تاریخ انتشار: ۲۵ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: ۱۰ هزار و ۵۰۰ خودروی فرسوده امسال از رده خارج می‌شود. به گزارش ایسنا، محمد هادی حیدرزاده امروز دوشنبه در نشست خبری ضمن تبریک میلاد امام رضا(ع)، در خصوص وضعیت آلودگی هوای تهران گفت: از سال ۹۱ تا ۹۴ رشد نسبی در بهبود کیفیت هوای تهران داشته‌ایم. […]

[ad_1]

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: ۱۰ هزار و ۵۰۰ خودروی فرسوده امسال از رده خارج می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمد هادی حیدرزاده امروز دوشنبه در نشست خبری ضمن تبریک میلاد امام رضا(ع)، در خصوص وضعیت آلودگی هوای تهران گفت: از سال ۹۱ تا ۹۴ رشد نسبی در بهبود کیفیت هوای تهران داشته‌ایم. در سال ۹۱ و ۹۲ سه روز پاک و در سال ۹۴، ۲۱ روز پاک داشته‌ایم.

وی ادامه داد: این روند رو به رشد با سرعت ولی با شیب کم رو به افزایش است.

حیدرزاده در این نشست گفت: روزهای سالم پایتخت در سال ۹۲، ۲۰۲ روز در سال ۹۳، ۲۳۳ روز در سال ۹۴، ۲۳۳ گزارش شده است. همچنین تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس در سال ۹۲، ۱۴۸ روز در سال ۹۳، ۱۱۲ روز و در سال ۹۴، ۱۰۵ روز بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: تعداد روزهای ناسالم برای همه گروه‌ها در سال ۹۲، ۱۲ روز و در سال ۹۴، پنج روز بوده است. همچنین تعداد روزهای بسیار ناسالم در سال ۹۱، یک روز و در سال ۹۴، هیچ روز ناسالمی را نداشته‌ایم.

حیدرزاده گفت: مشکل آلودگی هوای استان تهران در فصل بهار و تابستان به خاطر طوفان‌ها و در پاییز و تابستان به دلیل وارونگی دما بوده است.

وی با بیان اینکه در استان تهران توزیع سوخت بنزین یورو۴ انجام می‌شود، تصریح کرد: در شهر تهران ۹۸ درصد توزیع یورو۴ داریم.

حیدرزاده در خصوص از رده خارج کردن خودروهای فرسوده نیز گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی در سال ۹۱، ۱۴۹ هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده است. همچنین در سال ۹۴، ۲۶۰ هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده و قرار است تا پایان سال ۹۵، ۱۰ هزار و ۵۰۰ خودروی فرسوده دیگر از رده خارج شود.

اجرای طرح ملی کهاب در ۲۳۲ جایگاه سوخت

وی درباره طرح ملی کهاب برای صرفه‌جویی اقتصادی در مصرف سوخت نیز گفت: تعداد جایگاه سوخت که این طرح در آن ها اجرا شده است ۲۳۲ جایگاه بوده است؛ همچنین ۲۰ جایگاه دیگر در حال اجرا است و ۱۳ جایگاه قابلیت اجرا شدن کهاب را ندارند.

حیدرزاده با بیان اینکه به منابع ثابت در بحث آلایندگی توجه نمی شود گفت: منابع ثابت، آلایندگی قابل توجهی دارند و یکی از مشکلات در بحث منابع ثابت استفاده از سوخت های آلاینده است.

وی ادامه داد: تعداد ۳۰۰ واحد صنعتی از سال ۹۳ به بعد به سمت گازسوز کردن رفته اند و در سال ۹۴ به این تعداد ۲۴۵ واحد اضافه شده است و امیدواریم تا پایان سال ۹۵ تعداد به دو برابر افزایش پیدا کند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران بیان کرد: در استان تهران و البرز مجموعا ۹۰۰۰ واحد صنعتی داریم که از گاز استفاده می‌کنند ولی ظرفیت صنایعی که می‌توانند از گاز استفاده کنند ۵۰۰۰ واحد است.

شناسایی  ۱۱۹۳ واحد صنعتی زیرزمینی در استان تهران

وی با بیان اینکه در بحث منابع ثابت در دو بخش آلودگی هوا و پسماند و فاضلاب پایش‌های مستمری را داشته‌ایم گفت: ۸۶۶۴ واحد صنعتی در سال ۹۴ پایش شده است و۴۰۶۷ واحد اخطاریه گرفته اند، همچنین گفت: در پایش ها تعداد ۱۱۹۳ واحد صنعتی جدید نیز شناسایی کرده‌ایم که به صورت صنایع زیرزمینی و نامحسوس فعالیت می‌کنند و همچنین ۸۲۶ واحد متعهد شدند که اصلاحیه انجام دهند.

حیدرزاده ادامه داد: استان تهران فاقد مجموعه مدیریت پسماند است ولی قرار است در شهرستان ری مجموعه پسماند ویژه راه اندازی شود و در مجموع پسماند ویژه استان تهران به مجموعه مدیریت پسماند ساوه، قزوین و البرز می رود. همچنین در سال ۹۵ در استان تهران ۴۲۲ واحد مشکل پساب داشته اند، ۱۹۶ مورد مشکل آلودگی هوا را حل کرده اند و ۹۴۹ مورد پرونده حقوقی تشکیل شده است و ۹۱ واحد پلمپ شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه درباره اجرای طرح کاهش(lez) گفت: ۳۲ مرکز معاینه فنی در تهران داریم و از ابتدای پاییز امسال سامانه سیمفا(سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) برای تشخیص خودروهایی که وارد طرح زوج و فرد می‌شوند نیز به این مراکز اضافه می‌شود. همچنین امیدواریم که قانون معاینه فنی در مجلس جدید اصلاح شود.

بررسی و صدور حکم پرونده‌های صید غیر مجاز

وی ادامه داد: در سال ۹۴، ۵۸ پرونده صید و شکار غیر مجاز و در سال ۹۳، ۵۷ پرونده صید و شکار غیر مجاز داشته‌ایم و همچنین ۵۱۶ پرونده قضایی در سال ۹۳ و ۹۴ بررسی شده است که برای ۲۶۰ پرونده در سال ۹۳ و ۲۳۶ پرونده در سال ۹۴ حکم صادر شده است.

رفع تصرف بیش از یک میلیون متر مربع از اراضی

حیدرزاده گفت: در بحث تصرف اراضی در مجموع در سال ۹۳ تا ۹۵، ۱۱۰ پرونده شکل گرفته است که میزان تصرف اراضی ۳ میلیون و ۷۲۹ هزار و ۵۳۳ متر مربع بوده است که از این مقدار یک میلیون و ۲۹۳ هزار و ۲۵۷ متر مربع رفع تصرف شده است.

وی با اشاره به بحث پرونده ۷۳۰ هکتار منطقه حفاظت شده جاجرود که مربوط به فاز هشت مسکن مهر بوده است، ادامه داد: با توجه به اینکه در این پرونده خارج شدن اراضی از مناطق حفاظت شده داشته‌ایم هیئت عمومی دیوان عدالت اجرایی باید پیگیری‌های قضایی را انجام دهد. همچنین با توجه به اینکه این منطقه قابلیت‌های ارزشی اکولوژیک خود را از دست داده است و وزارت راه و شهرسازی هم به تعهدات خود در این زمینه عمل نکرده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه حدود ۱۰۷ نفر نیروی جدید در اداره محیط زیست تهران جذب کرده‌ایم، گفت: ۴۹ نفر از محیط بان‌های با سابقه تغییر وضعیت داده‌اند و پیمانی شده‌اند. همچنین ۲۷ نفر از کارشناسان قراردادی به پیمانی تبدیل شده‌اند و برای ۹۰ نفر ایجاد اشتغال جدید داشته‌ایم.

وی گفت: استان تهران جزو نخستین استان‌هایی بوده است که شرایط سختی کار محیط بانان را اجرایی کرده است.

حیدرزاده ادامه داد: در بحث آتش سوزی اراضی ملی و جنگلی مطالعاتی را انجام داده‌ایم که ۲۰ هزار هکتار از اراضی قابلیت حریق و ۳۰۰۰ هکتار شدیدا قابلیت حریق را دارند. همچنین اخیرا در منطقه خجیر و سرخه حصار یک مورد آتش سوزی داشته‌ایم که به سرعت اطفای حریق شده است.

۱۹ شهرک صنعتی فاقد سیستم تصفیه فاضلاب

وی در خصوص شهرک‌های صنعتی استان تهران نیز گفت: ۷۰ مورد شهرک صنعتی داریم که ۲۸ مورد مصوب شده است و از این ۲۸ مورد ۱۹ شهرک فاقد سیستم تصفیه فاضلاب است.

بی خطر سازی پسماندهای ۱۵۵ بیمارستان استان تهران

حیدرزاده درباره بی خطر سازی پسماند بیمارستانی تصریح کرد: از مجموع ۱۶۵ بیمارستان که در استان تهران قرار دارند ۱۵۵ بیمارستان بی خطرسازی پسماند را انجام می‌دهند که تقریبا ۹۳ درصد بیمارستان‌های استان تهران را شامل می‌شوند.

وی درمورد استاندار سازی زیست محیطی واحدهای اقامتی و گردشگری استان نیز گفت: واحدهای پذیرایی و اقامتی که مسائل زیست محیطی را رعایت کنند HSE  بین المللی را دریافت می کنند.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس