تاریخ انتشار: ۲۰ خرد ۱۳۹۵

نشریه سعودی “الشرق الاوسط” بهانه تازه ای برای مرتبط کردن ایران و با طالبان و تایید خبرهای منتشر شده درباره احتمال سفر ملامنصور رهبر پیشین طالبان به ایران پیش از کشته شدن او توسط پهپاد امریکایی پیدا کرده است. این بهانه را اما “جهان نیوز” از رسانه های نزدیک به دلواپسان به رسانه سعودی ها داده است.

نشریه “الشرق الاوسط” با انتشار گزارشی از جهان نیوز به عنوان رسانه نزدیک به سپاه یاد کرده و نوشته است:”این سایت وابسته به سپاه خود اعلام کرده که ملا اختر منصور رهبر طالبان در طول دو ماه اقامت خود در ایران مذاکراتی با مقام های ایرانی داشته است. این در حالیست که در تاریخ ۲۳ مه “حسین جابری انصاری” سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هرگونه حضور ملامنصور در ایران را تکذیب کرده بود. سایت جهان نیوز اشاره کرده است که منصور یک هفته قبل از مرگ در ایران بوده و به مدت دو ماه جلسات متعددی در آن کشور داشته است. جهان نیوز اشاره کرده که دیدار میان مقام های ایرانی و ملامنصور پربار بوده است. این گزارش اشاره کرده که طرفین درباره مبارزه علیه مواد مخدر نیز با یکدیگر جلسات بحثی داشته اند. جهان نیوز به دلیل روابط نزدیک خود با سپاه شناخته شده است”.

این نشریه می افزاید:”جهان نیوز اطلاعات ارتش پاکستان را متهم به همکاری با امریکا بر سر لو دادن محل ملامنصور کرده است. این سایت از او به عنوان فردی مستقل یاد کرده که ارتباطی با پاکستان نداشته و مرگ او نیز ارتباطی با ایران ندارد. این سایت اشاره کرده که او اجازه مذاکره میان مقام های طالبان با مقام های ارشد ناتو و امریکا را در افغانستان نداده بود. جهان نیوز اشاره کرده که رهبر پیشین طالبان برای متوقف کردن گسترش داعش در مرز شمالی افغانستان به ایران تعهد داده بود”.

این نشریه در پایان اشاره می کند که “مایکل کوگلمن” خبرنگار “فارین پالسی” پیش تر مدعی شده بود که روابطی میان ملامنصور و ایران وجود داشته است و او پیش از کشته شدن در راه بازگشت از ایران و عبور از بلوچستان پاکستان بوده است.

بررسی گزارش “جهان نیوز” تحت عنوان “رهبر طالبان یک هفته قبل از کشته در ایران بود جزئیات توافقات با مسئولان ایرانی” نشان می دهد که نقل قول الشرق الاوسط از گزارش این رسانه بدون تحریف بوده است.

سایت “جهان نیوز” می نویسد:” این روزها اخبار ضد و نقیض زیادی مبنی بر کشته شدن ملامحمد اختر منصور رهبر طالبان به گوش می رسد و منابع خبری، اطلاعات متفاوتی را در این باره مخابره می کنند اما پیگیری‌های خبرنگار جهان نیوز حاکی از آن است که کشته شدن وی قطعی بوده و این رهبر طالبان توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی بعد ارسال اطلاعات دقیق او کشته شده است.اما نکته حائز اهمیت درباره این واقعه آنجاست که وی تقریبا یک هفته قبل از کشته شدن، به مدت دو ماه در ایران حضور داشته و مذاکرات متنوعی با نهادها و دستگاه‌های مختلف انجام داده است.از جمله توافقاتی که در ایران انجام شده این بوده که از پیوستن بدنه طالبان به داعش جلوگیری کند و تلاش نماید که طالبان همان هویت خودش را حفظ نماید”.

سایت “جهان نیوز” سایتی وابسته به جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی است که نزدیک به جریان دلواپسان از مخالفان برجام بوده و روابط نزدیکی با “علی رضا زاکانی” نماینده مجلس داشته است. پرسش در اینجاست که در حالی که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حضور منصنور در کشور را تکذیب کرده است “جهان نیوز” با چه هدفی از تایید خبر حضور او آن هم به نقل از منابع خود همراه با پیگیری می نویسد ؟ آیا دست هایی پشت پرده است تا دستگاه دیپلماسی دولت روحانی تضعیف شود ؟ جهان نیوز و سایت های مشابه به چه منابع غیر رسمی ای دسترسی دارند که آگاه تر از وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات هستند ؟ ایا انتشار این قبیل اخبار و گزارش ها با هدف ضربه زدن به دولت تدبیر و امید نیست ؟ گزارش هایی که رسانه های سعودی که دشمنی شان با ایران آشکار است با دستاویز قرار دادن از آن تحت عنوان سند معتبر یاد می کنند؟

این ها پرسش های قابل تاملی هستند که باید از رسانه هایی که علیه اصلاح طلبان و اعتدالیون می نویسند و خود را متعهد می دانند اما اقدامات شان تبعات زیادی برای منافع ملی دارد و برخلاف شعارهای شان می باشد مطرح کرد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس