تاریخ انتشار: ۰۷ آبا ۱۳۹۴
دربی ۸۱

جمعه ۸ آبان ۹۴،هفته یازدهم لیگ برتر

استقلال تهران – پرسپولیس تهران

ساعت ۱۵ در ورزشگاه آزادی تهران

تیم داوری: محسن ترکی با کمک رضا سخندان و محمد رضا ابوالفضلی

به گزارش “گذار خبر” جمعه برای هشتاد و یکمین بار دو تیم قدیمی و پر طرفدار پایتخت به مصاف می روند. تساوی های کسل کننده دو تیم در بازی های اخیر (داربی ۷۵ تا داربی ۷۹) و کم شدن علاقه مردم به بازی های لیگ برتر باعث شده در این سالها کمی از تب داربی کم شود با این حال این دیدار سنتی همچنان جذابیتهای خاص خودش را دارد. مسابقه ای که توجه میلیونها نفر را به خود جلب می کند و هواداران تیم برنده روزها، هفته ها بلکه ماه ها برد در این بازی را به رخ حریف می کشند.

این داربی هم مثل تمامی داربی های به شرایط جدول کاری ندارد. درست است که استقلال به صدر تکیه زده و پرسپولیس هفت امتیاز کمتر از این تیم دارد اما تاریخ نشان داده که شرایط دو تیم در جدول نمی تواند تاثیری در نتیجه داربی داشته باشد. موضوعی که در فصل گذشته ثابت شد.

به نظر می رسد دو تیم، جمعه بازی پایاپایی ارائه خواهند داد. در سالهای اخیر به دفعات بازی های دو تیم بی کیفیت شده اما این مرتبه این امیدواری وجود دارد با توجه به شرایط ویژه دو تیم، این بار دوئلی متفاوت را شاهد باشیم.هر دو تیم در این فصل هجومی بازی کردند. استقلال با زدن ۱۸ گل دارای بهترین خط حمله لیگ برتر است. بعد از استقلال نوبت به پرسپولیس می رسد با زدن ۱۵ گل. قرمزها تنها تیمی اند که در تمامی بازیهای لیگ گل زده اند.پرسپولیس از چهار بازی اخیرش ۱۰ امتیاز کسب کرده است. در آنسو استقلال هم پس از سه تساوی در هفته قبل یک برد درخشان سه- صفر در خانه قهرمان لیگ کسب کرد. به هر حال نتیجه گیری برای هر دو تیم ارزش زیادی دارد. پرسپولیس می تواند فاصله خود را با استقلال به چهار امتیاز کاهش دهد و به یک مدعی درجه یک تبدیل شود. استقلال هم می تواند ضمن گرفتن انتقام باختهای فصل قبل خود را به شانس اول قهرماین تبدیل کند.

نکته ویژه: بدون شک داربی جمعه تحت تاثیر درگذشت هادی نوروزی قرار خواهد داشت. این داربی اولین داربی بدون نوروزی است. با توجه به همدردی قابل توجه خانواده استقلال با پرسپولیسی ها انتظار می رود جمعه جوی متفاوت به بازی حاکم باشد.

نقاط قوت روحی: هواداران دو تیم می توانند به نکاتی توجه کنند که عامل امیدواری شان باشند. پرسپولیس در فصل قبل هر دو بازی قبلی را برد. استقلال هفت بازی است که نتوانسته حریفش را شکست دهد. آخرین برد استقلال برابر پرسپولیس به ۱۸ آذر ۱۳۹۰ می گردد. در سوی دیگر برای آبی ها نکته امیدوارکننده حضور پرویز مظلومی است که چهار برد ارزشمند مقابل پرسپولیس در کارنامه اش دیده می شود.مظلومی اگر این بازی را ببرد  صاحب لقب “پرویز پنج ستاره” خواهد شد. لقبی که در داربی ۷۴ دقایقی یدک کشید اما سه گل ایمون زاید آنرا از بین برد.

ملاقاتهای رودر رو: در مجموع ۸۰ دیدار گذشته، ۲۴ پیروزی برای استقلال، ۲۰ برد برای پرسپولیس و ۳۶ بازی دو تیم نیز به تساوی انجامیده است.

ترکیب احتمالی پرسپولیس: سوشا مکانی، رامین رضاییان، محسن بنگر، رضا نورمحمدی، محمد انصاری، احمد نوراللهی، کمال کامیابی نیا، امید عالیشاه، فرشاد احمد زاده، رضا خاقی فر و مهدی طارمی.

ترکیب احتمالی استقلال: مهدی رحمتی، میلاد فخرالدینی، حنیف عمران زاده، هرایر مگویان، میثم مجیدی، روزبه چشمی، امید ابراهیمی، خسرو حیدری، یعقوب کریمی، جابر انصاری و سجاد شهباززاده.

نتایج قبلی: هر دو تیم با برد پای به داربی می گذارند.استقلال سه-صفر در فولادشهر سپاهان را برد.پرسپولیس هم با دو گل ملوان را شکست داد.

وضعیت در جدول: استقلال با ۲۱ امتیاز صدرنشین است.پرسپولیس با ۱۴ امتیاز در رده هفتم قرار دارد.

بهترین سناریو: استقلال با یک برد می تواند با خیالی آسوده به صدرنشینی خود ادامه دهد. پرسپولیس در صورت پیروزی تا رده سوم بالا می آید.

بدترین سناریو: استقلال اگر ببازد و شنبه استقلال خوزستان برابر نفت پیروز شود شاگردان مظلومی صدر جدول را از دست می دهند.باخت پرسپولیس اگر با یک سری نتایج دیگر همراه شود پرسپولیس در پایان هفته یازدهم شاید به رده یازدهم سقوط کند.

آمار ویژه:

بازی جمعه دهمین ملاقات لیگ برتری سرخابی ها در فصل پاییز است. در ۹ ملاقات قبلی دو تیم در این فصل استقلال سه بار برده و پرسپولیس دو مرتبه.

این بازی هفتمین دربی آبان ماه است. در آبان همه چیز مساوی است، دو برد و دو مساوی و طبیعتا دو باخت برای هر یک از دو تیم.

پرسپولیس در دربیهای مضرب ۹ تنها یک بار مغلوب شده است.

تا حالا سه بار پیش آمده که دو تیم در شرایطی به مصاف هم رفتند که دو داربی قبل را پرسپولیس برده است. در آن سه مرتبه قبل دو بار استقلال پیروز شده است. یک بار هم قرمزها سومین برد متوالی شان را جشن گرفته اند.

در تنها داربی که تیمی مشکی پوشیده تیم مشکی پوش بازنده از زمین خارج شده

مجموعا استقلال در لیگ برتر ۱۲ بار بازی قبل از داربی را برده که همه چیز مساوی بوده ۳ پیروزی ، ۳ شکست و ۶ مساوی در داربی

مجموعا پرسپولیس در لیگ برتر ۸ بار بازی قبل از داربی را برده که باز هم شرایط یکسان بوده: یک برد، یک باخت و ۶ مساوی

برای اولین بار در ۶ فصل اخیر هم پرسپولیس و هم استقلال موفق به پیروزی در بازی قبل از دربی شدند. در تاریخ لیگ برتر پرسپولیس و استقلال ۴ بار با پیروزی به دربی رفتند که در این شرایط هم وضعیت دو تیم برابر است: ۲ تساوی و یک برد برای هر کدام از طرفین

در بین مربیانی که بیش از ۵ بار در داربی حضور داشتند.پرویز مظلومی با پیروزی در ۶۷% درصد دربی ها بهترین مربی است.

محسن بنگر با حضور در ۵ دربی بدون شکست،شکست ناپذیرترین چهره دربی ۸۱ است.

پرسپولیس با زدن ۴ گل با ضربه سر ، سر زن ترین تیم لیگ است، دو گل آخر پرسپولیس در دربی روی ضربات سر شکل گرفته است.

استقلال بهترین خط حمله نیمه اول وپرسپولیس دومین خط دفاع ضعیف لیگ در نیمه اول را داراست.از ۱۰ گل آخر استقلال در دربی ۶ گل در نیمه اول زده شده است.

استقلال تنها تیمی که در هر ۴ دوره اخیر لیگ برتر حضور داشته و در این مدت موفق به شکست پرسپولیس نشده بقیه تیمها حداقل یک بار پرسپولیس را شکست داده اند.

رکورد حضور در میدان:

۱ – علی پروین (پرسپولیس) ۲۰ بازی

۲- علیرضا نیکبخت واحدی ۱۹ بازی

بهترین گلزنان

۱- صفر ایرانپاک (پرسپولیس) ۷

۲ – حسین کلانی (پرسپولیس) ۶

۳- مهدی هاشمی نسب (پرسپولیس ۴ و استقلال ۱ )، غلامحسین مظلومی و علی جباری(استقلال) ۵ گل

همایون بهزادی و ایمون زاید از پرسپولیس، تنها بازیکنانی هستند که توانسته اند در یک بازی سه گل وارد دروازه تیم حریف کنند.

در جمع پرسپولیسی ها علی علیپور و امید عالیشاه سابقه گل زدن در داربی را دارند. در جمع آبی ها سجاد شهباززاده، آرش برهانی و حنیف عمران زاده چنین سابقه ای دارند.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس