تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴
آيتي:

مهدی آیتی نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی و از فعالان اصلاح‌طلب است که در اوایل کار دولت یازدهم زمزمه‌هایی هم مبنی بر به‌عهده گرفتن سمت استانداری‌اش وجود داشت و حالا برای ورود به مجلس دهم ثبت‌نام کرده است

به گزارش “گذارخبر”  با توجه به اینکه مهلت ثبت‌نام‌ها به پایان رسید و منتظر اعلام تاییدصلاحیت‌ها هستیم. چه پیش بینی‌ای از سرنوشت اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی دارید؟
مهم‌ترین مساله در تعیین سرنوشت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس آینده، رای و نظر شورای نگهبان است. یعنی هرچه اصلاح‌طلبان بیشتری احرازصلاحیت شوند، شانس موفقیت جبهه میانه‌رو و اصلاح‌طلبان برای راهیابی به مجلس دهم بیشتر خواهد بود و فراکسیون اکثریت مجلس دهم را تشکیل خواهند داد. بدون هیچ شک این اتفاق می‌افتد. در غیر این صورت ، اصلاح‌طلبان فراکسیون اقلیت مجلس آتی را تشکیل خواهند داد.
این یعنی به هر صورت اصلاح‌طلبان در مجلس دهم حضور خواهند داشت.
در هر دو حالت مجلس دهم نسبت به مجلس نهم به مراتب کارآمد‌تر، توانمندتر، کارشناسی‌تر و قابل‌قبول‌تر خواهد بود؛ یعنی به اعتدال و میانه‌روی نزدیک‌تر خواهد بود. مهم این است که مجلس آتی از تندروی مبرا و با دولت هم‌مسیر باشد. اما در هر دو حالت، مجلس دهم متعلق به میانه‌روهاست و تفاوت آن در اکثریت یا اقلیت بودن اصلاح‌طلبان خواهد بود.
در بین اصلاح‌طلبانی که در انتخابات ثبت‌نام کردند چهره‌های سرشناسی وجود دارد. هرچند که شاید انتظار می‌رفت اصلاح‌طلبان شاخص‌تری هم ثبت‌نام کنند. تحلیل شما از نیروهای اصلاح‌طلب چیست؟
به باور من همانطور که در این دوره از همه دوره‌های مجلس شاهد حضور بیشتر افراد ثبت‌نام‌کننده بودیم شاهد حضور بیشتر مردم در پای صندوق‌های رای هم خواهیم بود. طبق صحبت‌هایی که اصلاح‌طلبان انجام داده بودند و دعوت‌هایی که از نیروهایشان به عمل آورده بودند، شاهد میزان ثبت‌نام قابل توجهی بودیم-۶۵ درصد افزایش ثبت‌نام ها- که در میان آنها چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب نیز حضور دارند. در واقع خواست ما حضور حداکثری هم در ثبت‌نام و هم در پای صندوق‌های رای بود که مرحله اول آن تاحدودی عملی شد و حال باید منتظر روز انتخابات بود. هفتم اسفند روز مهمی در تاریخی سیاسی ماست. چراکه این مجلس از اهمیت بالایی برخوردار است. ما امیدواریم شاهد حضور حداکثری مردم باشیم؛ چرا که هرگاه مردم پرشور و حداکثری به صحنه انتخابات آمده‌اند اصلاح‌طلبان از این حضور منتفع شده‌اند. در خبرگان هم میزان ثبت‌نام قابل توجه بود که این مایه دلگرمی است.
چه پیش‌بینی‌ای از شرکت مردم در انتخابات دارید؟
آنچه مسلم است شاهد انتخابات پر شوری خواهیم بود. انتخاباتی فراگیر که همه مردم در آن حضور پیدا می‌کنند. من فکر می‌کنم میزان مشارکت در این دوره رکورد جدیدی از شرکت در انتخابات مجلس از خود به‌جای خواهد گذاشت.
راهبرد اصلاح‌طلبان برای انتخابات پیش رو باید چه باشد؟
به نظر من در این دوره از انتخابات مجلس، باید از الگوی پیروزی‌بخش در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲ بهره بگیریم. در آن دوره با ائتلافی عاقلانه توانستیم بر اصولگرایان پیروز شویم. در آن انتخابات اصولگرایان با چهار کاندیدا وارد صحنه شدند، اما اصلاح‌طلبان با رفتاری درست از آقای روحانی حمایت کردند و همان نیز باعث موفقیت ایشان شد. پیروزی۹۲ مقدمه‌ای شد که مردم برای شرکت حداکثری در انتخابات مجلس و خبرگان هم تشویق شوند. پیش‌بینی من این است که مانند انتخابات ریاست‌جمهوری این‌بار نیز حضور مردم به پیروزی اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان منجر خواهد شد.
قرار بر این است که اصلاح‌طلبان در این دوره از مرکز برای حوزه‌های انتخابیه تصمیم‌گیری نکنند. این تصمیم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
تصمیم بسیار خوب و مبارکی است. شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان مکانیسم ابداعی ماست. در این شورا تصمیم گرفته شده است که برای تمام کشور تصمیم‌گیری نشود و کار را به عهده خود نیروهای اصلاح‌طلب موجود در حوزه‌های انتخابیه بگذاریم. اما کارکرد شورای عالی هماهنگی‌های لازم و سرجمع کردن تصمیم‌های حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور است. این شورا به هیچ‌وجه قصد دخالت در امور استانی را ندارد و فقط نقش هماهنگ‌کننده دارد. اگر این اتفاق بیفتد ترکیب خوبی از ۲۹۰ کاندیدا در سراسر کشور خواهیم داشت.
شما در مجلس ششم نماینده مردم بیرجند بودید. در این دوره هم از بیرجند کاندیدا شده‌اید؟
خیر. من این‌بار از تهران ثبت‌نام کرده‌ام.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس