تاریخ انتشار: ۰۸ مرد ۱۳۹۴
اندیشکده بروکنیگز مطرح کرد;

گزارش فدراسیون دانشمندان امریکایی نیز نشان می دهد که این تسلیحات وجود دارند اما اطلاع دقیقی از محل آن نیست. ریدل اشاره می کند که مذاکرات هسته ای با ایران آغازگر رقابت تسلیحاتی در منطقه نیست

اندیشکده بروکینگز با انتشار گزارشی به این موضوع اشاره می کند که اسرائیل و “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر آن رژیم در راس آن به عنوان یک قدرت کوچک جهانی و قدرتی مهم در منطقه خاورمینه از توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی احساس خطر می کند. با این حال، این نشریه این پرسش ها را مطرح می کند که توافق با ایران چه تاثیری بر توان تسلیحاتی و قدرت نظامی اسرائیل خواهد گذاشت؟ ایا اسرائیل به موش تبدیل خواهد شد و یا یک شیر خواهد بود؟

به گزارش گذارنیوز  بروکنیگز با اشاره به این که امریکا، اسرائیل را تنها نخواهد گذاشت می نویسد:”اسرائیل شریک و متحد مهم امریکایی ها است. نتانیاهو پس از توافق آن را برای امنیت و منافع اسرائیل مضر خواند. او اشاره کرد که ایران از این پس می تواند کمک های بیش تری را به متحدان منطقه ای اش از جمله حماس و حزب الله لبنان ارائه کند و این تهدیدی علیه اسرائیل است. با این حال، آیا واقعا اسرائیل یک موش است؟ “بروس ریدل” در مقاه اخیر خود در سایت “المانیتور” اشاره کرده که اسرائیل حتی پس از توافق نیز بسیار امن تر از پیش از آن خواهد بود. در واقع، در رقابت منطقه ای در خاورمیانه در عمل اسرائیل بیش تر شیر خواهد بود تا موش.

ریدل در ادامه برای اثبات استدلال خود به زرادخانه های هسته ای اسرائیل اشاره می کند. او اشاره می کند که این زرادخانه ها مخفیانه باقی مانده اند و این موضوع را یکی از بدترین رویدادها برای عرصه روابط بین الملل می داند. او اشاره می کند که حتی امرکیایی ها نیز از محل دقیق این زرادخانه ها اطلاعی ندارند به خصوص آن که گزارش فدراسیون دانشمندان امریکایی نیز نشان می دهد که این تسلیحات وجود دارند اما اطلاع دقیقی از محل آن نیست. ریدل اشاره می کند که مذاکرات هسته ای با ایران آغازگر رقابت تسلیحاتی در منطقه نیست چرا که از ۶۵ سال پیش تاکنون این اسرائیل بوده که آغازگر چنین رقابتی در خاورمیانه بوده است.”

این اندیشکده در ادامه گزارش خود اشاره می کند که توافق هسته ای باعث برهم خوردن حاشیه امن اسرائیل نخواهد شد و در این باره می نویسد:”اسرائیل از کمک های امریکا در عرصه فناوری و مالی بهره می برد و سالانه حدود ۳ میلیارد دلار کمک نظامی از امریکایی ها دریافت می کند. این موضوع سبب افزایش توان و کارآمدی نظامی اسرائیلی ها در مقایسه با سایر رقبای منطقه ای آن ها شده است.”

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس