تاریخ انتشار: ۱۹ ارد ۱۳۹۴

 وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتاهای عرب خود در پاریس درباره توافق هسته ای با ایران به آنها اطمینان خاطر داد. به گزارش گذارنیوز شبکه تلویزیونی العربیه، حسین فیاض قنیبر خبرنگار شبکه در پاریس در گفتگویی درباره دیدارهای جان کری وزیر خارجه آمریکا با وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در پاریس و […]

 وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتاهای عرب خود در پاریس درباره توافق هسته ای با ایران به آنها اطمینان خاطر داد.

مذاکرات

به گزارش گذارنیوز شبکه تلویزیونی العربیه، حسین فیاض قنیبر خبرنگار شبکه در پاریس در گفتگویی درباره دیدارهای جان کری وزیر خارجه آمریکا با وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در پاریس و بررسی موضوعاتی از جمله مسئله یمن و برنامه هسته ای ایران و نیز مسئله آتش بس و پایبندی حوثی ها به آن، گفت: کری و عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان مسئله میزان پایبندی حوثی ها به آتش بس را بررسی کردند و جان کری گفت پایبندی به این معناست که سلاح های سنگین نقل و انتقال داده نشوند و نیروها نیز آرایش مجدد پیدا نکنند و همچنین تیراندازی ها و گلوله باران ها به طور کلی متوقف شود. وزیر سعودی به تفصیل از موضع تاریخی کشورش در قبال یمن سخن گفت و با ناراحتی گفت هیچ کشوری مثل عربستان در چهل سال گذشته به یمن کمک های اقتصادی نکرده است و هیچ کشوری نیست که در آینده مثل عربستان به این کمک ها ادامه دهد. وی همچنین گفت حوثی ها بخشی از یمن هستند و می توانند در چارچوب دولت وحدت ملی در روند سیاسی این کشور نقش ایفا کنند، اما نیازی به این نیست که حوثی ها قدرت و نیروی هوایی را در دست بگیرند و به یک گروه شبه نظامی متحد ایران و حزب الله در مرزهای عربستان تبدیل شوند.
قنیبر در ادامه گزارش خود درباره طرح مسئله هسته ای ایران در نشست کری با وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری و اطمینان خاطری که کری در خصوص توافق هسته ای به وزرای عرب داد و این که آیا کری بندهای توافق احتمالی با ایران را با وزرای عرب در میان گذاشت، گفت: وزیر خارجه سعودی اعلام کرد دو ساعت از نشست چهار ساعته کری با وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس به این موضوع اختصاص داشت. کری به مدت یک ساعت ابعاد فنی توافقنامه نهایی را که قرار است با ایران امضا شود تشریح کرد و به نظر می رسید که وی طرفدار این توافق است و معتقد است این توافقنامه به نفع همه کشورهای منطقه است اما در مقابل تاکید کرد تلاش برای امضای توافقنامه نهایی با ایران دیگر خطرهای موجود در منطقه را کاهش نمی دهد، و از حمایت ایران از برخی منازعات در منطقه انتقاد کرد.
خبرنگار العربیه در خصوص اطمینان خاطر کری به وزرای شورای همکاری گفت: وزیر خارجه سعودی در پاسخ به پرسشی که در این خصوص از وی پرسیدیم گفت ضمانت های آمریکا به کشورهای حوزه خلیج فارس از هشت دهه پیش تا کنون به قوت خود باقیست. کری نیز در این باره گفت ما در مسیر دستیابی به توافق های امنیتی گام بر می داریم که با آنچه در گذشته به آن دست یافته ایم فاصله زیادی دارد.

دفاع کری از توافق با ایران
وزیر خارجه آمریکا در دیدار با وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس ضمن بررسی همکاری های نظامی و امنیتی، توافق احتمالی با ایران را تشریح و از آن دفاع کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، حسین فیاض قنیبر در گزارشی از پاریس به دیدارهای جان کری وزیر خارجه آمریکا با وزرای خارجه کشورهای حوزه خلیج فارس اشاره کرد و افزود: وی در پاریس با وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دیدار و درباره هماهنگی های نظامی و امنیتی و اوضاع یمن و مسئله هسته ای ایران گفتگو کرد. مهمتر از همه این که عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی از آتش بس انسانی در یمن و جان کری وزیر خارجه آمریکا از توافق های امنیتی با کشورهای حوزه خلیج فارس خبر داد.
در ادامه گزارش آمده است: جان کری مهمترین چالش موجود را مبارزه با گسترش تروریسم تحت عناوین مختلف اعم از النصره، داعش، القاعده، بوکوحرام و جنبش الشباب دانست. کری در نشست دو ساعته با همتایان خود در شورای همکاری خلیج فارس، ابعاد فنی توافقنامه احتمالی با ایران را برای آنها تشریح کرد و بار دیگر از این توافق دفاع کرد و تاکید کرد امضای این توافقنامه تعامل با خطرات دیگر را تسهیل می کند. 

درخواست کری از مجلس نمایندگان آمریکا
وزیر خارجه آمریکا از مجلس نمایندگان این کشور درخواست کرد طرح تصویب شده از سوی سنا درباره موضوع هسته‌ای ایران را تغییر ندهد.
به گزارش خبرگزاری آریا،جان کری به طرحی اشاره داشت که امکان بررسی هرگونه توافق با ایران را برای کنگره مهیا می‌کند؛ طرحی که پنج شنبه به اتفاق آرا به تصویب رسید.
کری در نشستی خبری با عادل الجبیر، همتای سعودی خود در پاریس این طرح را «سازشی معقول و مقبول» خواند.

تلاش آمریکا برای کاهش نگرانیهای اعراب    
خبرگزاری ایتارتاس در گزارشی از مسکو نوشت :کارشناسان روس بر این باورند قصد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای مطرح ساختن پیشنهاد ایجاد سامانه دفاع موشکی منطقه ای به کشورهای حاشیه خلیج فارس به طور حتم هدفی جزء کاهش نگرانی های برخی متحدان عرب واشنگتن را درباره توافق ایران و قدرت های جهانی بر سر برنامه هسته ای این کشور دنبال نمی کند.
رسانه های غربی هفته گذشته به نقل از منابعی در دولت آمریکا از قصد اوباما برای مطرح ساختن این پیشنهاد خبر دادند.
آمریکا و کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس متشکل از عربستان سعودی ، بحرین ، کویت ، عمان ، قطر و امارات عربی متحده ممکن است به زودی چند توافقنامه امنیتی از جمله در زمینه خرید تجهیزات نظامی و برگزاری رزمایش های مشترک امضاء کنند .
موفقیت گفتگوهای هسته ای ایران و قدرت های جهانی زمینه را برای ازسرگیری همکاری نظامی روسیه با ایران فراهم کرده است همچنانکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه آوریل گذشته ممنوعیت تحویل سامانه های دفاع هوایی اس – سیصد را به ایران لغو کرد.
الکسی فننکو کارشناس ارشد مسائل امنیت بین الملل در دانشکده علوم روسیه می گوید پیش از آنکه توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران حاصل شود ، آمریکاییها تلاش خواهند کرد تهران را به طرق مختلف مرعوب کنند تا توان نظامی خود را به طور کامل به نمایش بگذارد.
وی افزود هدف دیگر آنها محافظت از عربستان سعودی در برابر هرگونه خطر حملات موشکی گروه هایی همچون انصار الله یمن است.
الکساندر گورکوف فرمانده سابق نیروهای پدافند موشکی روسیه اعلام کرد سامانه دفاع موشکی شورای همکاری خلیج فارس مستلزم اختصاص زمان و هزینه هنگفت است اگرچه به نظر می رسد تامین این هزینه ها مشکل بزرگی برای حکومت های سلطنتی عربی نباشد و با چنین اقدامی این کشورها می توانند از تاسیسات نفتی و نظامی و نیز نیروهای دریایی خود در منطقه خلیج فارس محافظت کنند.
ولادیمیر سوتنیکوف کارشناس ارشد موسسه مطالعات شرق دانشکده علوم روسیه نیز به خبرگزاری ایتارتاس گفت آمریکا در گذشته نیز طی چند مورد برای ایجاد چنین سامانه ای تلاش کرده بود. نگرانی ها درباره توافق با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور موجب شده است تا این مسئله بار دیگر مطرح شود. عربستان سعودی به عنوان رقیب ایران بیش از همه نگران است.
وی با اعتقاد به اینکه اسرائیل نیز ممکن است آمریکا را در این زمینه تحت فشار قرار داده باشد می گوید این سامانه نوعی ابزار محافظتی در برابر حملات احتمالی موشکی تروریست ها از جمله گروه تروریستی داعش خواهد بود.
معاون مرکز تحلیل های سیاسی و نظامی روسیه معتقد است در خاورمیانه چنین تصمیماتی تنها آتش تنش ها را میان گروه های شیعه و سنی شعله ور خواهد کرد.

نگاه کشورهای حاشیه خلیج فارس به توافق هسته ای ایران
توافق یا عدم توافق با ایران برای کشورهای حاشیه خلیج فارس اهمیت ندارد.
الحیات به نقل از منابع آگاه نوشت امضا شدن یا نشدن توافق هسته ای با ایران برای کشورهای حاشیه خلیج فارس اهمیت ندارد.
روزنامه الحیات چاپ لندن در پایگاه اینترنتی خود در گزارشی به قلم جویس کرم از واشنگتن با اشاره به نشست دیروز وزیران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج (فارس) با جان کری وزیر خارجه آمریکا در پاریس به نقل از منابع آگاه نوشت برای کشورهای حاشیه خلیج‌ (فارس) امضا شدن یا نشدن توافق هسته ای با ایران اهمیت ندارد. ایران از دهه پنجاه و پیش از انقلاب علیه شاه (معدوم) در اواخر دهه هفتاد برنامه هسته ای داشت و ظرف سی سال گذشته آن را توسعه داد به همین علت امکان ندارد از این برنامه چشم پوشی کند مگر این که در ازای آن امتیازی دریافت کند.
به گفته این منابع، برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) تصمیم گرفته اند سوریه نیز در فهرست مذاکره با رئیس جمهور آمریکا در کمپ دیوید گنجانده شود. این کشورها معتقدند سر افعی در منطقه باید بریده شود. قطر معتقد است دم افعی در یمن است اما سر آن در سوریه است. منابع مذکور پیش بینی کردند توافق ایران با شش کشور غربی پایان ماه ژوئن (خرداد) صورت می گیرد و یک روز پس از توافق ، شرکتهای آمریکایی وارد بازارهای ایران می شوند تا کسی نتواند با این اقدام آنان مخالفت کند.

معامله خوبی با ایران خواهیم داشت    
وزیر انرژی آمریکا درباره دورنمای معامله هسته ای با ایران ابراز خوشبینی کرد.
ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا که در حوزه فیزیک هسته ای تخصص دارد، دیروز (جمعه) در مصاحبه با چارلی رز مجری شبکه بلومبرگ، گفت «کاملا خوشبین» هستم که ما یک معامله خوب را خواهیم داشت.

ایرانی ها کاملا با حسن نیت مذاکره کردند 

وزیر انرژی آمریکا در مقابل مجری شبکه بلومبرگ گفت فرصتی عالی برای رسیدن به معامله پیش روی ما است و اعتقاد دارم ایرانی ها کاملا با حسن نیت مذاکره کردند.
چارلی رز مجری شبکه بلومبرگ در مصاحبه با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا، گفت آیا قضاوت شما این است که وزیر خارجه [ایران] و همتای شما، با حسن نیت مذاکره کرده اند و آماده اند معامله ای بکنند که توانایی آنها را در داشتن سلاح هسته ای محدود می کند؟
مونیز گفت: قطعا چنین است، تلاش سختی صورت گرفته است و من اعتقاد دارم ما یک فرصت عالی برای کامل کردن این معامله در اختیار داریم. مولفه هایی که روی آن کار شده است، این رژیم کاملا سختگیرانه را برای ۱۰، ۱۵، ۲۰ سال و غیره تبیین می کنند. من کاملا اعتقاد دارم آنها با حسن نیت مذاکره کردند.
چارلی رز گفت اما برخی بر این باورند که آنها همچنان تاکتیک تاخیر ایجاد کردن را دنبال می کنند.
مونیز گفت اگر بر سر همه مسائل توافق شود، ما به یک توافق در پایان ژوئن نزدیک هستیم.
وی در پاسخ به این سوال که اگر در این تاریخ (سی ام ژوئن) بر سر همه مسائل توافق نشود، چه خواهد شد، گفت در چنین شرایطی مثلا کنگره اقداماتی اضافی خواهد داشت. ما می دانیم که یک لایحه وجود دارد که منتظر رای سنا است. البته بین دولت و کنگره صحبت شده است که دنبال کردن این لایحه به شکلی باشد که به ما فرصت بدهد مذاکره خود را برای رسیدن به معامله تا سی ام ژوئن تکمیل کنیم، بعد از آن کنگره حق اظهارنظر خواهد داشت. اما من کاملا خوشبین هستم که ما قرار است یک معامله خوب را ارائه کنیم و در چنین شرایطی این دیگر به عهده ایران است که به مسئولیت های خود عمل کند.

حمایت ۱۵۰ نماینده کنگره از ادامه مذاکره با ایران 
یکصد و پنجاه نماینده ی دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا با امضای نامه ای به رئیس جمهور این کشور حمایت خود را از تیم مذاکره کننده ی هسته ای آمریکا و ادامه ی مذاکره با ایران اعلام کردند.
در متن نامه ی این نمایندگان خطاب به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا آمده است: درحالیکه مذاکرات درباره ی برنامه ی هسته ای ایران ادامه دارد، ما مصرانه از شما می خواهیم که در این مسیر بمانید و کار درباره ی چارچوب توافقنامه ی سیاسی را ادامه دهید و همچنان به سمت دستیابی به یک توافقنامه ی قوی و قابل راستی آزمایی بین کشورهای پنج بعلاوه ی یک و ایران که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود، کار کنید.
ما از شما و تیم مذاکره کننده ی شما و نیز از شرکای ائتلافی برای پیشرفت مهمی که تاکنون بدست آمده است ، تمجید می کنیم .

تلاش روسیه برای انجام توافق هسته ای ایران

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه اعلام کرد این کشور همه تلاش خود را برای دستیابی به توافق در مورد برنامه هسته ای ایران به کار خواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو، ریابکوف که مذاکره کننده روسیه در گفتگوهای هسته ای است به خبرنگاران گفت: «به شما اطمینان می دهم روسیه همانند گذشته هر اقدامی که در توان این کشور باشد انجام خواهد داد تا توافق هسته ای طرف ایرانی را راضی کند و حقوق هسته ای این کشور در چارچوب توافق حفظ شود».
ریابکوف تاکید کرد روسیه با برقراری تحریم های یکجانبه و وارد کردن فشار به ایران مخالف است.
معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: «این مهم است که ما اکنون به راه حلی نزدیک شده ایم که مردم ایران و دولت این کشور را از فشار تحریم ها آسوده خواهد کرد».
روسیه یکی از اعضای گروه پنج به علاوه یک است که تا پایان ژوئن برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران زمان دارند. بر اساس این توافق، برنامه هسته ای ایران دچار تغییراتی خواهد شد و در مقابل تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو خواهد شد.
غرب ایران را به سبب فعالیت های هسته ای این کشور تحت فشار گذاشته است. جمهوری اسلامی اعلام کرده است برنامه هسته ای این کشور صرفا با اهداف صلح آمیز پیگیری می شود.
سنای آمریکا روز پنجشنبه قانون بازنگری در توافق هسته ای با ایران را تصویب کرد. بر اساس این قانون، هر گونه توافق هسته ای آمریکا با ایران باید با نظارت کنگره امضا شود. گفته می شود این قانون با هدف ایجاد مانع بر سر راه مذاکرات تصویب شده است.
با این حال، ریابکوف روز شنبه تاکید کرد مسکو موضوع نظارت کنگره آمریکا بر توافق هسته ای را تهدیدی برای گفتگوهای هسته ای نمی داند.
وی گفت: «فکر نمی کنم این خطر وجود داشته باشد که نیروهای ضد ایرانی یا ضد روسی در کنگره آمریکا برای جلوگیری از حاصل شدن توافق به حیله های اداری یا استفاده از پیش بینی های قانونی متوسل شوند».
باب منندز سناتور آمریکایی پس از تصویب این قانون اعلام کرد از این پس مذاکرات ایران و آمریکا تحت نظارت مضاعف ادامه خواهد یافت. بر اساس قانون جدید، کنگره آمریکا تا ۳۰ روز پس از ضرب الاجل تعیین شده برای رسیدن به توافق نهایی با ایران مهلت خواهد داشت با صدور قطعنامه ای مخالفت احتمالی خود را با آن اعلام کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس