تاریخ انتشار: ۰۲ تیر ۱۳۹۴

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت امروز طبق روال هر هفته در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنان پاسخ داد. به گزارش گذارنیوز سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش خبرآنلاین درباره تصویب جزییات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای اظهار داشت: موضوع رسیدگی به مذاکرات هسته ای در حوزه اختیارات شورای عالی […]

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت امروز طبق روال هر هفته در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنان پاسخ داد.

نوبخت

به گزارش گذارنیوز سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش خبرآنلاین درباره تصویب جزییات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای اظهار داشت: موضوع رسیدگی به مذاکرات هسته ای در حوزه اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و آنچه در این خصوص صورت می گیرد با مداقه شورای عالی امنیت ملت پیش می رود.

تصویب طرح هسته ای مجلس در تعارض با قانون اساسی است
وی با بیان اینکه ابتدا تشکر می کنم از نمایندگان مجلس که که این طرح را برای تقویت موضع ما در مذاکرات تصویب کردند تاکید کرد: اما طبق قانون اساسی این اختیار نه در حوزه اختیارات قوه مجربه و نه قوه مقننه است بلکه جز اختیارات شورای عالی امنیت است و از این جهت تصویب این طرح در تعارض با اصل ۱۷۶ قانون اساسی است.
وی افزود: اینکه دولت گزارش این مذاکرات را به مجلس ارائه کند امری حتمی است اما چگونگی این مسئله پیچیده و فنی مهم است. متاسفم که این موضوع به موضوع کف خیابانی تبدیل شده است. ما واقعا نمی توانیم به برخی از سوالاتی که مطرح می شود با توجه به اینکه ابتکار عمل ر اد در مذاکرات از دست می دهیم پاسخ دهیم. اما دولت تا جای ممکن پاسخوگی در مجلس و در پیشگاه ملت را وظیفه خود می داند.
وی تاکید کرد: موضع مخالفت دولت با تصویب آن طرح به دلیل تعارض آن با اصل ۱۷۶ قانون اساسی است. اما اینکه مجلس قصدش کمک به دولت است در آن شکی ندارم.

چند استیضاح همزمان بی سابقه است

نوبخت در پاسخ به سوال دیگر خبرآنلاین مبنی بر اینکه فکر می کنید استیضاح وزیر آموزش و پرورش با چه انگیزه ای انجام می شود و سیاست دولت در قبال منتقدان و مخالفان چیست اظهار داشت: در مورد استیضاح هم هماهنطور که رییس جمهور در جلسه مشترک با نمایندگان بیان کرد این استیضاح را حق مجلس می دانیم. اما اینکه در آن واحد چندین استیضاح مطرح باشد آن هم در سال پایانی مجلس بی سابقه است. ما این ها را ایجاد مانع مجلس برای دولت تلقی نمی کنیم اما از این طرف هم با توجه به اینکه در شرایط دشوار اقتصادی و تحریم ها قرار داریم نباید ذهن وزرا مشغول پاسخ به این مسائل باشد.

وی افزود: آموزش و پرورش همه برنامه ریزی های اساسی خود را معمولا در فصل تابستان انجام می دهد حالا در این زمان این وزارتخانه باید بدون وزیر باشد و یا با سرپرست اداره شود قطعا به صلاح دانش آموزان و فرزندان ما نخواهد بود.
نوبخت با اشاره به بحث معیشتی فرهنگیان به عنوان بهانه استیضاح اظهار داشت: مجلس هر التفاتی می خواهد دراین باره داشته باشد که البته دولت هم خواهان ان است باید در بودجه ان را بگنجاند. در بودجه این وزارتخانه در سال گذشته ۱۹ هزار میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده بود.
نوبخت ادامه داد: در حالی که در آمد کشور ۲۱۱ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود اما این عدد تحقق نیافت و عملا به ۱۰۸ هزار میلیارد کاهش یافت. ما هم مجبور شدیم به دستگاه ها زیر ۸۰ درصد بودجه آنها را تخصیص دهیم.
وی افزود: به این ترتیب برای وزارت آموزش و پرورش هم باید بیست درصد کمتر بودجه تخصیص می دادیم اما این کار را نکردیم. بلکه برای این وزارتخانه نه تنها ۱۰۰ درصد بودجه را تخصیص دادیم بلکه ده درصد هم بیشتر اختصاص دادیم. در سال قبل از آن هم در حالی که ۱۵ هزار میلیاراد تومان بود نزدیک به ۱۷ هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم.

نوبخت از نمایندگان پرسید: حالا این وزیری که در این راستا تلاش کرده را می توانیم به کم کاری برای جلب اعتبارات برای کمک به ارتقای آموزش و پروش متهم کنیم؟ قطعا اینطور نیست. حتی اگر فرهنگیان عزیز از ریز درآمدهای دولت با وجود تحریم ها و کاهش قیمت نفت خبر نداشته باشند قطعا نمایندگان مجلس اطلاع دارند.

نوبخت با بیان اینکه ما می دانیم که اعتراض فرهنگیان به تبعیض در پرداخت ها است اظهار داشت: تغییر نظام پرداخت ها مهم ترین دستور سازمان برنامه ریزی کشور است تا بتوانیم این احساس تبعیض و تفاوت ایجاد شده در میان اقشار مختلف از جمله فرهنگیان را از بین ببریم
وی ادامه داد: امیدوارم فردا در مجلس (همانطور که بعد از شنیدن توضیحات وزیر و نماینده دولت نیمی از امضاها پس گرفته شد، بعداز استماع همه این توضیحات نمایندگان رای مناسبی به آقای فانی بدهند.

سی ان جی ارزان شد

محمدباقر نوبخت گفت: در سال ۱۳۹۲ پروازهای عبوری از آسمان کشور افزایش ۵۳ درصدی داشته است همچنین تخلیه کالاهای کانتینری در این بازه زمانی ۱۱ درصد افزایش به خود دیده است.
سخنگوی دولت گفت: رشد اقتصادی کشور در سال ٩٣ توسط بانک مرکزی و مرکز آمار ایران مثبت ٣ درصد اعلام شده، البته این رشد محدود است و مطلوب دولت نیست، اما اینکه پس از دو سال به رشد مثبت رسیدیم یک عملکرد مثبت تلقی می‌شود.

وی افزود: قیمت گاز سی‌ان‌جی کاهش یافت و از ۶٠٠ تومان به ۵٠٠ تومان کاهش یافت.
نوبخت خاطرنشان کرد: دولت به‌دلیل در پیش بودن مسافرت‌های تابستانی مردم و اینکه ٣میلیون و ۴٠٠هزار سواری و ٣هزار اتوبوس که از گاز سی‌ان‌جی استفاده می‌کنند، بتوانند به‌سهولت اقدام به نقل و انتقال مسافران کنند، این تصمیم را گرفت.
سخنگوی دولت گفت: در سال ۱۳۹۲ پروازهای عبوری از آسمان کشور افزایش ۵۳ درصدی داشته است همچنین تخلیه کالاهای کانتینری در این بازه زمانی ۱۱ درصد افزایش یافته است.

نوبخت در تشریح گزارش وزارت راه شهرسازی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: تعداد ۹۳۶۸ فروند شناورهای بالای هزار تنی از رشد اقتصادی ۱۱ درصدی برخوردار است و تعداد واگن های بارگیری در راه آهن بالغ بر ۵۵۰ هزار دستگاه است که نسبت به سال قبل رشد ۷ درصدی داشته است. ترانزیت کالاهای نفتی و غیر نفتی از طریق شبکه راه اهن از ۴۹۹ هزار و ۳۹۵ تن به ۷۹۶ هزار و ۹۷۲ تن رسیده یعنی ۶۱ درصد رشد داشته است؛ اگرچه این اعداد اهداف ما نیست.

واکنش به توهین مداحان به مسئولان اجرایی کشور

نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او درباره استانداری فارس و اینکه در یک سال گذشته این استان پر حاشیه بوده و فرمانداری شیراز سه بار تغییر کرده و اخیرا هم شاهد تغییر فرمانداری جهرم بوده ایم به طوری که عملکرد استاندار مورد انتقاد حامیان دولت قرار گرفته است اظهار داشت: اینکه تصمیمی برای استانداری فارس داشته باشیم اینطور نیست. اتفاقاتی در فارس افتاد که برای دولت نگران کننده بود امیدواریم قوه قضاییه در رابطه با این اتفاقات اقدام قاطع و مناسبی صورت دهد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود در دیوان محاسبات پرونده ای مربوط به دوران وزارت اسحاق جهانگیری مطرح شده نیز اظهار داشت: اگر اینطور بود ایشان که هشت سال سمتی نداشت و قطعا اگر این موضوع درست بود به این موضوع رسیدگی می شد.
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره پیگیری حقوقی دولت در قبال توهین هایی که در مراسم تشییع خاکسپاری ۲۷۰ شهید و همینطور از سوی برخی مداح ها صورت گرفت نیز گفت: توهین مداح ها بعضی از رسانه ها و رسانه ملی که دروغ و تهمت به مسئولین عالی قوه مجریه است قابل تامل است. امیدوارم مسئولین این بخش ها به توصیه های رهبری مبنی بر همدلی و همراهی با دولت عمل کنند.

جیره بندی آب در دستور کار نیست

نوبخت در ادامه نشست خبری در پاسخ به این سؤال که آیا دولت در برخی استان‌ها موضوع جیره‌بندی آب را در دستور کار قرار داده اجرایی کرده است یا خیر،‌ اظهار داشت: با توجه به میزان بارش‌هایی که تا کنون داشته‌ایم ما با مشکل منابع آبی مواجه هستیم و در اکثر استان‌ها رشد منفی داشته‌ایم و نیازمندیم از انواع روش‌ها برای محدود کردن مصرف آب استفاده کنیم که وزارت نیرو باید پیرامون این موضوع اقدامات لازم را انجام دهد.

سخنگوی دولت تأکید کرد: موضوع جیره‌بندی آب در دستور کار نیست البته امکان دارد.

تا کنون حذف گسترده ای در یارانه بگیران نداشته ایم

وی در پاسخ به این سؤال که آمار دقیقی از یارانه‌بگیران اعلام کنید، گفت: آنچه که تا کنون مشخص است حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ نفر از دریافت یارانه انصراف دادند از سوی دیگر ما هرساله شاهد افزایش جمعیت و افزایش یک میلیون نفر به جمع یارانه‌ بگیران هستیم.

نوبخت ادامه داد: حذف پر درآمدها بر اساس قانون باید صورت بگیرد که این مسئولیت بر عهده وزارت رفاه است که باید با دقت این موضوع را انجام دهد.

سخنگوی دولت با تأئید سخنان جهانگیری مبنی بر اینکه شناسایی پردرآمدها و حذف آنها از دریافت یارانه کار بسیار سخت و دشواری است، گفت: ما بیش از ۷۶ میلیون نفر یارانه‌بگیر داریم که نشان می‌دهد حذف گسترده‌ای تا کنون صورت نگرفته است.

نوبخت در پاسخ به این سؤال که با توجه به ارائه گزارش کلی پیرامون منابع درآمدی و هزینه‌ای قانون هدفمندی یارانه‌ها از سوی دولت چرا درآمد ۳هزار و صد میلیاردی حاصله از تک‌نرخی شدن بنزین در این گزارش ذکر نشده، گفت: درآمد حاصله از افزایش قیمت‌ها در سال گذشته حدود ۳۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود در حالیکه امسال این درآمد به ۳۲هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید یعنی ۳هزار میلیارد تومان فقط به خاطر کاهش قیمت نفت، دریافتی‌هایمان تقلیل یافت اما پرداختی‌هایمان به خانواده‌ها، تفاوتی پیدا نکرد.

نوبخت در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها ۵ ساله بوده و این قانون از سال ۸۹ به مرحله اجرا درآمده است و تا اسفند امسال به پایان می‌رسد، که بر اساس آن دولت باید پس از پایان اجرای این قانون سیاست‌های حمایتی از جمله پرداخت یارانه را قطع کند، نظر شما در این راستتا چیست،‌ گفت: دولت باید قانون را اجرا کند، ما می‌توانستیم امسال هم قانون را اجرا نکنیم و کسی هم از ما گله نکند که چرا قیمت بنزین افزایش پیدا کرد. اگر این کار را انجام نمی‌دادیم قانون اجرا نمی‌شد و همچنین نسبت به پرداخت ۴۵هزار و ۵۰۰ تومان به خانوارها با مشکل مواجه می‌شدیم و به همین جهت باید ما قانون را اجرا کنیم و آثار مثبتی را هم که این قانون داشت برخوردار می‌شدیم.

۱۲۰۰ میلیارد تومان به بخش تولید پرداخت کرده ایم

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به این سؤال که در سال جاری چه میزان اعتبار به بخش تولید اختصاص پیدا کرده و چه میزان اعتبار در سال گذشته به تولید پرداخت شد، اظهار داشت: اینکه وزیر صنعت اعلام کرده، ۳۰۰ میلیارد تومان به تولید پرداخت نشده حرف درستی است چون دیگر پولی نمانده بود این در حالی است که ما تا پایان سال ۹۳ با توجه به نامه‌ای که سازمان برنامه ابلاغ کرد حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان مابه‌التفاوت سود به بخش تولید پرداخت کردیم.

وی همچنین تأکید کرد: یک بخشی از تولید کشور مربوط به صنعت است و بخش‌هایی از جمله کشاورزی و حمل و نقل هم جزو تولید محسوب می‌شود که ما نیز پرداختی‌هایی را به آنها داشتیم از جمله حدود ۱۷۵ میلیارد تومان به بخش حمل و نقل پرداخت کردیم.

نوبخت با اشاره به اعتباری که دولت برای تولید در سال جاری در نظر گرفته است،‌ گفت: ما امسال برای تولید ۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت کردیم.

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به این سؤال که چه مقدار اعتبار برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در نظر گرفته شده است، گفت: بعد از اینکه شورای نگهبان بحث انتخابات الکترونیکی در ۹ کلانشهر را به تأئید نهایی برساند سازمان مدیریت بودجه لازم را در نظر خواهد گرفت.

نوبخت همچنین درباره نرخ بیکاری گفت: پیش‌بینی می‌شود در صورتی که ۳۰۰هزار میلیارد تومان از سوی نظام بانکی در حوزه سرمایه‌گذاری پرداخت شود نرخ بیکاری ما حدود ۱۰ تا ۱۰٫۵درصد ثابت بماند.

صحبتی درباره افزایش قیمت حامل های انرژی نداشته ایم

نوبخت در پاسخ به این سؤال که با توجه به صحبت‌های معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر احتمال افزایش قیمت حامل‌های انرژی نظر نهایی دولت در این خصوص چیست، تصریح کرد: هیچ صحبتی مبنی بر افزایش قیمت بنزین و گاز در سال جاری صورت نگرفته است و بعید می‌دانم این اتفاق بیفتد.

نوبخت همچنین درباره استخدام جوانان گفت: حدود ۳۸هزار نیروی جوان با توجه به بودجه ۵۵۰میلیارد تومانی که در نظر گرفته‌ایم نسبت به سال قبل استخدام شده‌اند.

نوبخت همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا دولت تصمیمی بر جمع‌آوری کارت‌های سوخت دارد یا خیر، تأکید کرد: فعلاً تصمیمی برای جمع‌آوری کارت سوخت نداریم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که وزارت نفت ۳۵میلیارد دلار را به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ خود پرداخت کرده آیا این اقدام قانونی است یا خیر، اظهار داشت: ۳۵ میلیارد دلار در دولت قبل برای شرکت نیکو برای انجام سرمایه‌گذاری گرفته شده و اینکه آیا این مبلغ برگشت‌پذیر خواهد بود بانک مرکزی مأیوس است و بنده هم از وزیر نفت و بانک مرکزی می‌خواهم در اطلاعیه‌ای جزئیات این موضوع را اعلام کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس