تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۴

قبل از تشکیل مجلس موسسان، جمعی از علمای طراز اول قم، از آیت الله سید حسین بروجردی مرجع کنونی عصر درباره تشکیل این مجلس استفتاء کردند.

پس از ترور محمدرضا پهلوی در ۱۵ بهمن ۱۳۲۷ دردانشگاه تهران پیش آمد که شاه، نمایندگان مجلس شورای ملی را به تشکیل آن ملزم نمود. در این مجلس، اصولی از قانون اساسی تغییر کرد و شاه اختیارات بیشتری به دست آورد که قدرت انحلال مجلس یکی از آنها بود، تشکیل مجلس سنا یکی دیگر از تغییرات قانون اساسی بود.

قبل از تشکیل مجلس موسسان، جمعی از علمای طراز اول قم، از آیت الله سید حسین بروجردی مرجع کنونی عصر درباره تشکیل این مجلس استفتاء کردند.

در این استفتاء و پاسخ آن نوع نگاه آیت الله بروجردی به سیاست و حکومت به روشنی پیداست، آیت الله بروجردی در فروردین ۱۳۴۰ شمسی درگذشت.

متن این استفتاء بدین شرح است:

محضر مقدس حضرت مستطاب آیت الله العظمی آقای حاجی آقا حسین طباطبایی بروجردی متع الله المسلمین بطول بقائه

چون منتشر است که راجع به تشکیل مجلس موسسان بین حضرت مستطاب عالی و بعض اولیاء امور مذاکراتی شده و بالنتیجه با تشکیل مجلس موسسان موافقت فرموده اید نظر به این که تشکیل مجلس موسسان موثر در مقدرات آینده کشور و مصالح دینی و ملی و اجتماعی است بعلاوه حدود اختیارات نمایندگان و نتایجی که ممکن است این اقدام داشته باشد معلوم نیست مستدعی است حقیقت این انتشار را برای روشن شدن تکلیف شرعی اعلام فرمایید .
۲۲ جمادی الاولی ۱۲۶۸

روح الله خرم آبادی(کمالوند) / مرتضی حائری یزدی / سید محمد یزدی / روح الله موسوی ( خمینی )/ محمد رضا موسوی گلپایگانی

جوابیه آیت الله بروجردی(ره):

اولا از علماء اعلام انتظار می رود در موقعی که این قسم انتشارات مخالف واقع می شوند خودشان دفاع کنند البته علاقه مندی حقیر به حفظ دیانت و مصالح مملکت بر همه مشهود است نهایت مقتضی نیست که هر اقدامی گوشزد عامه نشود .

ثانیا موقعی که فرمان همایونی صادر شد برای اینکه مبادا تغییراتی در موارد مربوطه به امور دینیه داده شود به وسیله اشخاص به اعلی حضرت همایونی تذکراتی مکررا دادم به آن که اخیرا جناب آقای وزیر کشور و آقای رفیع از طرف اعلی حضرت ابلاغ نمودند که نه تنها در مواد مربوطه به دیانت تصرفی نخواهد شد بلکه در تحکیم و تشیید آن اهتمام خواهد شد مع ذلک در تمام مجالس که در اطراف این قضیه مذاکره می شده که در بعض آن مجالس عده ای از علماء اعلام حضور داشتند کلمه ای که دلالت یا اشعار به موافقت در این موضوع داشته باشد از حقیر صادر نشده چگونه ممکن است در چنین امر مهمی اظهار نظر نمایم با آن که اطراف آن روشن نیست .

حسین الطباطبایی بروجردی

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس