تاریخ انتشار: ۰۳ مرد ۱۳۹۴
جنگ لابی ها در آمریکا بر سر توافق ایران ;

در حالی که کنگره آمریکا روز پنج شنبه بررسی دو ماهه توافق هسته ای ایران را آغاز کرد، مخالفان این توافق برای جلب حمایت مردم و قانونگذاران آمریکایی در حال صرف دهها میلیون دلار هستند.

روزنامه یو اس ای تودی نوشت : مخالفان توافق هسته ای برای جلب حمایت مردم و قانونگذاران آمریکایی علیه این توافق، ده ها میلیون دلار خرج می کنند.

به گزارش گذارنیوز ، در حالی که کنگره آمریکا روز پنج شنبه بررسی دو ماهه توافق هسته ای ایران را آغاز کرد، مخالفان این توافق برای جلب حمایت مردم و قانونگذاران آمریکایی در حال صرف دهها میلیون دلار هستند.

کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل(لابی صهیونیستی) موسوم به آیپک ، شهروندان ایران عاری از سلاح هسته ای (Citizens for a Nuclear Free Iran)، اتحاد علیه ایران هسته ای (United Against a Nuclear Iran) و ائتلاف یهودیان جمهوری خواه (Republican Jewish Coalition ) از جمله گروه هایی هستند که قصد دارند برای انتقاد از این توافق از طریق آگهی های بازرگانی تلویزیونی که از جمعه گذشته آغاز شده است، تبلیغات در رسانه های اجتماعی و ایجاد پایگاه های اینترنتی جدید در مورد نقایص این توافق، حدود بیست تا چهل میلیون دلار هزینه کنند.

تلاش های مخالفان این توافق، فعالیت های حامیان آن را تحت الشعاع قرار داده است. الن السنر، سخنگوی گروه لیبرال یهودی جی استریت (Jewish group J Street) گفت این گروه دو میلیون دلار برای حمایت از این توافق هزینه کرده است. گروه های لیبرال دیگر مانند MoveOn.org نیز در تلاش برای جلب حمایت از این توافق هستند گرچه مشخص نیست که چه مقدار هزینه کرده اند. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز از تریبون کاخ سفید برای جلب حمایت ملت آمریکا از این توافق استفاده می کند.

گروه شهروندان ایران عاری از سلاح هسته ای (Nuclear Free Iran) که مخالف توافق است، از بازدید کنندگان پایگاه اینترنتی خود خواسته است جلوی توافق هسته ای خطرناک با ایران را بگیرند و از کنگره بخواهند خواستار توافق بهتری شود.

آیپک که یکی از قدرتمندترین گروه های لابی واشنگتن است نیز اعلام کرد جلسات فشرده ای با قانونگذاران در ایالت های خودشان برگزار خواهد کرد.

گروه ائتلاف یهودیان جمهوری خواه نیز برای تبلیغات در رسانه های اجتماعی هزینه زیادی کرده است و مارک مک نالتی، مدیر ارتباطات این گروه گفت از این طریق قانونگذاران را تشویق می کنند با اکثریتی که بتوانند وتوی اوباما را خنثی کنند به این توافق رای منفی بدهند.

السنر،‌ گفت گروه وی نمی تواند با پول هایی که مخالفان این توافق هزینه می کنند رقابت کند. اما افزود: «می توانیم مطمئن شویم که صدای جامعه یهودیانی که حامی این توافق هستند شنیده شود.»

وی در ادامه گفت: «گرچه این توافق کامل نیست اما جلوی ایران را در تبدیل شدن به یک کشور هسته ای می گیرد. اگر این توافق لغو شود، ائتلاف بین المللی که در پشت تحریم ها قرار دارد نیز از بین خواهد رفت و ایران آزادانه ذخایر سوخت هسته ای و همه تجهیزات و تاسیسات هسته ای خود را حفظ خواهد کرد. این بهترین توافقی است که می توانست حاصل شود.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس