تاریخ انتشار: ۱۸ خرد ۱۳۹۴

اصلاح‌طلبان در فاصله کمتر از ٩ ماه مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌کوشند تا ضمن حفظ انسجام درونی تشکیلات انتخاباتی خود را نیز سازماندهی کنند. آنها در شرایطی که برخی احزاب قدرتمند خود را در اختیار ندارند با استمرار فعالیت شورای مشورتی و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات شورای راهبردی انتخابات را نیز راه‌اندازی کردند. […]

اصلاح‌طلبان در فاصله کمتر از ٩ ماه مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌کوشند تا ضمن حفظ انسجام درونی تشکیلات انتخاباتی خود را نیز سازماندهی کنند. آنها در شرایطی که برخی احزاب قدرتمند خود را در اختیار ندارند با استمرار فعالیت شورای مشورتی و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات شورای راهبردی انتخابات را نیز راه‌اندازی کردند.

منتجب نیا

 به گزارش گذارنیوز شورای راهبردی انتخابات همان‌طور که اعضای آن بارها اعلام کرده‌اند این‌بار قرار نیست کسی از تهران برای انتخاب کاندیداها در حوزه‌های انتخابیه تصمیم بگیرد. در عوض اصلاح‌طلبان می‌خواهند با راه اندازه مجامع اصلاح‌طلبان در هر استان فرایند انتخاب کاندیداها را به فعالان سیاسی اصلاح‌طلب همان استان واگذار کنند.
مکانیزمی که این‌بار اصلاح‌طلبان در دستور کار قرار داده‌اند می‌تواند ضریب موفقیت آنان را افزایش دهد با این حال طی هفته‌های گذشته برخی فعالان سیاسی و حزبی نسبت به عملکرد شورای راهبردی و نقش آن انتقاداتی داشتند که برخی از آنها رسانه‌ای شد.  با بروز این انتقادات شورای راهبردی جلسات متعدد و جداگانه‌ای با چهره‌های اصلاح‌طلب برگزار و آنها را نسبت به کاری که قرار است انجام شود توجیه کرد. با برگزاری این جلسات منتقدین شورای راهبردی که عموما از میان احزاب اصلاح‌طلب بودند نسبت به نقش احزاب خود آسوده خاطر شدند.  آنچه فعالان حزبی اصلاح‌طلب نسبت به آن دغدغه داشتند ورود عملیاتی شورای راهبردی به فرایند انتخاب کاندیداها بود اما آنچه شورای راهبردی در دستور کار قرار داده است صرفا تسهیل انتخاب کاندیداها در حوزه‌های انتخابیه است. شکل‌گیری مجمع اصلاح‌طلبان استان با انتخاب فعالان حزبی، چهره‌های غیر حزبی، نمایندگان ادوار و مدیران اجرایی اصلاح‌طلب استان است. بنابراین در این فرایند احزاب می‌توانند با انجام کار تشکیلاتی و حزبی نسبت به اجماع روی کاندیداهای خود فعالیت کنند. آنچه مجمع اصلاح‌طلبان استان بر عهده خواهد داشت تعیین کاندیدا است. اما به دلیل اختلاف سلیقه‌های موجود در بدنه اصلاحات یکی از چالش‌های این رویه می‌تواند اختلاف بر سر کاندیداها باشد که در آن صورت رابطین ملی استان‌ها که در حال حاضر وظیفه تشکیل مجمع اصلاح‌طلبان را بر عهده دارند در نقش داور وارد شده و در نهایت اجماع بر روی کاندیداها را تسهیل می‌کنند.  عدم آگاهی از این فرایند در هفته‌های گذشته باعث بروز سوءتفاهماتی در جریان اصلاحات شده بود که به نظر می‌رسد امروز این سوءتفاهم‌ها نیز برطرف شده است چه آنکه دیروز رسول منتجب‌نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی که در ردیف اصلی‌ترین منتقدان شورای راهبردی بود در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی ندای ایرانیان اظهار کرد: تشکیلات منسجم اصلاح‌طلبان به ما نشان می‌دهد که اتحاد و گفت‌وگو میان احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب بیشتر شده است. اینکه رسانه‌های اصولگرا دوست دارند ادعا کنند که میان اصلاح‌طلبان تفرقه پدید آمده است، اتفاق تازه و رخداد جدیدی نیست. اصولگرایان سال‌هاست که توانایی جمع شدن زیر یک سقف را از دست داده‌اند. اما ما اصلاح‌طلبان این‌گونه نیستیم.
یکصدایی و وحدت تمام گروه‌های اصلاح‌طلب
منتجب نیا در ادامه نشان داد القا‌کنندگان اختلاف در میان اصلاح‌طلبان نه از درون این جریان که بیرون از آن فعالیت می‌کنند: کسانی که این روز‌ها قدم در راه برخی از رسانه‌ها می‌گذارند و در رسانه‌ها ادعا می‌کنند که اصلاحات دچار اختلاف و انشقاق شده است به‌شدت در اشتباه هستند. ما نمی‌دانیم منبع آنها کجاست و روی چه مسائلی تکیه می‌کنند.  او با تاکید بر نقش رییس دولت اصلاحات در همصدایی این جریان گفت: در مسائل کلی تمام گروه‌های اصلاح‌طلب یکصدا هستند مگر اینکه رسانه‌ای یا کسانی خودشان را بالا‌تر از رهبری اصلاحات ببینند در این صورت نظر خودشان است. به جد معتقدم که امروز از اصلاحات ندایی واحد به گوش می‌رسد. افراد و رسانه‌هایی که ادعا می‌کنند اصلاحات به دلایلی دچار اختلاف و ضعف شده است اگر افراد صادقی باشند اشتباه می‌کنند ولی اگر به دنبال اختلاف‌افکندن و سخن چینی میان فعالان سیاسی و جریان‌ها باشند تا ماهی خود را صید کنند قطعا در پایان ضرر می‌کنند چرا که ساختار ترتیب داده شده در جبهه و شورای مشورتی خیال خام آنها را از میان خواهد برد. پس از انتخابات ۹۲ هیچ ندای مخالفی تا به حال در میان اصلاحات شنیده نشده است. تمام این موارد تنها تلاش رقبای نا‌کام اصلاحات است.  منتجب نیا در ادامه افزود: من برعکس کسانی که معتقدند، اصلاحات دچار ضعف شده است، معتقدم اصلاحات با وجود اختلاف نظرها قوی‌تر از هر زمانی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. واقعیت‌های انتخابات ۹۲ به همه اصلاح‌طلبان نشان داد که راه اختلاف و تک روی راه شکست است. من آنچه که از جریان اصلاحات در طی یک سال گذشته دیدم، اتحاد و همنوایی بیشتر نسبت به گذشته است.  او همچنین با اشاره به وضعیت رقیب نیز اظهار کرد: شکاف در میان جبهه اصولگرایی بسیار عمیق‌تر از آن چیزی است که با نشستن روی صندلی‌های همایش ترمیم شود. زمان انتخابات مجلس آینده، قطعا میزان وحدت اصولگرایان در تعدد لیست‌های‌شان مشخص خواهد شد. قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲ هم، صحبت از فرد مشترک و اجماع بر سر یک فرد می‌شد همایش‌های متعددی هم ترتیب داده شد اما نهایتا پنج اصولگرا در خرداد ماه آن سال حضور پیدا کردند. چه شخصیت‌های محوری و چه بدنه اصلاحات، همه ندای واحدی دارند. کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند آگاهانه یا ناآگاهانه در خدمت رقیب هستند.
١٢استان آماده ورود به تعیین مصادیق
دیروز همچنین سید محمود میرلوحی، دبیر شورای راهبردی انتخابات اصلاح‌طلبان  به تشریح آخرین فعالیت‌های این شورا پرداخت: اصفهان، ایلام، یزد، کرمان، چهارمحال‌وبختیاری، زنجان، مرکزی، سمنان، گلستان، خراسان‌جنوبی، قزوین و هرمزگان ١٢ استانی هستند که کار انتخابات شورای اصلاح‌طلبان در آنها به اتمام رسیده است.  میرلوحی با اشاره به جلسات کمیته راهبردی اصلاح‌طلبان عنوان کرد: ما همواره تاکید داشته و داریم که اصلاح‌طلبان دارای ظرفیت‌های بالایی هستند و باید نسبت به مسائل مختلف کشور نقش خود را ایفا کنند. چراکه در همه اتفاقات کشور از زمان مشروطه و انقلاب اسلامی تا امروز تفکر اصلاح امور دنبال شده است. حتی در شرایط سخت هم اصلاح‌طلبان مسوولیت‌های خود را برعهده گرفتند، چراکه جریان اصلاحات ظرفیت بالایی دارد و همواره در حال توسعه و گسترش دامنه نفوذ خود است.  مسوول دبیرخانه کمیته راهبردی اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان تصمیم گرفتند به واقعیت‌های جامعه رسمیت بدهند، برای همین کمیته راهبردی با اهداف مشخصی تشکیل شد. این کمیته در پی خلق فرصت نیست بلکه تلاش می‌کند تا به واقعیت‌ها رسمیت دهد.  وی بهره‌گیری از خردجمعی را از مزیت‌های جریان اصلاحات برشمرد و گفت: اصلاح‌طلبان تاکید دارند باید از تصمیمات فردی فاصله گرفت. بنابراین مدلی که در کمیته راهبردی به نتیجه رسید و در حال اجرایی شدن در سراسر کشور است، در واقع یک مدل اقتضایی است. برای مدلی که در جهت وحدت جریان اصلاحات برای انتخابات مجلس دنبال می‌شود، در واقع بسیاری از اصلاح‌طلبان در استان‌ها خودشان به این نتیجه رسیده بودند که امور اصلاح‌طلبان با انتخاب شوراهای استانی پیش برود و همصدایی برای انتخابات ایجاد شود.
جزییات فعالیت شورای راهبردی
وی افزود: تاکنون در ١٢ استان کشور، شوراهای استانی انتخاب شدند و بسیاری از استان‌ها نیز تا حدودی مسیر را طی کردند. طی ماه آینده این مسیر کاملا طی خواهد شد و انتخاب شورای استانی در همه استان‌های کشور به اتمام می‌رسد. در هر استان با توجه به شرایط آنجا از ٩ تا ٢۵ نفر برای شوراهای استانی انتخاب شدند. اعضای این شوراها از کسانی هستند که از ۴ بخش جریان اصلاحات و از همه مناطق استان مربوطه انتخاب شدند تا هیچ فردی از مجموعه بیرون نماند.  وی با تاکید بر اینکه شوراهای استانی مسوولیت سامان دادن به امور اصلاح‌طلبان را در استان‌ها بر عهده دارند، گفت: این روند در حال پیش رفتن است. در واقع این ساز و کار یک اقتضای محلی است چراکه همه اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیده بودند که مرکز باید بیشتر هدایت کلی کار را در دستور کار قرار دهد. اساس کار بر این است که جریان اصلاحات برای انتخابات مجلس تصمیم‌گیری را بر عهده اصلاح‌طلبان هر استان بگذارد و آنها با هم‌فکری و مذاکره تصمیم بگیرند. ما امیدواریم کسانی وارد عرصه انتخابات شوند که قبل از هر چیز دارای مقبولیت و پایگاه رای باشند.  مسوول دبیرخانه کمیته راهبردی اصلاح‌طلبان یادآور شد: بررسی پایگاه رای افراد در تهران ممکن نیست برای همین اصلاح‌طلبان استان‌ها بهتر می‌توانند این مساله را مورد بررسی قرار دهند. الگوی فعلی مدلی است که همه اصلاح‌طلبان ضمن پذیرش آن از این الگو استقبال کرده‌اند. از نظر ما هم عدم تمرکز تصمیم‌گیری و واگذاری آن به حوزه‌های انتخابیه می‌تواند کارآمد باشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس