تاریخ انتشار: ۰۴ مرد ۱۳۹۴
کریمی قدوسی:

محمدجواد کریمی قدوسی، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی گفته که «احزاب و چهره‌های اصلاح‌طلب» در انتخابات پیش رو «خط قرمز شورای نگهبان» هستند.

کریمی قدوسی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری تسنیم که شنبه سوم مرداد منتشر شده، گفته است که اصلاح‌طلبان «دو مشکل اساسی» در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی دارند.

به گزارش گذارنیوز نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی در توضیح این «دو مشکل اساسی» گفته است: «اول آن‌که احزاب اصلاح‌طلب در فتنه ۸۸ ضربه خوردند و دوم، چهره‌های سیاسی این جریان آسیب دیدند. احزاب و چهره‌های اصلاح‌طلب خط قرمز شورای نگهبان هستند. هر اصلاح‌طلبی که به هر نحو در فتنه ۸۸ حضور داشته اعم از حضور، نقش، رفتار و سوابق مورد رسیدگی جدی قرار می‌گیرد.»

آقای کریمی قدوسی در عین حال که گفته «اصلاح‌طلبان در پی تسخیر مجلس هستند» و «برای مجلس خبرگان نیز از این خواب‌ها دیده‌اند» افزوده است که «مردم به چهره‌های اصولگرا رغبت دارند و به آنان رای می‌دهند.»

شورای نگهبان که بر اساس قانون اساسی، وظیفه نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری را برعهده دارد، این نظارت را «استصوابی» توصیف کرده است؛ به این معنی که حق رد صلاحیت کاندیداهای انتخابات را برای خود قائل است.

این نهاد در دوره‌های گذشته انتخابات مختلف، هزاران نفر از کاندیداها را به دلایل مختلف رد صلاحیت کرده است.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، بارها تاکید کرده که «فتنه» خط قرمز این نهاد است. «فتنه» عنوانی است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و تعدادی از نزدیکان او، به جنبش اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اطلاق کرده و اصلاح‌طلبان را به آن منتسب می‌کنند.

در ماه‌های گذشته تعدادی از چهره‌های اصلاح‌طلب مانند محمدرضا عارف، غلامحسین کرباسچی و مصطفی کواکبیان، به طور جداگانه، درباره رد صلاحیت گسترده چهره‌های این جریان در انتخابات مجلس شورای اسلامی هشدار داده‌اند.

به تازگی نیز محمدرضا تابش، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با انتقاد از نبود امکان استفاده از نام و تصویر محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران در فعالیت‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان گفته است: «مردم جریان اصلاحات را به نامِ او می‌شناسند و به او اعتماد دارند، اما امکان بیان دیدگاه‌ها و حضور رسانه‌ای برایش فراهم نیست.»

آقای تابش این مسئله را «نوعی تبعیض علیه اصلاحات» خواند که به گفته او «عاملی بازدارنده» برای این جریان در انتخابات آینده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران، در خردادماه گذشته گفت که ممنوع‌التصویری رئیس جمهور اسبق ایران به دستور دادستانی بوده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس