تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۴

اشتون کار‌تر، وزیر دفاع آمریکا می‌گوید تحقیقات نشان می‌دهد که تفنگداران نیروی دریایی این کشور در خلیج فارس به دلیل «اشتباه ناوبری» وارد آب‌های ایران شدند.

اشتون کار‌تر، وزیر دفاع آمریکا می‌گوید تحقیقات نشان می‌دهد که تفنگداران نیروی دریایی این کشور در خلیج فارس به دلیل «اشتباه ناوبری» وارد آب‌های ایران شدند.
به گزارش “گذارخبر” ، اشتون کارتر در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «یونی ویژن» در میامی آمریکا گفت: «بر پایه اطلاعاتی که این تفنگداران و همچنین از طریق فرمانده‌هان‌شان به ما داده‌اند، آن‌ها به علت اشتباه ناوبری به طور تصادفی وارد آب‌های ایران شدند و به نظر می‌رسد همین، علت اصلی آن بوده است».
دو شناور حامل ۱۰ تفنگدار نیروی دریایی آمریکا، شامل ۹ مرد و یک زن، عصر سه‌شنبه ۲۲ دی در حوالی جزیره فارسی در خلیج فارس توقیف و سرنشینان آن از سوی نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شدند.
اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا پس از آزادی این تفنگداران با انتشار بیانیه‌ای از این اقدام ایران استقبال کرده و از جان کری هم به خاطر «تعاملات دیپلماتیکی» که با همتای ایرانی خود برای آزادی این عده داشت، قدرانی کرده بود.
وی همچنین گفته بود درباره اینکه چه عاملی باعث ورود این دو شناور به آب‌های ایران شد، تحقیق می‌کنند.
آقای کارتر روز پنج‌شنبه در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود گفت: تفنگداران نیروی دریایی آمریکا که سوار برآن دو شناور بودند «اشتباه ناوبری خود را در زمان وقوع (به فرمانده‌هان‌شان) گزارش نداده بودند. شاید به این دلیل که می‌کوشیدند خودشان در همان موقع آن را تصحیح کنند که با قایق‌های ایرانی مواجه شدند و دریافتند که وارد آب‌های سرزمینی ایران شده‌اند».
وزیر دفاع آمریکا همچنین این موضوع را که این تفنگداران به قصد انجام ماموریتی محرمانه‌ وارد آب‌های ایران شده بودند، تکذیب کرد و گفت که این افراد «فقط داشتند از یک نقطه به نقطه دیگری می‌رفتند».
send print

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس