تاریخ انتشار: ۰۳ آبا ۱۳۹۴
منابع افغان اعلام کردند:

منابع افغان اعلام کردند که با وجود آنکه آمریکا با ماندن نیروهای خود در افغانستان موافقت کرده، اما اسپانیا با آمریکا همراه نشد و به ماموریت نظامیان اسپانیا در این کشور پایان داد.

به گزارش “گذارخبر”  این منابع به رسانه ها گفتند که اسپانیا پرچم این کشور را از پایگاه نیروهای اسپانیایی در هرات در غرب افغانستان، پایین کشید تا به صورت رسمی پایان ماموریت نیروهای خود را در افغانستان اعلام کند.

حدود ۳۰ هزار تن از نظامیان اسپانیایی همراه با اعضای دیگر کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از ۱۴ سال پیش، پس از سرنگونی حکومت طالبان در این کشور حضور داشته اند.
اسپانیا در جریان مأموریت نظامی ۱۴ ساله اش در افغانستان، بیش از ۱۰۰ سرباز خود را از دست داد.

باراک اوباما رییس جمهوری امریکا دو هفته قبل، اعلام کرد که در سیاست خود برای خروج نظامیان این کشور از افغانستان تجدید نظر کرده و ماموریت نیروهای آمریکایی را بعد از سال ۲۰۱۶ نیز از این کشور خارج نخواهد کرد.

۹۸۰۰ تن از نظامیان آمریکایی در افغانستان حضور دارند و قرار بود شمار این نیروها تا پایان سال ۲۰۱۶ به یک هزار تن کاهش یابد، اما اوباما اعلام کرد که به تدریج تعداد این نیروها را کاهش خواهد داد.

حضور نیروهای خارجی به ویژه نظامیان آمریکایی، به یکی از موانع اصلی انجام گفت و گوهای صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان، برای برقراری امنیت در این کشور تبدیل شده است.
طالبان در مقابل تمدید نیروهای آمریکایی در افغانستان، ادعا کرد که ماندن نظامیان آمریکایی برای واشنگتن، هزینه ای سنگین به دنبال خواهد داشت.
برخی از کارشناسان سیاسی در افغانستان نیز گفته اند که حضور نظامیان خارجی در این کشور به افزایش جنگ و عملیات انتحاری خواهد انجامید.

 

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس