تاریخ انتشار: ۱۰ اسف ۱۳۹۳

آمریکا از بسیاری از خواسته های خود در قبال ایران عقب نشینی کرده است. به گزارش گذارنیوز به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال نوشت ایران در آستانه هسته ای شدن قرار دارد. روزنامه وال استریت ژورنال چاپ آمریکا در گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت اطلاعات منتشر شده از سوی منابع رسمی نشان می […]

آمریکا از بسیاری از خواسته های خود در قبال ایران عقب نشینی کرده است.

ظریف

به گزارش گذارنیوز به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال نوشت ایران در آستانه هسته ای شدن قرار دارد.
روزنامه وال استریت ژورنال چاپ آمریکا در گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت اطلاعات منتشر شده از سوی منابع رسمی نشان می دهند که آمریکا در مسیر دستیابی به توافق هسته ای با ایران، امتیازات بیشتری می دهد.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در نشست کنگره خطاب به نمایندگان گفت هیچ کس نباید درباره توافقنامه هسته ای با ایران پیشداوری کند زیرا تنها اعضای تیم های مذاکره کننده می دانند که محتوای توافقنامه چیست.
نویسنده گزارش وال استریت ژورنال نوشته است اما واقعیت این است که برخی از مقامات دولت آمریکا بخشی از محتوای توافقنامه هسته ای با ایران را به دوستان روزنامه نگار خود ارائه کرده اند. اطلاعاتی که تاکنون درباره توافقنامه هسته ای با ایران از مجاری مختلف به بیرون درز کرده و منتشر شده است نشان می دهند که آمریکا از بسیاری از خواسته های خود در قبال ایران عقب نشینی کرده است و همین موضوع باعث می شود که ایران در آینده ای نزدیک به یک کشور هسته ای تبدیل شود.
وال استریت ژورنال نوشت اطلاعات جدیدی که روز دوشنبه منتشر شد نشان داد توافقنامه مورد انتظار با ایران حداقل یک دهه اعتبار خواهد داشت و احتمالا یک دوره پنج ساله هم به این مدت افزوده خواهد شد. بعد از آن به ایران اجازه داده خواهد شد که توانایی خود را در بخش غنی سازی اورانیوم تا هر سطحی که می خواهد توسعه دهد. هر چند از دیدگاه تئوری می توان گفت ایران در آن زمان از تولید سلاح های هسته ای منع خواهد شد اما در آن زمان همه تحریم ها علیه ایران لغو خواهند شد و ایران از توانایی لازم برای غنی سازی اورانیوم در مقیاس صنعتی برخوردار خواهد بود.
جان کری روز چهارشنبه این موضوع را رد کرد که مدت توافقنامه مورد نظر با ایران تنها ده سال خواهد بود البته وی جزئیات بیشتری هم در این خصوص ارائه نکرد. جان کری در حالی تلاش می کند از افشای جزئیات توافقنامه هسته ای با ایران خودداری کند که برخی از مسئولان دولت آمریکا جزئیات این توافقنامه را به روزنامه نگاران نزدیک به خود ارائه می کنند. همزمان دولت آمریکا تاکید می کند کنگره از حق رای درباره توافقنامه هسته ای با ایران برخوردار نخواهد بود.
نویسنده گزارش وال استریت ژورنال نوشته است کوتاه بودن مدت اعتبار توافقنامه هسته ای با ایران نشان دهنده این واقعیت است که آمریکا و همپیمانان آن خواسته های ایران را پذیرفته اند. دولت آمریکا در ابتدا تاکید می کرد ایران به هیچ وجه نباید از حق غنی سازی اورانیوم برخوردار باشد. اما بعد موضوع غنی سازی نمادین اورانیوم را در ایران مطرح کرد که با بکارگیری حدود پانصد سانتریفیوژ انجام می شد. در ماه جولای گذشته افراد نزدیک به کاخ سفید از موافقت آمریکا با فعالیت سه هزار سانتریفیوژ در ایران خبر دادند. در ماه اکتبر روزنامه لس آنجلس در گزارشی اعلام کرد جان کری پذیرفته است که تعداد سانتریفیوژهای ایران چهار هزار دستگاه باشد.
اکنون تعداد سانتریفیوژهای ایران به شش هزار دستگاه افزایش داده شده است و موضع دولت آمریکا هم این است که تعداد سانتریفیوژهای فعال در این مساله مهمی نیست تنها مساله مهم در این خصوص تعداد سانتریفیوژهای پیشرفته است. هر چند کیفیت مهم است اما کمیت می تواند خلا ناشی از کیفیت را پر کند. مساله قابل توجه این است که به جای برچیدن برنامه هسته ای ایران که آمریکا در ابتدا بر آن تاکید می کرد به ایران اجازه داده خواهد شد که به توانایی صنعتی سلاح های هسته ای دست بیابد.
وال استریت ژورنال نوشته است جان کری وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفته است هر توافقنامه هسته ای با ایران شامل بازرسی های سرزده بازرسان آژانس خواهد بود. اما جان کری عدم پایبندی ایران را به توافقات قبلی نادیده می گیرد. ماه نوامبر گذشته وی تاکید کرد ایران به تعهدات خود بر اساس توافق اولیه عمل کرده است. اما موسسه علم و امنیت بین المللی که وابسته به هیچ حزب اصلی آمریکا نیست اعلام کرده است ایران بعد از توافقنامه اولیه، مدل های مدرن و پیشرفته سانتریفیوژ را تست کرده است که این اقدام برخلاف توافقنامه اولیه بوده است. در ماه دسامبر شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد ایران همچنان تلاش می کند که مواد غیرقانونی برای راکتور خود در اراک خریداری کند. این راکتور به ایران اجازه می دهد که بتواند پلوتونیوم مورد نیاز بمب اتمی را تولید کند. آژانس بین المللی انرژی اتمی هم هفته گذشته گزارش داد که ایران همچنان در مسیر بازرسی های بازرسان برای تعیین ابعاد نظامی فعالیت های هسته ای این کشور مانع تراشی می کند. روز سه شنبه یک گروه تبعیدی مخالف ایران که برای اولین بار وجود مراکز هسته ای مخفی ایران را در سال دو هزار و دو گزارش کرده بود مدعی شد مرکز مخفی دیگری را در ایران کشف کرده است که از آن برای غنی سازی مخفیانه استفاده می شود و نام «لویزان سه» را برای آن تعیین کرد. این ادعا اثبات نشد اما تهران سابقه ای طولانی در ساخت تاسیسات هسته ای مخفیانه دارد.
نویسنده گزارش وال استریت ژورنال نوشت درباره این ایده که آیا آژانس بین المللی انرژی اتمی یا نهادهای اطلاعاتی غربی می توانند به شکل مناسبی بر پایبندی ایران به تعهدات خود نظارت کنند یا خیر باید گفت سال گذشته شورای علوم دفاعی وزارت دفاع آمریکا در گزارشی اعلام کرد در این خصوص تردید وجود دارد. در این گزارش گفته شده بود از بازرسی های کوچک هم درباره برنامه هسته ای ایران جلوگیری می شود.
این موضوع مهم است چون دولت آمریکا تاکید می کند هر توافقنامه ای به آمریکا این فرصت را می دهد که یک سال فرصت در اختیار داشته باشد تا بتواند رسیدن ایران را به نقطه فرار هسته ای و تولید بمب اتمی شناسایی کند. مساله مهم دیگر این است که برنامه موشک های بالستیک ایران به هیچ وجه بخشی از مذاکرات جاری میان طرفین نیست. مشخص است که هیچ علت دیگری به جز پرتاب بمب برای ساخت چنین موشک هایی وجود ندارد.
بر اساس اطلاعاتی که درباره توافقنامه هسته ای با ایران منتشر شده اند دولت آمریکا معتقد است توافقنامه هسته ای به یک آشتی گسترده تر با ایران تبدیل خواهد شد و به ایجاد ثبات در منطقه خاورمیانه کمک خواهد کرد. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا هم در ماه دسامبر گفت ایران می تواند به یک قدرت کاملا موفق منطقه ای تبدیل شود. این موضع دولت آمریکا قمار بر روی رژیمی است که به حمایت از گروه های تروریستی در جهان ادامه می دهد، همچنان از رژیم بشار اسد در سوریه حمایت می کند، از گروه های وابسته به خود برای سرنگونی حکومت یمن استفاده می کند، روزنامه نگاران آمریکایی مانند جیسون رضائیان را به اتهام جاسوسی زندانی کرده است، این هفته هم یک هواپیمای مشابه هواپیمای آمریکا را در مانور دریایی در تنگه هرمز رونمایی کرد.
با توجه به آن که توافقنامه هسته ای با ایران توافقنامه بدی است عجیب نیست که همپیمانان آمریکا با آن مخالفت می کنند. یک مقام عرب گفت ما مختل شدن روند دیپلماتیک را به یک توافقنامه بد ترجیح می دهیم. عربستان سعودی هم اعلام کرده است ممکن است در واکنش به این توافقنامه برای دستیابی به توانایی های هسته ای تلاش کند. دقیقا همان نوع تسلیحاتی که باراک اوباما قول داده است از توسعه و گسترش آنها جلوگیری کند.
نویسنده گزارش وال استریت ژورنال در پایان نوشته است عجیب نیست که بسیاری در کنگره آمریکا می خواهند سخنان هفته آینده بنیامین نتانیاهو را در کنگره بشنوند. آنها به همه این مدارک آشکار نگاه می کنند و به شکل قابل فهمی درک می کنند که آمریکا وارد مرحله جدیدی از توسعه سلاح های کشتار جمعی شده است بدون آن که خود متوجه باشد.

توافق هسته ای با ایران محتمل تر می شود
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در تحلیلی نوشت: در حالی که توافق هسته ای با ایران محتمل تر می شود، نتانیاهو به آمریکا می آید.
کارول مورلو در تحلیلی برای این روزنامه آمریکایی نوشت: روز سه شنبه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن خواهد بود و در کنگره درباره توافق ضعیف و خطرناک با ایران در زمینه برنامه هسته ای سخنرانی کند.
همزمان، جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز در مونتروی سوئیس تلاش خواهند کرد به یک توافق تاریخی دست خواهند یافت که براساس آن به جهان یک سال فرصت می دهد که اگر ایران بخواهد مواد لازم برای ساخت بمب را تولید کند، به این اقدام ایران واکنش نشان دهند و بار دیگر ایران را در جامعه بین المللی در انزوا قرار دهند.
در حال حاضر دو جدال در آمریکا بر سر ایران وجود دارد. یک گروه استدلال می کنند که انعقاد توافقنامه با ایران خطرات بیشتری دارد و گروهی دیگر استدلال می کنند که دست نیافتن به توافقنامه، عواقب بسیار خطرناکتری دارد. اما این تنش ها به یک دلیل ساده در حال حاضر به اوج خود رسیده است: ایران و آمریکا به همراه پنج شریک دیگر در مذاکرات هسته ای بیش از هر زمان دیگر در یک دهه گذشته به انعقاد توافق نزدیک شده اند.
حسین موسویان، یک دیپلمات ایرانی که زمانی سخنگوی تیم مذاکرات هسته ای ایران بود و یکی از اساتید مدعو در دانشگاه پرینستون است، اظهار داشت: دستاوردهای به دست آمده بسیار مهم و واقعا بی سابقه هستند. اکنون برای طرف های مذاکره،‌بسیار دشوار است که میز مذاکره را ترک کرده و عقب نشینی کنند.
نتانیاهو در سخنرانی خود در جلسه مشترک کنگره هشداری را برجسته خواهد کرد که تاکنون نیز بارها آن را مطرح کرده و آن هم این است که به ایران نمی توان اطمینان کرد به حرف هایش عمل کند و توافق در حال انجام فعلی ممکن است یک تهدید حیاتی برای اسرائیل و به طور کلی همه جهان به وجود آورد.
هر چند، عواقب به توافق نرسیدن نیز خطرات بسیار زیادی دارد. کنگره احتمالا تحریم های بیشتری بر اقتصاد ایران وارد خواهد کرد که در حال حاضر با تدابیر مالی شدید مواجه است. کشورهای دیگر ممکن است درخواست ها برای ادامه تحریم اقتصادی ایران را نادیده بگیرند و جبهه متحدی را که دولت اوباما علیه ایران به وجود اورده است را در هم بشکنند.
همچنین ایران ممکن است غنی سازی اورانیوم را از سر بگیرد و آن را به ظرفیت تولید بمب نزدیکتر سازد، ظرفیتی که تاکنون با قدرت آن را انکار کرده است. آمریکا نیز در این شرایط ممکن است یک جنگ نظامی علیه ایران به راه اندازد تا مانع دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای شود.
گری سیک، که در شورای امنیت ملی آمریکا هم در دوره جمهوری خواهان و هم دموکراتها کار کرده است و در حال حاضر استاد دانشکده مطالعات خاورمیانه در دانشگاه کلمبیا است، می گوید: یک سئوال هست که من امیدوارم هم جمهوری خواهان و هم دموکراتها از نتانیاهو بپرسند و آن هم این است که به طور روشن برای ما تشریح کند دقیقا چه جایگزینی برای مذاکرات و توافق پیشنهاد می دهد.
وی در ادامه افزود، این یک چیز است که بگوییم ما دوست داریم ایران تحت هر شرایطی و برای هر دوره زمانی در آینده هیچ ظرفیتی برای ساخت تسلیحات هسته ای نداشته باشد اما می دانیم که در عمل چنین خواسته ای، غیرممکن است.
مذاکرات با ایران از اولین دوره ریاست جمهوری جورج بوش متوقف شده بود. غرب می خواهد اکنون برنامه هسته ای ایران را رصد و کنترل کند که در دوره شاه با کمک آمریکا در چارچوب برنامه آیزنهاور موسوم به اتم برای صلح آغاز شد.
ایران اصرار دارد از انرژی هسته ای صرفا برای اهداف مسالمت آمیز از جمله بخش های پزشکی و تولید برق استفاده می کند، اما تعدادی در غرب نگران این هستند که هدف دولت اقتدار گرای ایران تامین اورانیوم لازم با غنای بسیار بالا است که در نهایت برای تولید تسلیحات هسته ای استفاده می شود.
یک مقام ارشد آمریکایی که بر اساس قوانین پروتکل نمی خواست نامش فاش شود،‌روز جمعه در مصاحبه با خبرنگاران اظهار داشت،‌شانس دستیابی به توافقنامه در حال حاضر پنجاه – پنجاه است.
موسویان که همچنان با تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در ارتباط است، می گوید، طرفهای مذاکره درباره سه موضوع مهم به توافق رسیده اند. یکی اینکه ایران نباید اورانیوم را بیش از پنج درصد غنی کند، یعنی بسیار کمتر از آن میزانی که برای ساخت بمب هسته ای نیاز است. آنها همچنین موافقت کرده اند که سطوح پلوتونیوم در رآکتور آب سنگین اراک را که مسیر دیگری به سمت تولید بمب هسته ای است کاهش دهند و سوم این که سوخت هسته ای مصرف شده را برای فرآوری مجدد به روسیه می فرستد به جای این که این کار را در داخل ایران انجام دهد.
موسویان همچنین اظهار داشت، ایران می خواهد تاسیسات غنی سازی اورانیوم فردو در نزدیکی قم را به مرکز تحقیق و توسعه تبدیل کند،اما طرفین مذاکره هنوز درباره این مسئله به توافق کامل دست نیافته اند.
موسویان مسئله مورد مناقشه دیگر را زمان گریز هسته ای دانست که برخی کارشناسان آن را در حال حاضر دو تا سه ماه می داند و مذاکره کنندگان می خواهند آن را به یک سال افزایش دهند.

افزایش فرصت ها برای دستیابی به توافق هسته ای 

الحیات نوشت فرصت ها برای دستیابی به توافق اولیه هسته ای بین غرب و ایران تا قبل از ماه مارس، به هفتاد درصد رسیده است.
روزنامه الحیات چاپ لندن، به نقل از منابع آگاه نوشت مذاکره کنندگان ایرانی و نمایندگان پنج بعلاوه یک، پیشرفت قابل ملاحظه ای در مذاکرات داشته اند و فرصت ها برای دستیابی به توافق اولیه تا قبل از پایان مارس، هفتاد درصد است.
در همین خصوص وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد آمریکا، گفت: هرگونه توافقی به منزله معامله بزرگ با ایران نخواهد بود و واشنگتن همه ابعاد رفتارهای منطقه ای ایران را می‌داند.
شرمن دیروز در سمیناری در موسسه بین المللی صلح کارنگی، افزود: مذاکرات، سخت و پیچیده است و آنچه اهمیت دارد، توافقی است که اجازه نمی‌دهد ایران سلاح هسته ای بسازد و در صورتی که به توافقی این چنینی برسیم، به نفع جامعه جهانی خواهد شد.
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در آغاز سال دو هزار و پانزده، فرصت دستیابی به توافق را پنجاه درصد اعلام کرده بود اما دور اخیر مذاکرات در ژنو این میزان را به هفتاد درصد افزایش داد. 

تاثیر لایحه جدید کورکر درباره توافق هسته ای ایران   
لایحه ای که عصر دیروز در کنگره ‌آمریکا معرفی شد، کنگره را قادر می سازد به معامله هسته ای ایران رای بدهد اما آن را به این رای گیری ملزم نمی سازد.
به گزارش نشریه المانیتور، لایحه باب کورکر نماینده تنسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا، بر اساس نسخه ای از آن که در اختیار المانیتور قرار گرفته است،‌ سازوکاری را برای رای مثبت یا منفی فراهم می کند،‌اما در صورتی که کنگره اقدام نکند، اجازه می دهد کاهش تحریم ها مسیر خود را بپیماید. این لایحه همچنین هر گونه کاهش جدید در تحریم ها را فراتر از آنچه در طرح مشترک اقدام توافق شده است، به مدت شصت روز که کنگره سرگرم بررسی این معامله است، ممنوع می کند.
کاخ سفید قول داده است چنین لایحه ای را وتو کند، و اعلام کرده است اگر ایران فکر کند آمریکا نمی تواند به تعهدش در کاهش تحریم ها عمل کند، به مذاکرات لطمه خواهد زد.
علاوه بر این، این لایحه باراک اوباما را ملزم می سازد گواهی دهد هر معامله ای که او با ایران منعقد کند، فقط اجازه می دهد فعالیت های هسته ای ادامه داشته باشد که مغایر با اهداف آمریکا در منع تولید و تکثیر تسلیحات هسته ای نیست و برای امنیت ملی آمریکا «تهدید» به شمار نمی رود. این لایحه همچنین رئیس جمهور را ملزم می سازد هر شش ماه یکبار، درباره وضعیت برنامه هسته ای ایران و پایبندی این کشور به توافق نهایی، به کنگره گزارش دهد.
رئیس جمهور هر سه ماه یکبار موظف خواهد بود به کنگره گواهی دهد ایران عملا توافق را نقض نکرده است و اقدامی در «پیشبرد عمده برنامه تسلیحات هسته ای خود» به عمل نیاورده است، یا از تروریسم علیه آمریکا، «به صراحت حمایت نکرده یا در این مسیر اقدامی انجام نداده است». این لایحه روندی را ایجاد می کند که چنانچه رئیس جمهور نتواند در اینباره گواهی دهد، بازگشت تحریم ها به وضعیت قبلی، تسریع شود.
منتقدان می گویند بخش هایی از مفاد این لایحه می تواند مذاکرات را از مسیر خود خارج کند.
داریل کیمبال مدیر اجرایی انجمن کنترل تسلیحات می گوید: «اگر کنگره پیشنهاد کورکر را تایید کند و به امضای رئیس جمهور برسد، موجب مطرح شدن رای مثبت و منفی خواهد شد حتی اگر اینکار در لایحه الزامی نشده باشد.»
این کارشناس همچنین درباره دیگر جوانب این لایحه ابراز نگرانی کرد.
کیمبال گفت: «این لایحه اجرای توافق جامع را به مدت شصت روز یا حتی بیشتر متوقف می کند. این امر اقدامات اساسی ایران برای کاهش ظرفیت خود در تولید و تکثیر تسلیحات هسته ای را به تاخیر می اندازد… علاوه بر این، این لایحه اختیارات اجرایی فعلی رئیس جمهور برای ابطال تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای را در شروع این توافق، با مانع مواجه می کند. صرفا همین بخش از لایحه، امکان از هم گسستن این توافق را ایجاد می کند.»
دفتر کیمبال به درخواست ها برای اظهارنظر دراینباره پاسخ نداده است.
لایحه کورکر یکی از دو تلاش عمده کنگره و منتقدان مذاکرات هسته ای اوباما است.
لایحه دیگر خواستار وضع تحریم های تازه است، اگر تا ماه ژوئیه توافقی حاصل نشود. اما این لایحه معوق مانده است زیرا دموکرات ها تا بیست و چهار مارس که ضرب الاجل دستیابی به توافق چارچوب سیاسی است، از حمایت از این لایحه خودداری می کنند.

اختلاف اوباما و نتانیاهو درباره توافق با ایران است 
یک روزنامه آمریکایی نوشت: اختلاف‌ها و شکاف‌های موجود میان کاخ سفید و بنیامین نتانیاهو، رییس کابینه اسرائیل، صرفاً درباره سخنرانی وی در مقابل اعضای کنگره آمریکا نیست، بلکه موضوع اصلیِ این اختلافات، به احتمال امضای توافق جامع میان آمریکا و ایران بازمی‌گردد.
پایگاه اینترنتی روزنامه وال استریت ژورنال چاپ آمریکا، روز شنبه در مقاله‌ای به قلم جرالد سیب نوشت: بنیامین نتانیاهو در حالی هفته آتی عازم واشنگتن برای سخنرانی در برابر جمع اعضای سنا و مجلس نمایندگان خواهد شد، که تقریباً یقینی به نظر می‌رسد که رییس کابینه اسرائیل با توافقی هم اکنون تحت مذاکره میان آمریکا و ایران در رابطه با برنامه هسته‌ای این کشور است، اعلام مخالفت کند و برای مسدود کردن یا برهم زدن آن نیز تلاش کند.
این تغییری مهم نسبت به چند ماه پیش تلقی می‌شود، زیرا در آن زمان، به نظر می‌آمد که احتمال دستیابی به توافقی که نتایاهو و باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، هر دو آن را بپذیرند، وجود دارد، حتی اگر این دو شخصیت عاشق آن توافق نباشند. همین تغییرِ شرایط است که باعث شده آقای نتانتاهو به این نتیجه برسد که سخنرانی در برابر کنگره به رغم مخالفت کاخ سفید، که باعث تضعیف تمام مناسبات میان وی و رییس جمهور آمریکا خواهد شد، ارزشش را دارد. این در حالی است که کاخ سفید از دعوت رییس مجلس آمریکا از نتانیاهو خبر نداشت و هنگامی که از آن خبردار شد نیز به شدت به خشم آمد. به علاوه، به همین دلیل است که کاخ سفید در روزهای اخیر مستقیماً به رویا رویی با نتانیاهو پرداخته و از وی انتقاد می‌کند. خلاصه این که، مشکلِ اصلی میان اوباما و نتانیاهو سخنرانی نیست، بلکه توافقی است که اوباما می‌خواهد با ایران به امضا برساند.
کاخ سفید فقط به دلیل این جان بینر برای دعوت از نتانیاهو، مقامات کاخ سفید را دور زده و بدون رعایت پروتکل و حتی بدون اطلاع دادن به رییس جمهور آمریکا از نتانیاهو دعوت به سخنرانی کرده ناراحت نشده است، بلکه مسئله اصلی این است که نتانیاهو قرار است در برابر اعضای کنگره به سیاستِ ایران نتانیاهو انتقاد کند و آن را برای صلح جهانی مخاطره آمیز بخواند. گویی نتانیاهو به این نتیجه رسیده است که هیچ نوع توافقی میان اوباما و ایران را نمی‌تواند بپذیرد و از اینرو به قوه مقننه آمریکا رو آورده است تا مانع امضای قرارداد میان قوه مجریه آمریکا و ایران شود.
یکی از مقامات آمریکایی گفت: نتانیاهو در حال تبلیغ علیه هر نوع توافقی است. این که دیگر دیپلماسی نیست، زیرا وی هیچ توافق متفاوتی را با آنچه ما در حال مذاکره با ایران هستیم پیشنهاد نکرده است، بلکه صرفاً می‌گوید اصلاً نباید با ایران توافق کرد.
نتانیاهو نه تنها به آمریکا بلکه به تمام اعضای گروه پنج به علاوه یک خرده گرفته و گفته است که به نظر می‌رسد شش قدرت بزرگ جهانی دیگر از تعهد سابق خود مبنی بر ممانعت از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای، دست شسته باشند.
دنیس راس، یکی از دیپلمات‌های آمریکایی در رابطه با مسائل خارومیانه (غرب آسیا و شمال آفریقا) که در دوران چند رییس جمهور آمریکا،‌ از جمله باراک اوباما، در دولت آمریکا مشغول به خدمت بوده است گفت: شاید تنها راهی که بتوان تصور کرد نتانیاهو با توافق ایران موافقت کند این است که اگر نوعی بازرسیِ «هر زمان» و «هر مکانی» (حتی شدیدتر از پروتکل الحاقی) از تأسیسات ایران در توافق جامع گنجانده شود و کنگره آمریکا نیز لایحه‌ای را در این خصوص به تصویب برساند، آنگاه شاید نتانیاهو از مخالفت‌های سرسختانه‌ی خود با توافق جامع میان شش قدرت جهانی و ایران دست بردارد. به‌علاوه، در لایحه کنگره باید پیامدهای مشخص و عملی برای تخطی ایران از مفاد توافق جامع گنجانده شود که حتی بخشی از آن، احتمال استفاده از نیروی نظامی علیه ایران باشد. اگر آمریکا چنین ضمانت‌هایی را در متن توافق جامع بگنجاند، آنگاه نتانیاهو نیز ممکن است آن را بپذیرد. دنیس راس در خاتمه تأکید کرد: با این حال بعید به نظر می‌رسد که تا هفته‌ی آینده، اختلافات موجود میان اوباما و نتانیاهو بر سر توافق جامع هسته‌ای با ایران ناگهان از بین برود. 

تصمیم مهم ایران در سال ۲۰۱۵ 
مدیر آژانس اطلاعات ملی آمریکا گفت ایران در سال ۲۰۱۵ با تصمیم گیری های مهمی مواجه است که تصمیم درباره پذیرش توافق هسته ای مهم ترین آنهاست.
به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت دفاع آمریکا ، پنتاگون، در گزارشی به قلم جیم گارامون نوشت:جیمز آر کلپر James R. Clapper در جلسه استماع روز پنجشنبه در کمیته خدمات نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا گفت: «به طور کلی، ایران در سال ۲۰۱۵ نیز مانند سال ۲۰۱۴ با تصمیم گیری های مهم بسیاری مواجه خواهد بود. مهم ترین آنها نیز این خواهد بود که آیا رهبر معظم ایران با توافق هسته ای موافقت خواهد کرد یا خیر. او خواهان لغو تحریم هاست، اما در عین حال می خواهد گزینه های خود را در خصوص توانایی های هسته ای حفظ کند.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس