات اخیر حداد عادل مبنی بر شائبه دخالت دولت در انتخابات عنوان کرد: فردی مثل حداد عادل برخلاف سوابق خود در این مدت رفتارهایی نشان داد که گویا جزئی از تندرو‌ها و بلکه یکی از رهبران این جناح است. برخی رفتارهای این چند سال حدادعادل تناسبی با شخصیتی که قبلا از او دیده بودیم، نداشت و این جای تاسف دارد.

امیدوارم شاهد نزدیکی بیشتر دو جریان اصولگرا و اصلاح باشیم

وی گفت: البته صحبت‌های اخبر حداد عادل جز اینکه لبخند روی لب همگان بیاورد جایگاهی نداشت. چراکه انتخابات قاطعانه برگزار شد و می‌توان گفت تمام افسار و زمام انتخابات دست جریانی بود که حداد عادل منتسب به آن است. تعداد قابل توجهی از اصولگرایان امروز رفتار سازنده‌ای پیش گرفتند و گویی از گذشته درس گرفته و فهمیدند افکار عمومی چه چیزی می‌خواهد. من احساس می‌کنم ما در سال‌ها و روزهای آینده شاهد نزدیکی بیشتر دو جریان اصولگرا و اصلاح باشیم و وارد فرآیند آشتی میان دو جناح شویم.

امام با ایستادگی در مقابل شورای نگهبان،موضع وزارت کشو را تایید کردند

عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان در پاسخ به سوال دیگری در مورد نامه اخیر مطهری در خصوص سابقه صدور اعتبارنامه نماینده نیشابور علیرغم مخالفت شورای نگهبان عنوان کرد: حرف آقای مطهری درست است. بار‌ها گفته شده حرکت شورای نگهبان در مورد انتخابات اصفهان تجویز قانونی ندارد. قانون روشن است و کار شورای نگهبان نظارت است این اقدام جدید شورای نگهبان بدعت جدیدی بود که همه حقوقدان‌ها حتی رئیس‌جمهور هم نسبت به آن موضع گرفتند معنی نظارت استصوابی این نیست که شورای نگهبان مغایر قانون عمل کند هیچ تفسیری این معنی را نمی‌دهد.

وی ادامه داد: معنی نظارت استصوابی این نیست نظارت باید فراقانونی باشد. اتفاقی که آقای مطهری در نامه خود به آن اشاره کرد مربوط به مجلس سوم بود که شورای نگهبان می‌خواست یک نفر را بعد از انتخابات ردصلاحیت کند در آن زمان آقای محتشمی وزیر کشور بود وقتی چالش بالا گرفت حضرت امام موضع وزارت کشو را تایید کردند. بنابراین گفته آقای مطهری درست است و وزارت کشور براساس قانون باید بتواند اعتبارنامه خانم خالقی را صادر کند. به عبارت دیگر منعی برای وزیر کشور به منظور صدور اعتبارنامه خالقی وجود ندارد و موضع رئیس جمهور هم مؤید همین امر است.

پارلمان در سایه را نمی‌پسندم

مبلغ در پاسخ به سوالی در مورد ضرورت شکل‌گیری پارلمان در سایه برای کمک به نمایندگان منتخب گفت: من به هیچ عنوان واژه پارلمان در سایه را نمی‌پسندم و معتقدم کاربرد این واژه درست نیست. چراکه پارلمان کار خودش را انجام می‌دهد و نماینده‌ها حتی آن‌ها که شناخته شده نیستند، صاحب‌نظرند.

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس با افکار مختلف دارای نظر هستند، گفت: طبیعی است در این میان با توجه به اینکه بزرگانی کمک کردند تا در انتخابات اعتدال پیروز شود، نمایندگان نیز از خردجمعی در تصمیمات خود استفاده کنند اما در ‌‌نهایت خود نماینده‌ها و فراکسیون‌های تشکیل شده باید تصمیم‌گیری کنند و تلاش کنند سطح مجلس را ارتقا دهند که این اتفاق هم خواهد افتاد اما استفاده از عنوان پارلمان در سایه درست نیست این تعابیر برای وقتی است که ما احزاب فراگیر در کشور داشته باشیم.

برای ادامه کار شورای عالی سیاست‌گذاری هنوز تصمیم‌گیری نشده است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا با اتمام کار انتخابات مجلس شورای اسلامی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به کار خود ادامه می‌دهد یا خیر، عنوان کرد: از ابتدا اعلام شد مأموریت شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس دهم است اینکه بعد از انتخابات این شورا چگونه به کار خود ادامه بدهد مسائل بعدی است که باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود اما اصل تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری معطوف به برگزاری انتخابات مجلس دهم بود و برای ادامه کار آن باید روی این مساله بحث شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس